Erkekler gibi kadınlar da uzun bacak seviyor

Nil@y

Eski Üye
Erkeklerin uzun bacaklı kadınlardan hoşlandığı bilinen bir gerçekti. Polonya’da yapılan bir araştırmada kadınların da erkekler gibi karşı cinste uzun bacağı tercih ettiği ortaya çıktı. İdeal oran ise üst vücuttan 1,4 kat uzun bacak...

Polonya’nın Wroclaw Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, erkekler gibi kadınlar da karşı cinste uzun bacağı seviyor.Araştırma sonuçlarını yorumlayan ABD’nin UCLA Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Doç. Martie Haselton, “Erkeklerin karşı cinste uzun bacak tercihi bilinen bir şeydi. Bu araştırmayla kadınların da karşı cinste uzun bacaklıları tercih ettiği otaya çıktı” dedi.

Gönüllülere 7 erkek ve kadın görüntüsünün çekicilik derecelerinin sorulduğu araştırmada, deneklerin çoğunluğu, ortalamadan daha uzun bacaklara sahip olanları seçtiler.

Görüntülerdeki kadın ve erkeklerin tamamı aynı boyda olmasına karşılık, her biri normlardan yüzde 5, yüzde 10 ve yüzde 15 daha uzun bacaklara sahip bulunuyordu.

Deneklerin büyük bölümü ortalamadan yüzde 5 daha uzun bacaklıları, bir bölümü de bacak uzunluğu ortalamadan yüzde 10 daha fazla olanları tercih etti.

NICOLE KIDMAN İDEAL ORANA SAHİP

Üniversitedeki bir başka araştırmada da mükemmel kadın vücudu için, bacakların üst vücuttan 1,4 kat daha uzun olması gerektiği ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarında ortaya çıkan ölçülerin, aktris Nicole Kidman’ınkilere tıpatıp uyması da dikkati çekti.

KISA BACAK KALP HASTALIĞI HABERCİSİ OLABİLİR

Haselton, araştırma sonuçlarını yorumlarken, uzun bacakların sadece estetik görünmekle kalmadığını, aynı zamanda sağlıklı bir vücudun da göstergesi olduğunu belirterek, “Kısa bacaklar, diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi bazı rahatsızlıkların da habercisi olabilir. İnsanların biraz daha uzun bacak tercih etmeleri sağlık belirtisi olmasından kaynaklanıyor olabilir” dedi.

ntvmsnbc
 
Üst