Yürüyerek kilo verin

Yürürken duruşunuzun düzgün olması, her adımda daha çok kalori yakmanızı sağlar...

Yürürken duruşunuzun düzgün olması, her adımda daha çok kalori yakmanıza ve incinme riskini azaltmanıza yardımcı olacak. Her yürüyüş yaptığınızda bunları aklınızda bulundurun.

Baş, omuzlar, göğüs

Başınızı omuzlarınızın arasında ortalayın ve dik tutun. İleri bakın. Omuzlarınızı geriye itin ve kaldırmayın. Göğsünüz, sanki ortasına bir ip geçirilmiş de yukarı doğru nazikçe çekiliyormuş gibi dışarda ve dik olmalıdır.

Kollar ve eller

Kollarınızı 90 dereceden biraz daha küçük bir açıyla dirseklerden kırın. Onları ileri geri sallayın, yanlara doğru değil. Ellerinizi yumruk yapın ama sıkmayın. Elinizde hem uçup gitmesini istemediğiniz, hem de ezmemeye çalıştığınız bir kelebek tuttuğunuzu varsayın.

Karın

Göbeğinizi içinize çekin ve leğen kemiğinizi ileride tutun ki dik durun.

Kalça, üst bacaklar ve ayaklar: Hareketleriniz için gücü üst bacaklarınızdan değil kalçanızdan almaya çalışın ana kalçanızı serbest bırakın. Doğal görünen kısa ve hızlı adımlar atın. Ayaklarınızın üzerine sıkıca basın, daha sonra ayağınızı yuvarlayın ve sıkı bir şekilde ayak parmaklarınızla yerden itin. Ayağınızı yuvarlarken, önce topuğunuzu yere bastığınızı, ardından da yeri kendinizden uzağa ittiğinizi düşünün.

Nefes ve kalp atış hızı

Nefes alışınız sesli olacak ama esas, düzenli nefes almaya konsantre olun. Kalbiniz hızlı çarpacaktır ama rahat olmaya odaklanın.

Yürüyüş bandı kullananlar için not

Denge sorununuz yoksa, tutma yerlerini olabildiğince az kullanmaya gayret edin. “Su kayağından”, yani yürüyüş bandını eğimli hale getirip tutma yerini tutarak bacaklarınız yerine kollarınızı kullanmaktan uzak durun (Bu, hem yürüyüş yapanlar, hem de koşanlar için geçerlidir!).
 
Üst