Düğüm atarken neden misina kopar?

Misinanın kopmasının birden fazla nedeni olabilir.. bunları sayacak olursak;

* Çürük Misina (deniz suyundan etkilenmiş)
* İnce Misinalar (0,10 - 0,15mm vs.)
* Düğümü Aşırı Sıkma Sonuçu Oluşan Aşınma

Bu saydıklarım sıkça karşılaştığımız düğüm kopmalarıdır, en çok karşılaştığımız ise en son saydığım düğümü sıkarken oluşan aşınmadır.

Çürük Misina: Adındanda zaten belli çürük, çürük misinalar herzaman heryerde size sorun çıkarır özellikle düğüm atarken misina kopar, incelir veya balık yakaladığınızda iğneyi bağladığınız yerden düğüm kopar. Misinanın çürümesi birçok defa deniz suyuna girmesiyle ve bakımsız olmasıyla oluşur, tabiki bu olay zaman içersinde gerçekleşir.. bakımsız bir misina yani hergün balığa çıktığınızı var sayarsak ortalama 2 ay içinde inanılmaz derecede çürür. Misinanın kalitesine göre bu oran 3 veya 4 aya kadar çıkabilir ancak elinde sonunda çürür, misinanın çürüyüp çürümediğini anlamak için misinayı iki parmağınızın arasına alın ve çekin, eğer misinayı çekerken elinize pürüzlü geliyorsa anlayınki misinanız çürük! ancak bazen deniz suyu tuzunun misina üzerinde kalıntısı olabiliyor, bunuda çözmek için misinanızı temiz suda (çeşme suyu) yıkayın ve aynı çekme işlemini tekrarlayın, eğer hala pürüzlenme varsa misina çürük demektir. Bu arada çürük misinaların rengi mutlaka matlaşır.

İnce Misinalar: ince misinalarla düğüm atmak herzaman çok kolaydır, çünkü misina iğneyi tam olarak kavrar buyüzden en sağlam düğümler ince misinalarla daha rahat yapılmaktadır. Ancak ince misinada düğüm atarken çok dikkatli olmak gerekir, bu misinalara kolay düğüm atılabildiği gibi aynı zamandada çokta kolay kopabilmektedirler çünkü incedirler, birde işin içine çürüme olayı girerse zaten o misina ile kesinlikle başarılı avlar yapamayacağınız kesin. İnce misinaya kopmadan ve düzgün düğüm atabilmek için, öncelikle misinanın düğüm yapılacak yerini ıslatmamız gerekir bunu yapmamızın nedeni misinayı kaygan hale getirip, düğümü sıkıştırmadan sağlamlaştırmaktır. Aynı yöntemi her misinaya düğüm atarken kullanın ben şahsen her misina tipinde bu yöntemi kullanıyorum, şiddetle tavsiye ederim.

Düğümü Aşırı Sıkma Sonucu Oluşan Aşınma: Bu olay hemen hemen hepimizin karşılaştığı bir sorundur, bazen düğümleri yaparken çok sıkarız ve bu sıkma sonucu misina incelir, aşınır. Bu aşınmayı önlemek için herzaman herkeze tavsiyem olan misina ıslatma yöntemidir, aynı yöntemi bir yukardaki anlattığım yazıdada belirttiğim gibi ince misinalarda şiddetle öneririm. Düğüm atacağınız misinanın o bölgesini ıslatın ve yapmak istediğiniz düğümü yapın, bu şekilde yaptığınızda misinanız incelmeyecek, aşınmayacak vede düğüm atarken kesinlikle kopmayacaktır.

alıntı
 
Üst