Karanlık Oda

Kendi filminizi yıkamak ve basmak size sonuçları tümüyle kontrol atında tutma imkanı verir. Kompozisyonu, aydınlatılması ve pozlandırılması titizlikle yapılmış resimler çoğu zaman standart bir muamele gördükleri ticari laboratuvarlara gönderilir. Bu da görüntünün gerçek potansiyelini asla ortaya çıkartmaz.

Evdeki herhangi bir oda geçici bir karanlık oda olarak kullanılabilir. Normalde, sürekli olarak evin bir odasının işe ayrılması çok daha kolaylık sağlar; çünkü o zaman her çalışmadan sonra araçlarınızı ortadan kaldırmanız gerekmez.

Film Yıkama

Filmi yıkamak için karanlık odaya bile ihtiyacınız yoktur - sadece bütün fotoğrafçılarda bulunan siyah, ışık geçirmeyen bir film değiştirme çantası yeter. Çantanın içine film yıkama tankınızı ve spiralinizi, çekilmiş filminizi ve film kasetinin tepesini açmak için bir şişe açacağı koyun. Çantanın ışığı geçrimeyen iki deliğinden içeri kollarınızı dirseğe kadar sokun. Bütün yapmanız gereken kaseti açıp filmi çıkararak tankın içinedeki spirale sarmaktır. Tankın kapağını sıkıca kapattıktan sonra film sarılı tankı çantadan çıkarın ve yıkama işlemine başlayan. Bütün bunlar normal oda ışığında yapılabilir.

Yıkama işleminin safhaları, kullandığınız filmin türüne bağlıdır. Her türlü siyah - beyaz ve renkli negatif film gibi çokğu slayt filmlei için de hazır kimyasal işlem paketler, kullanım tarifleriyle birlikte satılırlar

Film yıkamanın bütün kimyasal işlem ve durulama safhalarında, doğru ısıda ve doğru oranda seyreltilmiş eriyiği tankın kapağındaki delikten içeri akıtın, sallama ve zamanlama konusunda tarife uyun ve sonra eriyiği yine kapaktaki delikten dışarı dökün.

Baskı

Baskı yapmak için, içinde suyu ve elektriği olan, tamamen karartılmış bir odaya ihtiyacınız vardır. Baskı sırasında kullanılan bazı kimyasal maddeler zararlı dumanlar çıkaracağı için odanın havalandırılması gerekir.

Baskı yapmanın ilk adımı, yıkanmış filmi kullanarak, ışığa duyarlı baskı kartları pozlandırmak olacaktır. Bu amaçla bir agrandizör kullanılır. Bu aşamada, kartların ne kadar süre pozlandırılacağına ve renkli baskı için ayrıca ne kadar bir filtre işlemi gerektiğine karar vermeniz gerekir. Renkli kartlar, her türlü ışığa karşı hassas oldukları için renkli baskı tamamen karanlıkta yapılmalıdır (agrandizörün ışığı hariç). Oysa, siyah - beyaz kartlar kırmızı ışığa karşı duyarsızdır ve bu nedenle, hafif bir 'güvenli ışık'ta basılabilir.

Baskıda ikinci aşama banyodur. Eğer renkli baskı yapıyorsanız, pozlandırılmış kart, yıkanma tankına benzer daha uzunca bir silindire yerleştirilir. Silindirin kapağını sıkıca kapadıktan sonra odanın ışıklarını açıp banyo işlemine başlayabilirsiniz.

Geleneksel olarak, siyah - beyaz kart banyosu, içine fotoğraf banyosu konan açık küvetlerde yapılır. Her aşamanın sonunda kartlar bir küvetten diğerine aktarılır. Siyah - beyaz baskı renklilere oranla daha az banyo aşaması gerektirir. Siyah - beyaz baskı boyunca hep güvenli ışıkta kalmayı unutmayın.

Kuru bölüm / ıslak bölüm

İyi bir karanlık oda düzeni su ya da kimyasal madde gerektiren işlemleri (ıslak bölüm) pozlandırma ve baskı sonrası işlemlerden ayırır (kuru bölüm)

Evdeki karanlık oda düzeni

Siyah - beyaz ya da renki negatif yıkamak ve basmak için gerekli bütün araç - gereçler bu karanlık odada mevcuttur.
alıntı
 
benim hayal meyal hatırladığım,,

eskiden siyah beyazda film markası KODAK AGFA vardı, ama doğu alman ORWO munteşemdi, birara FORTE ve forte nin kagıdı diğerlerinden daha hassas diye hatırlıyorum ,,

Fotoğrafçılıktaki hilelerden bir tanesi de amatör fotografçılık yapılıyorsa, çizgileri iyi koruyamıyorsanız pıtırlı ,ipekli kapıt örgü gibi kağıtlara basmak amatörlüğünüzü yansıtmazdı, kısaca daha güzel gösterirdi

düz kağıda baskı sadece mükemmel keskin fotolar vesikalıklarda kullanılırdı. aralarında fiyat farkı vardı fotograf kağıdını toptan kutuyla alırdınız.

film banyosu karanlıkta olurdu ama çok çok koyu yeşil ışıkta da film yanmazdı,
koyu kırmızı ışıkta da kağıt yanmazdı, film daha hassas olduğu için çok daha dikkatli olunmak zorundaydı.

sanırım bir tek forte marka çok çabuk yanıyordu, yanlış hatırlamıyorsam macar malı idi

enteresan aparatlar kağıt kesmek için köşeleri şekilli çiçek desenli giyotin ler , film bayno kapları sonradan çıktı, film banyosu pratikleşti.

aynalı kurutucular kullanılırdı, fotograflar kuruyunca aynadan kendi kendine pıtır pıtır düşerdi .

--
renkli dönem ağrandizörde filtre renk filtreleri koymak gibi işlemler vardı.

renklide fuji film parladı : ilkbaharda fuji film kullanırdım çünkü yeşil renkleri mükemmel verirdi
kodak = yazın ve kışın kullanırdım sarı rengi ve kesin renkleri verirdi, kodak her mevsimin sayılırdı
agfa= son baharda sanki turuncu renkleri mükemmel alırdı gibi hatırlıyorum

yukarıda yazdıklarım tamamen kendi tecrüblerimdir yanlışlarım olabilir.
 
Üst