Nasıl başarılı olunur? (öyku)

SMN

İKİ ARKADAŞ bir ormanda ağaç kesiyorlardı. Birincisi sabahları diğerinden çok daha erken kalkıyor, ağaçları kesmeye başlıyor, bir ağacı devirir devirmez hemen ötekini kesmeye başlıyordu. Dinlenmek bir yana, öğle yemeği için bile kendine zaman ayırmıyordu. Akşamları ise, arkadaşı eve döndükten sonra da çalışmasını sürdürüyor, ondan birkaç saat sonra evine dönüyordu.

İkinci adam, ağaç keserken zaman zaman dinleniyor, öğleyin güzelce karnını doyuruyor, akşam üzeri de henüz hava kararmadan evine dönüyordu.

Bir hafta sonra, ikisi de, kestikleri odunları ayrı ayrı istiflemeye başladılar.

Sonuç şaşırtıcıydı. İkinci oduncu, çok çalışan arkadaşından neredeyse iki kat daha fazla odun kesmişti.

Çok çalışan adam, hayretler içinde:
“Nasıl olur, anlamıyorum” dedi. “Ben senden daha çok çalıştım halbuki...”

Öteki oduncu, gülümseyerek açıkladı:
“Ortada anlaşılmayacak birşey yok. Doğru, sen durmadan çalıştın, ben ise arada oturup dinlendim. Dinlenirken, bir yandan da baltamı biledim. Baltası keskin olunca, insan daha az çabayla daha çok odun kesebiliyor.”

karakalem dergisi
 
Cevap: Başarılı olmak için çalışmak yetmez

bi hikayeyi bikac kez nette okumustum..gercekten guzel ogut veren ve akillica dusunmemizi gerektiren bi durum...bence basarili olmak icin once akilli davranmamiz gerekir ..zeki bi insan aklini kullandigi surece herseyi basarir...(ek olarak sakin ve hircin olmadan yaklasmak )akilli insan ben bir mucizeyim der...ve biyerde okudugum sozu yine yazmam gerekirse,hızla uçuruma giden bir treni devirmeden kurtuluş istasyonuna çevirmesi gibi yönümü değiştirdim....sanirim bu sozler basarili olmamiz icin aklimizla ve mantigimizla hareket etmemiz icin yeterlidir diye dusunuyorum...
 
Cevap: Başarılı olmak için çalışmak yetmez

Başarılı olmak için kendimize plan yapıp, bilgimiz emeğimiz ve tecrübemizle yılmadan azimle çalışmalıyız.
 
Üst