• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

ibadet'in dili olurmu???

İbadet edin ey Türkçe dilde ibade etmek isteyenler. isterseniz ana dilde isterseniz İngilizce ibadet edin ama hele bir başlayın ibadet emeye.

Ayrıca bence Namaz Kuran'ın dilinde kılınmalı ve de zaten Allah'a ettiğimiz duaları Türkçe ediyoruz.

Kuran Ayetlerini sadece Türkçe biliyorsanız da kılın ayetleri de Türkçe okuyun.

Ama amaç bağcı dövmek olmasın asla !!!!!!
 
Sevgili arkadaşlar; ana dilde ibadet konusunda neler düşünüyorsunuz?

Güney hanım'ın kültür birikiminde dolgu malzemesi olarak dil de yenileşme ve öztürkçe cilik vs adı altında özellikle Türki Cumhuriyetler olarak günümüzde adı geçen Türk Dünyasını SSCB ye tabi edebilmek için sarfedilen gayrete benzer bir art niyet sezmemek mümkün mü acaba. İmanı olan kişinin dili ile ibateditin en yoğun yönünü yerine getirdiğini bilmediğinide sanmıyorum. Ama Daha bilgili ve özüne sadık kalmanın da sakıncası olmadığını kendileride bilmekle beraber, niyetleri üzüm yemek değilde bağcıyı dövmek olunca..... iyi forumlar.
 
"DİL" iletişim kurmanın en önemli yollarından birisidir . İbadet ise , tanrı ile kulu arasında olduğuna göre ; tanrı ile kulunun iletişim kurması için KULun bildiği DİL bence yeterlidir . Zira ALLAH zaten her dili biliyor . O sebeple , ben Türk olarak ve Türkçe bilen biri olarak , Türkçe ibadet eder isem bence bunda bir anormallik yoktur . :)
 
bana göre ibadat dilde değilde kalpte başlayıp ve kalpte biter.........dil bizim kendi cinslerimizle veya karşı iletişim aracımız........sen ingilizce ben fransızca ibadet edebilirim ama sonuçta ALLAH ile benim aramdaki sorun bu herhangi bir dil veya anadil farketmez......önemli olan edilen ibadetin gitmesini istediğimiz yere gitmesi......
 
İnsanları yoktan var eden Allah, elbetteki insanın içinden geçenide içinden geçeceği de bilir.
İnsanlara dünyaya gelmek istiyor musun ? istemiyor musun ? sorusu sorulmadığı gibi, İbadet şekilleride insanlara sorulmamıştır.

İbadet ile duayı birbirine karıştırmamak gerekir.
İnsanlar namaz kılarken kabe'ye doğru dönerler. Haşa Allah mekandan münehzehtir. (uzaktır) Allah için mekan tayin edilmez.
Peki niçin insanlar istediği yöne doğru dönüpte namaz kılmazlar.
Allah her şeyi bir sebebe bağlamıştır.
Alemlere gönderilen peygamberin bir lisanı olmalıydı. Bunu Allah belirlemiş.

Buna göre Kur'an Arapça olarak gönderilmiş.
Lisan olarak arapça hem kolay, hem de kelime haznesi çok geniş.

İnsanlar dinlerini elbetteki kendi lisanlarıyla yazılan kitaplardan öğrenmelidirler.
Dualarını yine kendi lisanlarıyla yapabilirler.
Ancak...
Ezanın Arapça okunması ve namaz gibi ibadetlerin yine arapça yapılmasına izin verilmiş.

İnanmayan insanlardan zaten birşey yapmaları istenmiyor.
Onların bu konuda tedirgin olmalarına gerek yok !...
 
İslam dini evrensel bir dindir. Değişik dilleri konuşan bütün müslümanların ibadette ortak bir dili kullanmaları onun evrensel oluşunun bir gereğidir. Kur-an'ı anlamak için alternatif tercüme ve tefsirler okunabilir tabi.Ama namaz içinde okunan ayetlerin Allah(c.c.)'ın lisanı ile okunmalıdır.Tek zorunluluk burdadır zaten.Samimi bir müslüman için dili ne olursa olsun arapça bir kaç sure öğrenmek zor olmasa gerek..
 
"DİL" iletişim kurmanın en önemli yollarından birisidir . İbadet ise , tanrı ile kulu arasında olduğuna göre ; tanrı ile kulunun iletişim kurması için KULun bildiği DİL bence yeterlidir . Zira ALLAH zaten her dili biliyor . O sebeple , ben Türk olarak ve Türkçe bilen biri olarak , Türkçe ibadet eder isem bence bunda bir anormallik yoktur . :)

Size zaten katılıyoruz Sahra Hanım ama önce bir ibadete başlanılsa diyoru sadece?

Türkçe dilde ibadet edilmeli diyen kaç kişi tam manası ile istenilen ibadetleri yerine getiriyor acaba?

Bende dahilim bunlara... Ama ben yine de Namaz'da Surelerin Kuran dili ile okunması taraftarıyım.
 
Üst