Capoeira' da Kullanılan Müzik Aletleri

Capoeira müziğini yapan gruba Bataria denmektedir.
A) Berimbau : ( Birimbau diye okunur ) Capoeira' da kullanılan en önemli müzik aletidir. Kökleri Afrika' ya kadar dayanmaktadır.
Berimbau altı parçadan oluşur. Bunlar;

1- Verga : Berimbau' nun "sopa" kısmıdır. Bambu, rotan gibi çok yumuşak olmayan, eğilme kapasitesi olan ama kolay kırılmayan ağaçlardan yapılır. Genelde bir metre civarında bir uzunlukta olur.
2- Arame : Bu aslında basit bir çelik teldir.
3- Cabaça : Kabasa diye okunur, bu parça bildiğimiz kabağın kurutulup içinin oyulmasıyla yapılır.
4- Dobrao : Dobrao metal bir para olabileceği gibi deniz kenarında bulunan, elinizin rahat edeceği büyüklükte bir taş da olabilir.
5- Caxixi : Kaşişi diye okunur, Caxixi sepet gibi örülen sonra içine koyulan bilimum fasulye, boncuk gibi şeylerle sallanarak müziğe ses katan bir parçadır.
6- Baqueta : Baketa diye okunur, yine rotan, bambu gibi ağaçların arta kalan, daha ince parçalarından yontularak yapılan bu parça bir çeşit bagettir ve arameye vurularak berimbau' nun asıl sesini verir.

B) Atabaque : Atabak ya da atabake şeklinde okunur, Brezilya'lı Afrika'lılara özgü ve elle çalınan bir davuldur.

C) Pandeiro : Genel anlamda Türk tefini andıran bu müzik aletinin teften en büyük farkı zillerinin daha büyük olması, daha ağır bir metalden yapılması ve tınlamayı en aza indirmek için zillerinin dışa dönük değil, içe dönük olmasıdır.

D) Agogo : Tahta, plastik ya da demirden olan agogo bir sopa aracılığıyla çalınan en temel ritim aletlerinden biridir.
alıntı
 
Üst