matematikte dünya rekoru...

Paris yakınlarındaki Reims’te yapay zeka üzerine doktorası bulunan 27 yaşındaki Lemaire, Londra’daki Bilim müzesinde, bilgisayarın rastgele seçtiği 200 haneli sayının, bir sayının kendisiyle 13 kere çarpılmasıyla elde edilen 13. kökünü 70,2 saniyede kalem kağıt kullanmadan hesapladı.
Müzenin matematik bölümü başkanı Jane West, 'Oturdu, sessizlik oldu ve bir anda cevabı buldu, inanılmazdı. Kuvvetli bir hafızası var, bunu da hayatının tutkusu bu hale getirmiş görünüyor' dedi. \"Bu olağanüstü yeteneğe çok az sayıda insan sahip, bugün sayıları bir elin parmaklarını geçmez' diyen West, 'Bunun şimdiye dek kafadan hesaplanan en büyük işlem olduğunu düşünüyorum' diye konuştu.

New York’ta kasım ortasında, 200 haneli bir sayının 13. kökünü 72,4 saniyede bularak dünya rekoru kıran Lemaire, bu yeteneğinin farkına 11 yaşında vardığını, 100 haneli sayıların 13. kökünü bulma alanında çok sayıda rekora imza attığını, ancak daha sonra bunun da ona basit gelmeye başladığını anlatmıştı. Zihin jimnastiği uzmanı Lemaire becerisini, 'Bir yapay zekâ sistemi kullanıyorum ama bilgisayarda değil kendi beynimde. Aslında bunu insanların çoğunun yapabileceğini düşünüyorum ama benim buna ek olarak hızlı bir zihnim var. Beynim bazen gerçekten çok çok hızlı çalışıyor' diye açıklamıştı.

13. kök problemiyle yıllardır uğraşan Lemaire, her yıl çözüm süresini biraz daha kısaltarak kendi rekorunu kırmayı sürdürüyor.
 
Helal olsun ne denılebılırkı. Biz daha 2 haneli rakamları çarparken genelde kagıt kalem kullanıyoruz :D adam bırak çarpmayı kökünü alıyor buna denilebilecek birşey yok sadece ayakta alkışlanacak bir durum :)
 
Helal olsun ne denılebılırkı. Biz daha 2 haneli rakamları çarparken genelde kagıt kalem kullanıyoruz :D adam bırak çarpmayı kökünü alıyor buna denilebilecek birşey yok sadece ayakta alkışlanacak bir durum :)
valla görkem ne güzel dedin 2 basamaklı iki sayıyı bile kafandan çarpmakta zorlanıoruz..kaldı ki ben kağıt üstünde bile çok hata yaparım :D bu da bi itiraf olsun aritmetiğim gayet kötüdür :D
 
derste hocamızda bahsetmişti.çok şaşırmıştım gerçekten.yanlız yazının tamamını ilk kez okuyorum.11 yaşında fark edilen bi yetenekmiş demek.gerçekten helal olsun.paylaşım için teşekkürler.
 
Üst