Evlilikte aşk mı ilişki mi önemli ?

Uzmanlar, evlilikte değer bilmemenin çiftlere üzüntü vereceğini söylüyor.
Prof. Dr. Tarhan, 'Artık küçük şeylerden mutlu olmuyor, sahip olduğumuz şeylerin kıymetini bilmiyoruz. Bu durum evlilikte, karı koca arasında ilişkiyi mücadele alanına çevirdi. Kadının özgürleşmesi adına evlilik kurumu kurban edildi' dedi.Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Günümüzde evliliklerin savaş alanına çevrildi” dedi. Ailede eşler arası iletişimin çok önemli olduğunu belirten Tarhan, evlilik kararının zorluğunun yanında karmaşık bir süreç olduğunu bu süreçte çiftlerin birbirlerini tanıması ve artılarını eksilerini bilmesinin de gerekli olduğunu söyledi.

ÖNCE KENDİNİ TANI

Evlilikte insanların birbirlerini tanımasının ilk adımı olarak kişinin önce kendini tanımasının önemine işaret eden Prof Tarhan şu uyarıları yaptı: ‘Doğru evlilik için kişinin önce kendisiyle uyum sağlaması gerekir. İkinci adım ise kişinin kendisini aile ortamında, meslek hayatında tanıması; yani bu iki alanda uyumu dengeliyse, ruh sağlığı da dengeli demektir.

İKİ ÖNEMLİ ŞEY

İnsan hayatında iki önemli tasarruf vardır; birincisi iş, diğeri ise eş seçimidir. Bu ikisinde de mantıkla duygunun dengeli götürülmesi gerekir. Yani kişinin kâr zarar analizi yapması, ‘düşündüğüm kişiyle evlenirsem artıları ne olur, eksileri ne olur’ tartması lazım.”

TREN KAÇMASIN

Prof. Tarhan hayatta hiçbir şeyin dört dörtlük olmayacağını, eğer evlenecek olan insan karşı tarafın her şeyi dört dörtlük olsun beklentisi içine girerse treni kaçıracağını söyledi ve "Önemli olan öncelikleri iyi belirlemektir. Evlilik uzun bir yolculuğa çıkmak gibidir. Bu yolculukta iyi zamanlar da kötü zamanlar da olacaktır. Önemli olan evliliğin paylaşım noktasında nasıl yaşanabileceğinin bilinmesidir” dedi. Evlilikte sadece duyguların yeterli olmayacağının gözden kaçırılmaması gerektiğinin de altını çizen Prof. Tarhan şu örneği verdi: "Meslek lisesine giden genç bir kız gittiği barda barmene aşık olur. Barmen de bodrum katta yaşayan birisidir. Kız, 'önemli değil biz birbirimizi seviyoruz' der. Annesi babası istemediği halde barmene kaçar. Birkaç hafta geçtikten sonra anlar ki ne oturma, ne konuşma tarzları birbirine uyuyor. Tabii evlilik yürümez, ayrılırlar."

AŞK MI ÖNEMLİ YOKSA?

Aşk mı, iyi ilişki mi? sorusunun kendisine sık sık sorulduğunu hatırlatan Nevzat Tarhan, "Evlilikte aşk önemli ama öncelikle iyi ilişki olmalı" dedi ve ekledi "Aşk sevgi iyi ilişkiden sonra çıkar ortaya. Aşk, iyi ilişkinin nedeni değil, sonucudur. İyi ilişki olduğu zaman aşk ve sevgi değişiyor. Bu iki duygu ilişkinin aracıdır. İyi ilişki, kaliteli beraberlik kurduğunuz zaman onun meyvesi sevgidir, aşktır. İlk başta aşk olsa dahi, iyi ilişki kuramadığınız zaman aşk buhar olup uçar.

"KIYMET BİLMEZ OLDUK"

Bireylerde beklenti düzeyinin yüksek olması sadece evlilikle ilgili değil, genel bir sosyal sorun" diyen Tarhan sözlerini şöyle sürdürdü: "Modern hayat, beklenti seviyesini yükseltti. Artık insanlar küçük şeylerden mutlu olmuyorlar, sahip olduğu şeylerin kıymetini bilmiyorlar. İnsanlar arasında bir yarışma var. Tüketim ekonomisi, yarışmacılığı, rekabeti teşvik ediyor. Alanında en iyi 10 kişi çalışıyor ama üç kişi mutlu oluyor, yedi kişi mutsuz oluyor. Her halükârda çoğunluk mutsuz oluyor. Böyle bir sistem var. Bu durum evlilikte, karı koca arasında ilişkiyi mücadele alanına dönüştürdü, erkek hâkimiyeti, kadın hakimiyeti tarzında. Bir şekilde kadının özgürleşmesi, bireyselleşmesi adına evlilik kurumu kurban edildi."
Bugün
 
Üst