güne sol ayakla başlamak uğursuzlukmu?

Güne sol ayakla başlamak niçin uğursuzluk getirir?​

Eski Yunan’da kahinlere Kral Pelias’a tek ayağı sandaletli, öteki ayağı çıplak bir adamdan sakınmasını, bu adamın ölümüne neden olacağını söylerler. Bütün halk ayakkabısının tekini kaybedeceği ve kahinlerin haber verdiği kişi sanılacağı için tedirgindir. Tek sandaletli Jason ortaya çıktığında da kehanet gerçekleşir. Jason kralı öldürür.
İnanış bu devirlerde, önce, sol ayakta ayakkabı olmamasının getireceği uğursuzluk olarak başlar. Sonra sol ayakla güne başlamanın, evin dışına ilk adımın sol ayakla atılmasının hatta yataktan sol taraftan kalkılmasının uğursuzluğu şeklinde gelişir. Daha sonraları bu inanış bütün dini inanışların içinde bir şekilde yer alır.
Sol ayakla atılan adımın kişinin sadece kendisine değil karşısındakine de uğursuzluk ve ölüm getirebileceğine de inanılır. Bu nedenle savaşlarda düşmanı korkutmak için hücuma sol adımla başlamak adet olur. Günümüzde de hala bütün ordular yürüyüşlerine sol adımla başlarlar. Ancak bunun gerçek sebebi eski Yunan’daki batıl inanış değil insanların çoğunun sağ ellerini kullanmalarıdır.
Savaşlarda kılıç ve kalkan kullanılan devirlerde askerler, kalkanlarını sol ellerinde taşırlarken kılıçlarını sağ ellerinde sallayarak hücuma kalkıyorları. Önce sol ayaklarını ileri atıp, kalkanlarını önlerine çekip, kendilerini emniyete aldıktan sonra kılıçlarını kullanıyorlardı. Bu şekilde sol ayağın biraz ilerde olduğu duruş askerlerin kılıç kullanırken en dengeli bir şekilde durabildikleri pozisyondu.
Sonraları ateşli silahlarla yapılan savaşlarda, komut üzerine sol ayağı bir adım öne atıp, sağ ayak üzerine çöküp, sol dirseği sol dize destek yaparak tüfeği ateşlemek, askerlerde ileriye atılacak ilk adımın sol ayak olması alışkanlığını sürdürdü.
Günümüzde de marş eşliğinde yapılan yürüyüşlerde, dikkat ederseniz, bandodaki yürüyüş ritmini tutan davulun her vuruşunun, sol ayak ileri atılıp yere vurduğu ana denk geldiğini görürsünüz.
 

güney

Çok ilginç hep duyardım ama ayrıntısını bilmiyordum...güzel bir yazı...elinize sağlık
 

Eftelya

konuyla pek alakası yok ama solakların zekı olduğunu söylerler yanı sadece bır duyum:)
büyük oğlum solaktı küçükken ben nedense hep zorladım sağ elını kullanması için..şimdi her ikisini de aynı oranda kullanabılıyor.
 
Islam dininde sag el daha hayirli sayilir. Uzakdoguda malaysia, indonesia ve filipinlerin bir kisminda bir insan bir eve sag ayak ile girmek zorundadir. Sol ayak ile giren ugursuz sayilir.
bir malzeme sag elle alinir. sol elle tokalasma yoktur.
Uyaninca sagdan kalkmak hayirlidir.

Uzakdogu dinlerinde , sag el toksturulur ve el Kalbe goturulur. selamini aldim kalbime gomdum. ama bu Hindistan kulturunde 2 el birlestirip karsiki kisinin eli ile degdirilip kalbe goturulur.

Simdi dikkat edin

Sol el ile kalbinizi ele yakin ama kalbinize solla dokunmak el uzunlugu nedeni ile zordur.
ama sag el selami alip kalbe goturmesi daha kolaydir.

Ne yazik ki ,Islam deyince arslan kesilen arkadaslar farkinda olmadan bircok forumda hristiyan sembollerini kullaniyorlar. avatarlarinda , dikkat etsinler. Ya cok bilmekten yada bilmemekten sasiriliyor. bu orjinalde hindu gelenegi olup kiliselerde kullanilir. hindu geleneginde bu el isareti alnina dogru goturulur .alindaki kirmizi noktaya yaklasir bu islamdir bakin, Turklukten son kalan icgudusel hareketimiz bunu orhan gencebay ve agir sanatcilar yapar. onlari yucelten bu icgudusel harekettir.sarkilar agirbaslilik bir yana.
Alevii lerde ve bircok millette bu hareket vardir. Bu kalbe goturme harketidir. Araplarda yoktur.
 
Üst