Anne adaylarının korkusu

Anne adayları bebeklerini beklerken pek çok endişeyi de bir arada yaşar.

Bunlardan biri de erken doğum endişesidir. Normalde 40 hafta olan hamilelik döneminde, doğumun 37. hafta dolmadan gerçekleşmesine erken doğum deniyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Numan Beyazıt '' Erken doğum son yıllarda artış göstererek tüm doğumların yüzde 12'ini oluşturmaya başlamıştır. Bu kısmen infertilite tedavilerinde çoğul gebeliklere daha çok rastlanmasına bağlıdır'' açıklamasını yapıyor.

ANNE YAŞININ ROLÜ VAR MIDIR?

Daha önce erken doğum yapanlarda risk yüzde 15-40'dır. Anne yaşının erken doğum üzerine direkt bir etkisi yoktur ancak hipertansiyon, gelişme geriliği gibi komplikasyonlar nedeniyle dolaylı yoldan artışa neden olabilir.

BEBEĞİN YAŞAMA ŞANSI NEDİR?

Erken doğumun önlenmesi konusunda ise Dr. Beyazıt şu bilgileri veriyor: ''Erken doğumu önceden tespit etmek için etkinliği kanıtlanmış bir yöntem yoktur. Ancak ultrasonla rahim ağzı uzunluğunun ölçülmesi uyarıcı olabilir. Risk görüldüğünde en azından yatak istirahati önermek doğru olur. Öte yandan progesteron hormonunun daha önce erken doğum yapanlarda önleyici olarak kullanılması ile erken doğum oranının yüzde 35-40 azaldığını gösteren iki çalışma vardır. Fakat bu tüm riskli gruplarda faydalı olacağı anl***** gelmez''

NE YAPILMALI?

Erken doğum başladığında ise bunu durdurmak için kullanılan çeşitli ilaçların da sonucu etkilediğini gösteren yeterli delil yoktur. Erken doğum tedavisinde esas amaç biraz zaman kazanıp bu sırada bebeğin akciğer olgunlaşmasını sağlayan bazı ilaçlar kullanmaktır. Bu uygulamayı 24-34 haftalık gebeliklerde yapmak gerekir. 34. haftadan sonra ise gerek yoktur. Bu arada yenidoğan döneminde görülebilen grupB streptokok enfeksiyonunu önlemek için koruyucu antibiyotik verilir. Erken doğan bebeğin geleceği kaçıncı haftada doğduğu ve yoğun bakım olanakları ile ilgilidir. 30. haftada doğan bebeklerin yüzde 97'i yaşamaktadır. 28. haftadan öncesi ise oldukça risklidir.

Erken doğum neden olur?

NEDENLERİNİ dört grupta sıralamak mümkün...

1- Rahimin gerginliğine bağlı olanlar: Çoğul gebelikler, polihidroamniyos (bebeğin suyunun aşırı artışı örn. Gebeliğe bağlı diyabette), rahimin şekil bozuklukları.
2- Enfeksiyonlar: Vajina ve idrar yolu iltihapları da neden olabilir.
3- Kanamalar: Plasentanın (bebeğin eşi) önde olması veya erken ayrılması
4- Bebekte gelişme geriliği veya anne adayının aşırı derecede stresi doğumu tetikleyebilir.
Güneş
 
Üst