Siz hala griple nezleyi aynı hastalık mı sanıyorsunuz?

Siz hala griple nezleyi aynı hastalık mı sanıyorsunuz? Bu haberi mutlaka okuyun!

Çoğu zaman grip ile nezlenin aynı hastalık olduğunu zannederiz. Halbuki griple nezlenin tedavi yöntemleri de farklıdır. Nezle çoğu zaman ayakta geçirilebilirken, grip için yatak istirahati gerekir.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur, gribin akut bir solunum sistemi hastalığı olduğunu söylüyor. Alt ve üst solunum yollarını etkileyerek genellikle 40 dereceye varan yüksek ateş, genel vücut, baş, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, iştah kaybı, bulantı, burun akıntısı ve gözlerde yanma gibi belirtiler gösterdiğini belirten Prof. Dr. Badur, "Grip virüsü ile enfekte olan kişiler, enfeksiyonun iki gün öncesinden başlayarak, semptomlar ortaya çıktıktan yedi gün sonrasına kadar virüsü etrafına yayar. Normal şartlarda doğru tedavi ile yetişkin bir insanda grip bir hafta içerisinde iyileşir; ancak aşılanmadıysa, salgınlar ve mevsim şartlarından dolayı tekrarlaması kaçınılmazdır." diyor. Bazı kişilerde özellikle vücut direnci zayıf kronik hastalığı olanlarda, kalp ve akciğer hastalarında, yaşlılarda, şeker hastalarında, zatürre (pnömoni), beyin iltihabı (menengoensefalit), kalp kası iltihabı (miyokardit) gibi ciddi ve ağır seyredip ölümle sonuçlanabilecek hastalıklar görülebildiğini vurgulayan Badur, gripten korunmanın en etkili yöntemi olarak aşılanmayı gösteriyor.

Nezle veya soğuk algınlığının ise çeşitli nezle virüslerinin yol açtığı devamlı burun akıntısı, öksürme, hapşırık, gözlerde ve boğazda yanma belirtileri gösterdiğini hatırlatan Badur, "İlk belirtileri griple benzerlik gösterdiği için yanıltıcı olabilmekte. Hastalık 3 ile 7 günde kendiliğinden düzelmekte. Soğuk algınlığına karşı etkili bir aşı geliştirilememiştir. Geçirilen enfeksiyondan sonra hasta, kanındaki antikorlar sayesinde bir süre enfeksiyondan korunur, fakat bu korunma geçici ve kısa süreli olmaktadır. Soğuk algınlığında semptomlara göre tedavi uygulanmaktadır. C vitamininin yararları olsa da tedavi edici bir özelliği yoktur." şeklinde konuşuyor.

Prof. Dr. Selim Badur, gribe karşı en etkili korunma yöntemini, bu hastalığın görülmeye başladığı aylardan önce grip aşısı olmak olarak gösterdi. Badur, "Virüs her sene tipini değiştirdiği için, grip aşısı Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir önceki sene en çok görülen virüs tiplerine göre hazırlanmaktadır. Grip aşısı her sene tekrarlanmalıdır. Özellikle risk grubu olarak değerlendirilen 65 yaş ve üzeri bireyler, kronik hastalığı olan kişiler, sağlık personeli, bağışıklık sistemi zayıf olan veya bağışıklık sistemine bağlı rahatsızlık yaşayan kişilerin grip aşısı olması önerilmektedir." diye konuşuyor.

Badur, nezle olan kişinin günlük işlerinden geri kalmadan hastalığı ayakta geçirebileceğini, ancak grip virüsü taşıyan kişinin kesinlikle yatak istirahati yapmasının şart olduğunu vurguladı. Nezle ve gribin hızla bulaştığını ve yayıldığını da vurgulayan Badur, "Hapşırma, öksürme yoluyla ve tokalaşma gibi temas yoluyla, virüs ile enfekte olan kişinin bir eşyasını kullanarak kolaylıkla bulaşır." diyor.
Zaman
 

blueice

Bunu ayırt etmek tabiki vatandaş için mümkün değil söyledikleriniz doğru istirahat şart gripte.Antibiyotik kullanımının grip için yersiz olduğunu arkadaşlara bir daha hatırlatmak isterim semptomatik tedaviye yönelmek en uygun olanı, yani görülen belirtilere yönelik tedavi yapmak lazım ve yatak istirahati.
 
ben şimdiye kadar ikisinin arasındaki farkı bilmiyordum ama emin olduğum birşey vardıki o da gribin daha ağır olduğu :)
 

Eftelya

Şu anda nezle gibi:malesef:
Ama yarın anlarım grip olup olmadığımı
Hapşu:freakedout:
 
Her ikisi de aynı anda saldırabilir zemin gayet müsait çünkü, her iki hastalıkta da çok idmanlıyım....
 
Üst