Hibrit nedir ?

Şu sırada günümüzde hibrit arabalar üretilmektedir. Özellikle Honda ve Toyota firmaları bu konuda başı çeken firmalardır.

Hibrit kelime olarak iki farklı güç kaynağının bir arada bulunması anl***** gelir. Örneğin:

* Etrafımızda gördüğümüz mobiletler (mo-ped, motorized pedal bike) hem benzinli motordan hem de sürücünün pedal çevirmesinden güç alırlar. O yüzden mobiletlere en basit hibrit araçlar denebilir.

* Bunların yanında lokomotiflerin bir çoğu hem dizel hem de elektrik motorlarından güç alırlar. Elektrik olmayan yerlerde dizel motoru kullanarak hareket sağlarlar. Lokomotiflerin elektrik motorları enerjilerini ray boyunca döşenmiş elektrik direklerinden alırlar.

* Belki hibrit araçlara en güzel denizaltılardır. Denizaltılar, denizin üzerinde giderken dizel motorlarını kullanırlar. Denize daldıklarında ise denizin altında hava olmadığı için elektrik motorlarından güç alırlar. Elektrik motorlarına gücü, bütün denizaltılarda olan dev bataryalar (piller) sağlar.

Hibrit arabalarda bu tip araçların günümüzde git gide popüler hale gelen örneklerinden biri. Hibrit arabalar içlerinde hem elektrik motoru hem de benzin motoru barındırıyorlar. Elektrik motoruna enerjiyi denizaltılarda olduğu gibi piller sağlarken, benzin motoruna enerji, diğer bütün arabalarda olduğu gibi benzin deposundaki benzinden sağlanmakta.

Hibrit arabalar diğer klasik arabalara (benzinli) göre hem daha verimli çalışmakta hem de çevreyi çok daha az kirletmektedirler.

Hibrit arabaların farklı tipleri olmasına rağmen paralel hibrit arabalar en popüler olanları. Buradaki paralelin anlamı arabanın gücünü hem elektrik motorundan hem de benzin motorundan aynı anda alabilmesi.

Araba çalışmaya başlıyor ve benzinli motor devrede. Benzinli motor benzerlerine göre daha verimli ve daha küçük üretilmiş. Normal çalışma koşullarında arabanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek durumda.

Sürücü normal yol koşullarında arabasını kullanırken birden hızlanma ihtiyacı duyduğu zaman gaz pedalına basar ve motora daha çok benzin gider araba hızlanır veya çekişi artar. Fakat hibrit arabalarda durum böyle olmuyor. Benzinli motor arabanın ihtiyaçlarını normal durumlarda karşılar durumda olduğu için böyle ani hızlanmalara veya çekiş arttırımlarına cevap verebilecek durumda değil. O yüzden bu durumlarda benzinli motora ek olarak elektrik motoru devreye giriyor. Burada dikkat etmemiz gereken şey, benzinli motora ek olarak elektrik motorunun devreye girmesi. Yani arabayı tek başına götürebilecek durumda değil elektrik motoru. Elektrik motoru sadece ek güce ihtiyaç duyulduğu anda devreye giriyor ve bu güç ihtiyacı sona erdiği zaman devreden çıkıyor. Arabadaki elektrik motoru enerjisini arabadaki bataryadan (pilden) alıyor.

Akla iki soru işareti gelebilir. Öncelikle batarya (pil) enerjisini nereden alıyor ve araba neden sadece elektrik motoruyla hareket ettirilmiyor. İlk soruyu düşünürsek, batarya enerjisini araba fren yaparken oluşan enerjiden alıyor (böylece normal arabalarda çöpe atılan bir enerji kullanılmış oluyor) hem de benzinli motor pili şarj ediyor. Arabayı elektrik motoru tek başına çalıştırmadığı için çok büyük bir pile ve de enerjiye ihtiyaç duyulmuyor.

İkinci soruya gelirsek cevap enerji yoğunluğunda saklı. Yapılan deneyler gösteriyor ki. Aynı ağırlıktaki batarya (pil) ve benzini ele alırsak. Benzinin bize verdiği enerji bataryanın (pilin) verdiği enerjinin yaklaşık 150 katı. Bu yüzden sadece pil ile çalışan arabalar yaklaşık 150 km menzile sahipken, benzinli arabalar 500 km menzile sahipler. Ayrıca bir arabanın benzin deposunu doldurmak 5 dk sürerken, sadece elektrik ile çalışan bir arabanın bataryasını doldurmak bir gece alabilir. Bu sebeplerden ötürü elektriği tek başına değil benzine yardımcı olacak şekilde kullanıyoruz.

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi
Ali Emre Turgut
 
hibrit; latince hybrida kelimesinden köken alır; türkçe'de hibrit seklinde kullanılmaktadır.
1) melez anl***** gelir; bu anlamıyla türkçe'de de kullanılmaya başlanmıştır. bakınız hibrid (biyoloji).
2) karbon atomunun dört değerlikli elektronun içinde bulunduğu enerji halini temsil eder.
3) günümüzde, elektrik motoru desteği ile çalışan otomobili de temsil eder.
 
Üst