Kaplıcalar ve Su sıcaklıkları

Ayaş İçmece ve Kaplıcaları

Bulunduğu yer : ankara
Su sıcaklığı :51°C
Ankara’ya 83 km. uzaklıktadır. Ayaş-Beypazarı asfaltına 23km.lik bölümden sonra, sağa sapılan 3 km.lik asfalt yol, sizi etrafını küçük tepelerin çevirdiği ve ağaçların gölgelediği kaplıcaya ulaştırır.

Etilerden günümüze, çok eski bir tarihe uzanan Ayaş şifalı sularına, mevsim boyu insanlar dolar taşar. Önceden yer ayırtılmadan gidilirse, yer bulmadan dönme riski doğabilir. Modern konaklama tesisleri ile donatılmıştır. Kadın ve erkeklere ayrılmış havuzları vardır. Ayaş Kaplıcalarının ve İçmelerinin en büyük özelliği, bu suların hem içme, hem de banyo olarak kullanılmasıdır. İçimi çok rahat ve kolaydır. Suların sıcak oluşu içimini kolaylaştırır. Mideye ağır gelmez.

Yerin merkezinden gelen bu suların, hazmettirici, müsil ve idrar verici etkileri vardır. Aç karnına içilirse, midenin faliyetini artırır. Fazla içilirse, karaciğerin görevini düzenler. İç organlarda birikmiş iltihap kolestrin tortularını temizler...

Yerleşmiş bir geleneğe göre, kaplıcada üç gün kalınır. Alınan banyolar ve içilen sular sayesinde, yörede söylenen bir deyimle, “insan yeniden zindelik kazanıp, içi dışı kalaylanmış kap gibi temiz olarak döner..”

İçme ile birlikte banyo tedavisi , karaciğer hastalıklarında, safra yolları rahatsızlıklarında, bağırsak, mide ve kadın hastalıklarında, şişmanlıkta, müzmin kabızlıkta ve hemoroitlerde, romatizmal hastalıklarda, gutlarda üstün şifalar sağlar.

Ayaş kaplıca sularını, bilimsel açıdan inceleyen otoriteler, bu suların yalnız ülkemizde değil, bütün Ortadoğu’da bulunmayan, çok üstün değerli şifa kaynağı olduğunu belirtmişlerdir. Kaplıca ve İçmeceler, 1935’ten bu yana özel bir şirketin yönetiminde hizmetini sürdürmektedir.

Acısu Kaplıcası

Bulunduğu yer : ankara
Su sıcaklığı :34°C
Kızılcahamam ilçesine 4 km. uzaklıkta, bir tepe üzerindedir. Kaynak, havuz şeklinde olup, sudan CO2 gazı fışkırarak çıkar. İçme ve banyo olarak kullanılır.

Dolaşım sistemi hastalıklarına faydalıdır. Ayrıca romatizma hastalarında ve yüksek tansiyonlu hastalarda çok iyi sonuçlar alınır.

Haymana Kaplıcası

Bulunduğu yer : ankara
Su sıcaklığı :44°C
Ankara’nın güneyinde 74 km. uzaklıkta, Haymana ilçesindedir. Denizden 1200 metre yüksekliktedir. Ankara’nın en bakımlı kaplıcaları arasındadır. Çok eski yıllarda , Yaban Hamamı olarak anılırmış. Haymana adı, ağaçsız, sıcak bir yer anlamında olduğu halde, kaplıcanın bulunduğu Haymana ilçesi, ağaçlık, yeşillik bir çevredir. Romalılar ve Selçuklular döneminde büyük gelişme gösteren kaplıcaya, ulaşım çok kolaydır. Ankara’dan sürekli ulaşım vardır. İki modern oteli, fizik tedavi bölümleri ile bütün yıl hizmet verir. Termal Otel asansörlüdür. Cimcime oteli de onun yanındadır. Haymana Belediyesi yönetiminde çalışır. Kaplıca ve tesisleri, kentin merkezinde kuruludur. Erkeklere ve kadınlara ait havuzlarında dinlendirici bir ortam bulmak mümkündür.

Haymana Kaplıcası kaynakları, çok zengindir. Dakikada 240 litre su vermektedir. Bu niteliği ile, günde 1000 kişinin yıkanmasına yetecek kapasitededir.

Kaplıcanın suyu, havuzda toplandığı zaman, ayrıca soğuk su ilavesine gerek kalmadan yıkanılabilir. Bu niteliği nedeni ile uzmanlar, Haymana Kaplıcası’nın tedavide çok iyi sonuçlar sağladığını belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra, “Uluslar arası Şifalı Su Kaynakları Araştırma Merkezi'nin 30 ülkeyi kapsayan araştırması sonunda, nitelik bakımından Haymana Kaplıcası’nın, Fransa’nın Vişi Kaplıcaları’nın ardından ikinci sırayı aldığı bilinmektedir.

Haymana Kaplıcası suları, her çeşit romatizma, mide, böbrek, solunum yolları hastalıkları, kadın hastalıkları ve kırık çıkıklarda büyük şifa sağlar.

Kızılcahaman Büyük Kaplıca

Bulunduğu yer : ankara
Su sıcaklığı :50°C
Ankara-İstanbul Karayolu üzerinde bulunan Kızılcahamam ilçesi, denizden 950 metre yükseklikte, çevresini kucaklayan yeşil çam ormanlarıyla, nefis bir panorama oluşturur.

Kaplıca, ilçe merkezindedir, modern bir görünümde olup, içmeden ziyade banyo kürleri için kullanılır. Suyu, derinden gelen, volkanik sulardandır. Kaplıca bölümü, Türk hamamı bölümü ve kadın ve erkeklere ait havuzlardan oluşur. Sodyum bikarbonatlı, hafif klorürlü bir sudur. Kızılcahamam Belediyesi’nin yönetiminde işletilmektedir.

Krık çıkık tedavisi sonucu ortaya çıkan ağrılara, romatizma ve egzamaya kadın hastalıklarına, dolaşım yolları bozukluklarına ve çocuk hastalıklarına iyi gelir.

Karakaya Kaplıcası

Bulunduğu yer : ankara
Su sıcaklığı :31°C
Ayaş ilçesi yakınındadır. Mide, nevralji, romatizma ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Seyhamamı

Bulunduğu yer : ankara
Su sıcaklığı :43°C
Kızılcahamam’a 14 km. uzakta Güven Bucak’ına 3 km. uzakta bir dere kenarından çıkar.

Meşe ve çam ağaçlarının süslediği bir yerdedir. Su, bir değirmen döndürecek kadar bol akar. Erkeklere ve kadınlara ayrı ayrı hamamları vardır. Sular, havuzların dibinden kaynar. Havuzlara, soğuk su katılmadan girilebilir. Kalsiyum bikarbonatlı olan su içilir. Hazmı kolaylaştırır.

Romatizma, nevralji, nevrit ve kadın hastalıklarına iyi gelir. Geç tutan kırıklarda ve mafsal tutukluklarında iyi sonuç alınır.

Dutlu Kaplıcası

Bulunduğu yer : ankara
Su sıcaklığı :45°C
Ankara’ya 85 km. uzaklıkta, Ankara-Beypazarı yolu üzerindedir. Yüksek debili (suyun, saniyedeki verimi) sulardandır. Banyo ve içme olarak kullanılır. Romatizma, cilt, dolaşım bozuklukları, kalp, sinir sistemi ve kadın hastalıklarında şifalıdır.

Tahtalı Kaplıcası

Bulunduğu yer : ankara
Su sıcaklığı :50°C
Ankara’ya 85 km. uzaklıkta, Ankara-Beypazarı yolu üzerindedir. Yüksek debili (suyun, saniyedeki verimi) sulardandır. Banyo ve içme olarak kullanılır. Romatizma, cilt, dolaşım bozuklukları, kalp, sinir sistemi ve kadın hastalıklarında şifalıdır.

Haruniye Kaplıcası

Bulunduğu yer : adana
Su sıcaklığı :33°C
Düziçi ilçesi, Düldül Dağı eteklerinde Kuşçu Köyü’ndedir. Denizden 620 m. yüksektir. Bulunduğu yer, çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır. Sular, birkaç basamakla inilen, doğal olarak oluşmuş havuzda toplanır. Mevsiminde halkın büyük ilgisini çeker. Haruniye Kaplıcası, son yıllarda geliştirilmiş, eski bir şifa merkezidir. Abbasi Halifesi Harun Reşid döneminde hizmete girdiği için, o isimle anılmıştır.

Serbest asit karbonikçe zengin, kükürtlü bir sudur. Banyosunda romatizma, kadın hastaları büyük fayda görür. Az miktarda içilirse mide hastalıklarına şifa verir. Suda, en çok kalsiyum bikarbonat bulunur.

Çörmük Kaplıcası

Bulunduğu yer : adıyaman
Su sıcaklığı :°C
Besni ilçesine 16 km. uzaktaki bu kaplıca sularının basur ve romatizma rahatsızlılarına iyi geldiği söylenir.

Kuruçay Kaplıcası

Bulunduğu yer : adıyaman
Su sıcaklığı :°C
Uzmanlar, Besni yakınlarındaki bu kaplıcanın da basura ve romatizmaya iyi geldiğini belirtmişlerdir.

Davut Çermiği

Bulunduğu yer : ağrı
Su sıcaklığı :45°C
Diyadin ilçesine 10 km. uzakta, Davutköyü yakınındadır. Su bir havuz içinden kaynar. Özellikle kalsiyum bikarbonat tuzlarını taşır. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarında yarar sağlar.

Dambat Kaplıcası

Bulunduğu yer : ağrı
Su sıcaklığı :°C
İl merkezine 5 km. uzaktaki bu kaplıcaya daha çok, deri hastalıklarına ve romatizmaya tutulanlar gider.

Yılanlı Çermik

Bulunduğu yer : ağrı
Su sıcaklığı :39°C
Diyadin İlçesi’ne 10 km. uzakta, köprü yakınındadır. Su, bir havuzdan kaynar. Havuz içinde yılan bulunduğu için, bu ismi almıştır. Kalsiyum bikarbonatlı sulardandır. Açık yarası olanlar, bu suya çok ilgi duyarlar. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Gazlıgöl Kaplıcası

Bulunduğu yer : afyon
Su sıcaklığı :45°C
Afyon’a 21 km. uzakta, Afyon –Eskişehir demiryolu üzerinde, Hamam Köyü’ndedir. Bu yöre, denizden 1045 metre yüksektedir. Gazlıgöl Kaplıcası’nın çok eski tarihten beri işletildiği saptanmıştır. Gazlıgöl Kaplıcaları’nda halen 4 hamam faaliyettedir. Bunların en eskisi, adından da anlaşılacağı üzere Eskihamam’dır. Roma dönemi görünümlü yapısı vardır. Günde 39 ton su verimi olan bu su, 47 derece sıcaklıktadır. Yüksek radyoaktivitelidir. Çok büyük rağbet görür. Kaplıcanın suyu, 1.30 metre derinliğinde bir havuzda toplanır.

İçme olarak, ağrılı midelere, karaciğer, safrakesesi hastalıklarına ve böbrek taşları düşürülmesine üstün etkileri ile şifa sağlar. Kalbin çalışması ve damar sertliğinin giderilmesinde görülen faydalarının yanı sıra tansiyon düşürücü niteliği ile de ünlüdür.

Yenihamam, 45-46 derece sıcaklıktadır. Hamama gelen sular 30 metre yakında kaynar. Son yıllarda, Afyon Belediyesi’nin biri erkekler, diğeri kadınlar için yaptırdığı modern iki hamam ise, bu suların niteliğindeki yeni kaynaklardan oluşuyor. Bu iki banyo binası da, modern kaplıca tasarımına uygun olarak yapılmıştır. Toplam 225 yataklı Gazlıgöl Kaplıcası, içme olarak kullanıldığı gibi, banyo olarak da her türlü romatizma, nevralji, böbrek ve safrakesesi taşlarının düşürülmesinde, bağırsak spazmlarının tedavisinde etki sağlayan bir şifa hamamıdır.

Gazlıgöl Kaplıcası, fazla miktarda serbest karbonik asit ihtiva eden saf kalevi kaynaklar grubundadır. Bu niteliği nedeniyle, kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde banyo şeklinde kullanılan en ideal su olarak kabul edilir. Avrupa’da Bilin, Vichy (vişi) kaynaklarında daha az serbest asit bulunduğu halde, Gazlıgöl Kaplıcaları’nda bu miktar daha fazla olarak saptanmıştır. Bu niteliği ile Gazlıgöl suları, dünyada rakipsiz ve tektir.

Uzmanlar, Afyonkarahisar Madensuyu ile, komşu olan Gazlıgöl kaplıca sularının nitelik açısından hemen hemen aynı olduğu sonucuna varmışlardır. Ancak, şifa etkisi bakımından sıcak suyu içmenin, daha yararlı olduğunu söylemişlerdir.

Gazlıgöl ‘de, hamamlarda kullanılan suların dışında, sızıntı olarak birçok yerden de sıcak su kaynar. Uyuzpınarı , adı verilen kaynak, bir kaya çatlağından 44 derece sıcaklıkta çıkar. Günlük verimi 30 ton kadardır. Çobanpınarı, Hamamlarla istasyon arasında, kayalardan kaynar. Sıcaklığı 39 derecedir. Günlük verimi 25 ton civarındadır.

Gecek Kaplıcası

Bulunduğu yer : afyon
Su sıcaklığı :45°C
Afyonkarahisar’a 18 km. uzakta, Afyon-İzmir demiryolu üzerindedir. Muhtelif yerlerden sıcak sular , tek kubbeli, biri erkeklere, diğeri kadınlara mahsus iki havuzda toplanır. İki katlı bir otel hizmet görür. Hamamın önündeki düzlük, ağaçlı bir mesire görünümündedir. Özellikle yaz aylarında büyük ilgi görür.

Gecek Kaplıcası, sodyum klorürlü bikarbonatlı sulardandır. Mide ifrazını artırır. İçimi kolaydır. Uzun devam eden nezlelerde, kronik boğaz iltahaplarında, astımlı hastalıklarda, çok faydalıdır. Banyosu, romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Kaya Hamamı

Bulunduğu yer : afyon
Su sıcaklığı :68°C
Afyon ilinin 21 km. batısında, Afyon-Kütahya karayolu üzerinde bulunur. Sular, mağaranın içinde beş yerden kaynar ve küçük bir havuzda toplanır. Ağaçlık bir yerde, yaklaşık beş yüz metre karelik bir sahaya dağılan kaynakların saniyede verdiği su, ancak yarım litre kadardır. Kaynak çevresi ağaçlıktır ve denizden 1050 metre yüksektir. Bu çevrede Uyuzhamamı adıyla, suyu 45 derece sıcaklıkta olan bir ılıca daha vardır. Hamam civarında herhangi bir tesis veya konaklama yeri yoktur.

Uyuzhamamı suları cilt hastalıklarına ve uyuza iyi gelir. Fazla içilirse müshil etkisi görülür. Suyu 45C‘dir.
Yine bu çevrede Bingüldek Hamamı adıyla anılan bir ılıca daha var ki, saniyede bir litre verimlidir. Bir mağaradan çıkar. Suyun sıcaklığı 71C‘dir. Bu suların hepsi de, romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Kızılkürse (Heybeli) veye Kızıl kilise Kaplıcası

Bulunduğu yer : afyon
Su sıcaklığı :48°C
Afyon’a 30, Bolvadin ilçesine 20 km. uzaklıkta, Afyon-Çay asfaltından 1 km. içeridedir. Daha önceden Kızılkilise veye Kızılkürse olarak anılan kaplıcaya, 1945 yılından itibaren Heybeli adı verilmiştir. Deniz seviyesinden 1000 metre yüksektedir.

Sular, üç yerden kaynar. İkisi bir hamamda havuzda toplanır. Kaplıcada üç havuz mevcuttur. 120 yataklı bir oteli vardır.

Kalsiyum, sodyum bikarbonat ve sülfatlı sular grubundan olan Heybeli Kaplıcaları, romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Ömer Kaplıcası

Bulunduğu yer : afyon
Su sıcaklığı :55°C
Afyon'a 10 km. uzakta, Afyon-Kütahya asfaltı üzerindedir. Kadınlara ve erkeklere mahsus hamamlar, çok sayıda havuzlar ve bir de çamur banyosundan oluşan büyük bir kuruluştur. Bunların dışında, Afyon Özel İdaresi’nce, “100. Yıl Atatürk Yüzme Havuzu” adıyla yaptırılan modern havuz ve çevresindeki konaklama tesisleri de, hizmete girince Ömer Kaplıcası, gerçekten görülmeye değer kaplıcalarımızdan biri olma şansına kavuşmuştur. Bunun yanısıra son yıllarda Oruçoğlu firmasının özel grişimi ile gerçekleşip, hizmete giren “Oruçoğlu Tesisleri” de, Ömer Kaplıcası’na daha turistik bir kimlik kazandırmıştır.

Bunlara ek olarak, yapılan yeni sondajlarla elde edilen jeotermal sular, Ömer Kaplıcası’nın gelişmesini sağlamıştır. Ömer Kaplıca suları da, uzmanların tespitlerine göre, bikarbonatlı, sodyum klorürlü, hipertermal gruptandır.

Ömer Kaplıca suları, romatizma, kadın hastalıkları, kısırlık, böbrek ve idrar yolları taşları, damar hastalıkları ve cilt hastalıklarında büyük faydalar sağlar. Kaplıcaya, Afyon'dan düzenli otobüs seferleri vardır.

Sandıklı (Hüdai) Kaplıcaları

Bulunduğu yer : afyon
Su sıcaklığı :58°C
“Hüdai Kaplıcaları” ismiyle bilinen kaplıcalar, Sandıklı ilçesine 8 km. uzaklıkta, Afyon-Antalya asfaltı üzerindedir. Sandıklı’ya tren vardır. Denizden 1000 m. yükseklikte iki tepe arası bir düzlükte bulunur.

Sandıklı Kaplıcaları , çamur banyoları ile ünlüdür. Bu bannyolara hayat veren şifalı sular, tarihin eski dönemlerinden bu yana, inasanoğlunun dertlerine deva olmuştur. Bizans döneminden kalma üç hamamı, günümüzde bile ayaktadır.

Kaplıcanın şifalı suları, 500 m. devam eden jeolojik bir çatlağın değişik yerlerinden kaynar. Sandıklı şifalı çamurları, özel şekilde hazırlanan toprağın, 60 derecelik şifalı su ile karıştırılması ile elde edilir. Böylece ortalama 45 derece sıcaklıkta bir çamur ortaya çıkar. Bu çamura boylu boyuna girilir. Banyo süresi, kişiden kişiye değişmekle birlikte, normal olarak 10-15 dakikadır. Banyodan sonra vücüt kaplıca suyu ile temizlenir. Kadın ve erkek banyoluklar yıl boyunca açıktır.

Sandıklı Kaplıcaları’ndan, su banyosu, çamur banyosu ve buğu (sauna) olarak yararlanılır. Buğu banyoları bölümü, erkek ve kadın banyoluklarından oluşur.

Kaplıca tesisleri, yaklaşık 30 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Bir tatil köyü görünümü izlenimi verir. Yaz ayları boyunca, binlerce kişinin buraya akın ettiği görülür. Sabit tesislerin yanı sıra çadırların da kurulduğu olur. Kaplıcada her keseye göre konaklama tesisi vardır.

Su verimi çok boldur. Suyu, kalsiyum sülfatlı ve radyoaktivitelidir. Vücuda ferahlık verir. Romatizmal hastalıklara, nevralji ve kadın hastalıklarına, safra yolları, metabolizma bozukluklarına üstün şifa sağlar.

Terziköy Kaplıcaları

Bulunduğu yer : amasya
Su sıcaklığı :37°C
Amasya kentinin 27 km. güneydoğusundadır. Halk arasında erkeklik kudretini artırdığına inanıldığı için, müşterisi boldur. Oteli ve pansiyonları vardır. Mide, böbrek hastalıklarıyla romatizma ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

Cıskara Madensuyu

Bulunduğu yer : artvin
Su sıcaklığı :°C
İl merkezine 20 km. uzaklıktadır. Romatizmal hastalıklara iyi gelir.

Ilıca Köyü İçmesi

Bulunduğu yer : artvin
Su sıcaklığı :°C
Şavşat ilçesi Ilıca Köyü’ndedir. Romatizmaya iyi gelen ılıcanın otel ve lokantası vardır.

Otingo Çermiği

Bulunduğu yer : artvin
Su sıcaklığı :°C
Borçka ilçesine bağlı, Balcı Köyü’ndedir. İlçe merkezine 1,5 km. uzaklıktadır. Romatizmal hastalıklara iyi gelir.

Germencik Çamur Kaplıcası

Bulunduğu yer : aydın
Su sıcaklığı :66°C
Germencik ilçesinin 10 km. kuzeyinde ÇKüfür Yasak !!!öy yakınındadır. Burada çok sayıda kaynak vardır. İkisi önemlidir. Sert killi zeminden gelen bu sular, birçok yerde çamur oluştururlar. Bu çamurlar ağrılı hastalıklara iyi gelir.

İki umumi havuzu, altı sıra banyosu, oteli vardır. Romatizma, nevralji, karaciğer, safrakesesi ve kadın hastalıklarına şifalıdır.

Sazlık Köyü Kükürtlü Kaplıcası

Bulunduğu yer : aydın
Su sıcaklığı :34°C
Söke ilçesine 9 km. uzakta, Söke-Ortaklar yolu üzerindedir. Granit kayaların kapladığı bir düzlükten kaynar. Suları oldukça boldur. Kükürt kokusu uzaklardan duyulur . Ayrıca serbest CO2 gazının bulunuşu, sıcaklığın 33,5 derece oluşu, bu kaplıcaya üstün değer kazandırır.

Akçay Kaplıcası

Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :55°C
Edremit ilçesi, Akçay istasyonundadır. Edremit’e 20 km. uzaktır. Suyun çıktığı yerde sıcaklık 56 derece olduğu halde, 1 km. uzaktan kaplıcaya geldiği zaman sıcaklık 42 dereceye iner. Ancak değerinden hiçbir şey yitirmez. Deniz kıyısında, ağaçlık bir yerde bulunan kaplıcaya “Ilıcapalas” adı verilir. Özel banyoları, oteli vardır.

İçmeye elverişli değildir. Asıl tedavi banyodur. Ziyaretçiler aynı zamanda denizden de faydalanırlar. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Asarköy Kaplıcaları

Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :70°C
Bigadiç ilçesi, Asar Köyü’ndedir. Kayalıklar arasında birçok yerden kaynar. Türlü adlarla anılan 7 kaynak vardır. Sıcaklıkları 50 ile 81 derece arasında değişir. İçilmesinin yanında banyosu da çok faydalıdır. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına büyük faydalar sağlar.

Balya Dağ Kaplıcası

Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :60°C
Balya ilçesi, Ilıca Köyü ‘ndedir. Bulunduğu yer, denizden 500 m. yüksektedir. Birkaç yerden kaynar. Kadın ve erkeklere ait iki bölümü bir hamamı vardır. Kaplıcada suya, kekik ve ceviz yaprağı atarak yıkanmak geleneği yaygındır. Bu gelenek, birçok Alman ve Çekoslavak kaplıcalarında da görülür. İçmeye everişli değildir. Banyosunda romatizma, nevralji, kadın hastaları şifa bulur.

Bostancı (Derman) Kaplıcaları

Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :56°C
Edremit ilçesine 10 km. uzaklıkta, Bostancı köyü’ndedir. Frenk Ilıcası da denir. 1km. lik alanda, yer yer çıkan sular, geniş bir sazlık ve bataklık oluşturur. Çok yerde çamur, hemen tedaviye hazır bir halde sıcak olarak bulunur. Bir hamamı ve havuzları vardır. Bu hamamın hemen ilerisinde daha sıcak bir kaynak bulunmuş ve bunun üzerine “Derman Kaplıcası” yapılmıştır. Oteli, özel banyoları faaliyettedir.

Bostancı Kaplıcası suyu çok değerlidir. İçmeye elverişli değildir. Romatizma, nevralji, nevrit ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Eskidere Kaplıcası

Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :41°C
Gönen ilçesine 15 km. Balcı Köyü yakınındadır. Bulunduğu yer ağaçlıktır. Bir hamamı vardır. Romatizma, nevralji ve kadın hastalılarına iyi gelir.

Güre Kaplıcaları

Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :64°C
Edremit ilçesine 12 km. uzaklıktadır. İzmir-Çanakkale karayolu üzerinde, beş yüz metre içeridedir. Kaplıca suları birkaç yerden kaynar. Bulunduğu yer, koyu zeytinliklerle kaplıdır. Güre Köyü kaplıcaları, yüzyıllardan bu yana bilinen bir kaplıcadır.

Kaplıca suları kadın hastalıkları, romatizmal hastalıklar, cilt, sedef, böbrek taşı ve kumları ile karaciğer hastalıklarına iyi gelir.

Güre Kaplıcaları, sahip olduğu deniz, dağ ve orman havası ile sağlık dolu, görülmeye değer, bir şifa merkezidir.

Konaklama tesisleri üst düzeyde, ulaşımı kolaydır.

Hisaralan Kaplıcası

Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :98°C
Sındırgı ilçesine 14 km. uzaktadır. Kaplıcanın bulunduğu yer, ağaçlık ve doğal bir güzelliğe sahiptir.

Sular bir dağ eteğinden değirmen döndürecek kadar bol akmakta, ancak bu servetten yeterince yararlanılmamaktadır. Konaklama tesisleri yetersizdir.

Sular travertenler oluşturmuştur. Suların geçtiği alan üzerinde gezinirken, kayaların içinden suların kaynama sesleri duyulur. Birleşiminde en çok sodyum bikarbonat vardır. İçmeye elverişli değildir. Banyosunda romatizma, nevralji ve kadın hastalıkları fayda görür.

Hozluca Kaplıcaları

Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :80°C
Balya ilçesi, Camili Mevkii’ne 5 km. uzaklıktadır. Suları kükürtlüdür. Romatizmal hastalıklara iyi gelir.

Kokarlar Kaplıcası

Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :50°C
Bigadiç ilçesi, Asar Köyü’ndedir. Banyo, koklama, gargara kürleriyle faydalanılır. Romatizma, nevralji ve solunum yolu hastalıklarında yarar sağlar.

Pamukçu Kaplıcası

Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :55°C
Balıkesir'e 20 km. uzaklıktadır. İçildiğinde, mide ve şeker hastalığına, banyo kürleriyle de , romatizma ve damar sertliğine iyi gelir. Oteli vardır.

Yıldızdağ Kaplıcası

Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :52°C
Susurluk ilçesi, Aziziye Köyü’ne 5 km. uzaklıktadır. Sular birleşince bir değirmen döndürecek kadar boldur. Eskiden, dere içindeki kaynaklar üzerine yapraklı ağaçlar uzatılır, hastalar bunların üstlerine yatırılarak üzerleri yorganla örtülerek terletilirmiş.

Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarında etkili bir kaplıcadır.

Çaltı Kaplıcası

Bulunduğu yer : bilecik
Su sıcaklığı :36°C
Söğüt ilçesine 10 km. uzaklıkta, Çaltı Köyü’ndedir. Bolca kaynayan su, havuzlu bir hamamda toplanır. Suda, en çok sodyum bikarbonat vardır.

Banyosu çıban, deri, romatizma hastalıklarında, içmesi de mide rahatsızlıklarında faydalıdır.

Kös Kaplıcaları

Bulunduğu yer : bingöl
Su sıcaklığı :40°C
Bingöl’e 17 km. uzaklıkta, Fahran bucağındadır. İçme ve banyo olarak yararlanılır. İyi denecek düzeyde bir oteli, iki genel havuzu, motelleri vardır.

Romatizma, nevralji, kadın ve cilt hastalıkları, dolaşım bozukluklarında şifalıdır. İçildiğinde şeker hastalarına iyi gelir.

Küçür Kaplıcası

Bulunduğu yer : bitlis
Su sıcaklığı :23°C
İl merkezindeki Taş Mahallesi’ndedir. Romatizma ve deri hastalıklarına faydalıdır.

Efteni Kaplıcası

Bulunduğu yer : bolu
Su sıcaklığı :43°C
Düzce’de, Efteni Gölü’nün kıyısında, Hacı Yakup Köyü’ndedir. Düzce’ye 20 km. uzaklıktadır. Su, bir dağ dibinden çıkarak hamama gelir. Üç havuz, oteli ve lokantası vardır.

Romatizma, nevrit ve kadın hastalıklarına şifalı bir kaplıcadır.

Sariot Kaplıcaları

Bulunduğu yer : bolu
Su sıcaklığı :63°C
Mudurnu ilçesine 30 km. uzakta Ilıca Köyü’ndedir. Kaplıcanın etrafı çam ağaçları ile kaplıdır. Birkaç yerden çıkan sular, bir hamama gelir. Havuzda banyo yapılır. Banyosu, romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir. Otelleri ve lokantası vardır.

Çelikpalas Kaplıcası

Bulunduğu yer : bursa
Su sıcaklığı :45°C
Kent merkezindeki sular, Uludağ’ın kuzey eteklerinden çıkar. Kaplıca tesisleri, genellikle çekirge kentinde toplanmıştır. Sular, kalevi, toprak alkali, radyoaktivitelidir.

Bursa ili şifalı suları, Uludağ eteklerindeki bir çatlaktan kaynar. Yeryüzüne yaklaşırken geçtikleri ayrı yollar nedeni ile, suların madenlerinde ve sıcaklık derecelerinde farklılıklar olur. Böylece kaplıcalar iki ye ayrılır.

Bursa’nın şifalı sularının büyük bölümü, deniz düzeyinden 220 m. Yüksekte kurulu Çekirge bölgesindedir. Çekirge’nin asıl su sıcaklığı 45C’nin üstündedir. Halk arasında Çelikli adıyla anılan bu sular, Çekirge’nin en yukarı bölümünde Vakıfbahçe denilen bir yerden kaynar. Bu sularda çeşitli maden eriyikleriyle zengin kimyasal madenler, gazlar ve yüksek radyoaktivite vardır.

Çekirge sularından bir bölümü cam borular içinde, hiçbir değeri bozulmadan Bademlibahçe mevkiinde yapılmış olan Çelikpalas oteline getirilmiştir. Çelikpalas, Atatürk’ün talimatı ile yapılmış, adı da onun tarfından verilmiştir. Çelikpalas'a daha sonra bir otel ilave edilmiş yaklaşık 140 odalı bir kuruluş oluşmuştur.

Odalarından çelikli su akan Çelikpalas’ın yüzme havuzu ise dünyada eşi olmayan bir eserdir. Bursa hamamlarının en büyüğüdür. Fizik tedavi bölümleri, sauna ve jimnastik salonu ile devamlı açıktır.

Çekirge sularında az ölçüde demir vardır. Aktığı yerleri kırmızı pas rengine boyadığı için, bu sulara “Çelikli” adı verilmiştir. Çekirge suları ile tedavinin özü banyodur. Büyük havuzlu hamamlarda devamlı çıkan radyoaktivite, hamamın kubbesinin altında biriktiğinden burada banyo için bulunanlar, dolaylı olarak buğulama da yapmış olurlar.
Çekirge Kaplıca suları, romatizma, nevrit, cilt, idrar yolları ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Kükürtlü Kaplıcası

Bulunduğu yer : bursa
Su sıcaklığı :82°C
Kent merkezindeki sular, Uludağ’ın kuzey eteklerinden çıkar. Kaplıca tesisleri, genellikle çekirge kentinde toplanmıştır. Sular, kalevi, toprak alkali, radyoaktivitelidir.

Bursa ili şifalı suları, Uludağ eteklerindeki bir çatlaktan kaynar. Yeryüzüne yaklaşırken geçtikleri ayrı yollar nedeni ile, suların madenlerinde ve sıcaklık derecelerinde farklılıklar olur. Böylece kaplıcalar iki ye ayrılır. Bu sular, Çekirge ile Bursa arasındaki yolun ortasında, ovaya doğru inen yamaçlardan kaynar.

Suyu, bulunduğu otelin bahçesinden kaynar. Bursa bölgesi şifalı sularının en zengin kaynağıdır. Dakikada 120 litre su verir. Hamam bölümü Bizans döneminden kalmış, sonra Hüdavendigar Murad restore ettirmiştir. Yüzyıllarca halka açık olan kaplıca, son yıllarda, Uludağ Üniversitesi bünyesinde hizmete sokularak halkın yararlanmasına kapatılmıştır.

Romatizma, cilt, karaciğer hastalıklarına üstün şifa kaynağıdır.

Karamustafa Kaplıcası

Bulunduğu yer : bursa
Su sıcaklığı :54°C
Kent merkezindeki sular, Uludağ’ın kuzey eteklerinden çıkar. Kaplıca tesisleri, genellikle çekirge kentinde toplanmıştır. Sular, kalevi, toprak alkali, radyoaktivitelidir.

Bursa ili şifalı suları, Uludağ eteklerindeki bir çatlaktan kaynar. Yeryüzüne yaklaşırken geçtikleri ayrı yollar nedeni ile, suların madenlerinde ve sıcaklık derecelerinde farklılıklar olur. Böylece kaplıcalar iki ye ayrılır. Bu sular, Çekirge ile Bursa arasındaki yolun ortasında, ovaya doğru inen yamaçlardan kaynar.

Bursa-Çekirge-Mudanya yolu üzerinde, Yenikaplıca’nın hemen yanındadır. Bizans döneminden kalmış ve daha sonra bugünkü şekliyle, Rüstem Paşa’nın ağası Kara Musatfa Paşa tarafından 1490 yılında yaptırılmıştır.

Erkekler ve aileler hamamı olmak üzere iki bölümden oluşur. Ayrıca 25 odalı oteli çocuk oyun alanı ile hizmet veren, dinlenmeye müsait bir tesisdir.

Su verimi az olduğu için, büyük havuzu yoktur. Küçük bir havuzu vardır. Ayrıca hamamın içinde yuvarlak bir yalak bulunur. Su, bunun dibinden kaynar. Bu yalağın, kısırlık için şifalı olduğu söylentileri nedeniyle kadınlar yalağın içine oturarak banyo şeklinde girerler.

Dipten kaynayan 45 derecedeki su, rahim tedavisinde etki sağlar. 15-20 dakikalık duş, rahim etrafındaki iltahapları giderir ve bu tedavi ile doğurmayan kadınlar, çocuk sahibi olurlar.

Bursa'da radyoaktivitesi en zengin kaplıca, Kara Mustafa’dır. Sodyum bikarbonatlı bir sudur. Kaplıca suları en çok sodyum ve kalsiyum içerir. Romatizma, nevralji, gut, egzama, kemik kırıklarında, kadın hasatlıklarında etkin şifa kaynağıdır.

Armutlu Kaplıcaları

Bulunduğu yer : bursa
Su sıcaklığı :59°C
Gemlik ilçesine bağlı, Armutlu bucağına 5 km. uzaklıkta, yeşillikler içinde, Bozburun denilen bir yerdedir. Bizans döneminden bu yana bilinir. Yalova-Kaplıca arası, kara yolu ile birbuçuk saattir. Belirli saatlerde otobüs seferleri vardır.

Kubbeli bir hamamı, kadın ve erkeklere ayrı bölüm halinde hizmet verir. Ayrıca turistik oteller ve belediye bünyesinde işletilen çeşitli kalitede konaklama tesisleri bulunur. Turistik otel yıl boyunca açıktır.

Armutlu Kaplıcası, ülkemizdeki kaplıcalar içinde, en yüksek radyoaktivitesi olan kaplıcadır. Kaynak sular bir fay çizgisi boyunca çıkar.

Sular, kimyasal ayrıma göre, bikarbonat sülfatlı, klorürlü, karbondioksitlidir. Marmara Bölgesi zengin sularındandır. Romatizma, sindirimyolları, kalp, damar ve kadın hastalıklarında etkin şifa kaynağıdır.

Armutlu Kaplıcaları, Yalova-Armutlu karayoluna bağlantılı olarak, ulaşım kolaylığı yönünden, bunun yanısıra, kentin gürültülerinden uzak, serin çam kokuları arasında, hem kaplıca kürü, hem de, dinlenme gereksinimi için ideal bir yerdir.

Armutlu Kaplıcaları’nda 1983'ten bu yana hizmet veren turistik Erdilli Tesisleri Termal Oteli 36 oda, 80 yataklıdır. Her odada telefon müzik, duş bulunmaktadır.

Oylat Kaplıcaları

Bulunduğu yer : bursa
Su sıcaklığı :41°C
İnegöl ilçesine 27 km. uzaklıkta, ormanlık ve yüksek bir tepenin eteğindedir. Bulunduğu yer denizden 840 m. yüksektedir. Kaplıca iki tarafı vadilerle çevrili bir yamaçta kurulmuştur. Sırtını dayadığı dağ silsilesi, Uludağ’ın etekleridir. Tarihi geçmişi romalılar dönemine kadar uzar.

Suyunun 40 derece sıcaklıkta olması nedeniyle, soğutulmadan banyo yapma olanağı vardır. Su verimi dakikada 3000 litre olduğundan, radon gazının fazlalığına bir avantajdır. Bu gazlar etrafa yayılarak, solunum yolu ile vücuda geçer. Oylat Kaplıcası bol sulu bir kaplıcadır. Üç aslan ağızdan havuza dökülür. Kurnalarında musluk yoktur. Devamlı akar. “Arsenikli, sülfatlı, karbonatlı” bir sudur. İçmeye elverişlidir. Modern havuzları vardır. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıkları, idrar yolları rahatsızlıklarında büyük yarar sağlar. Çeşitli konaklama tesisleri ve satış üniteleriyle yıl boyunca hizmet verir.

Hıdırlar Kaplıcası

Bulunduğu yer : çanakkale
Su sıcaklığı :73°C
Yenice ilçesi Hıdırlar Köyü’ndedir. Eski adı Agonya’dır. Kaplıca, denizden 800 m. yükseklikte muhteşem bir koru içinde, birkaç yerden kaynar. Çok sıcak olduğu için soğuk su ile karıştırılır. Sıcak çamuru vardır.

İçmeye elverişli değildir. Banyosu romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Kestanebolu Kaplıcaları

Bulunduğu yer : çanakkale
Su sıcaklığı :73°C
Ezine ilçesine bağlı Kestanebolu Köyü’ne 5 km. uzaklıktadır. Palamut ormanları arasında, bir yamaçta bulunur. Ezine’ye 18 km.’dir. kaplıca yakınlarında bulunan truva antik kenti, Büyük İskender tarafından onarılarak güzelleştirilmiş, Romalılar döneminde de, kaplıcalar üzerine tedavi kurumları yapılmıştır. Yüzlerce yıldan bu yana şifa dağıtan su kaynaklarımızdan biridir. Büyük bir oteli, iki havuzu, özel banyoları, ayrıca motelleri bulunur.

Demir ve kalsiyumlu oluşu nedeniyle, nekahat döneminde vücudu güçlendirmesi ve kemikleri düzene koyması açısından suyu ayrıca özellik taşır. Her türlü romatizmalılar, nevrit, iltahaplı kadın hastalıkları ve solunum yolları rahatsızlıkları için ideal bir kaplıcadır. Yerinin güzelliği ve suyunun şifası övgüye değerdir.

Kızılca Tuzlu Kaplıcası

Bulunduğu yer : çanakkale
Su sıcaklığı :55°C
Ayvacık ilçesine 20 km. uzakta Tuzla Köyü’ndedir. Uzunluğu kilometrelerce devam eden yüksek bir dağın yamacından, hemen her yerden sıcak tuzlu sular kaynar. Suların akarken bıraktığı tuz, uzaklardan kar görünümündedir. Kaplıcanın yolu sapadır.

İçmeye elverişli değildir. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıkarı için tavsiye edilir.

Külcüler Kaplıcası

Bulunduğu yer : çanakkale
Su sıcaklığı :35°C
Bayramiç ilçesi, Külcüler Köyü’ndedir. Bayramiç’e uzaklığı 18 km.’dir. yeri güzel görünümlü çam ağaçları ile kaplıdır. Suyun özelliği bol kükürtlü oluşudur. Hamamda iki havuz vardır. Romatizma, solunum yolları, kadın hastalıkları ve nevraljiye iyi gelir. Bizanslılar döneminden bu yana şifa dağıtan bir kaplıcadır.

Akkaya İçmesi ve Hamamı

Bulunduğu yer : çankırı
Su sıcaklığı :20°C
Çerkeş ilçesi, İmamlar Köyü yakınındadır. Dört yerden kaynar. Hamam olarak ta yararlanılır. Üst solunum yollarındaki kronik iltahapların ve hafif romatizmal hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Babacık Kaplıcası

Bulunduğu yer : denizli
Su sıcaklığı :62°C
Sarayköy ilçesine 20 km. uzaklıkta, Babağaç Köyü’ndedir. Karaciğer, safra yolları ve böbrekler için çok etkili bir kaynaktır. Banyosu romatizmaya iyi gelir

Gölemez Çamuru

Bulunduğu yer : denizli
Su sıcaklığı :50°C
Denizli’ye 20 km. uzaklıkta, Gölemez Köyü’ndedir. Sular, dört kaynaktan çıkar. Geniş bir alanda bataklık oluşturur. Uzaktan kükürt kokar.

Çamuru ile, romatizmalı hastalar için iyi bir şifa yeridir. İçmesi de karaciğer, safra yoları hastalıklarında faydalıdır.

İnatlı Kaplıcası

Bulunduğu yer : denizli
Su sıcaklığı :60°C
Sarayköy ilçesine 12 km. uzaklıktadır. Bir kaya içine oyulmuş doğal bir mağaradan kaynar. Çevre halkı bu doğal havuza girer.

Romatizma, solunum yolları ve kadın hasatlıklarına faydalıdır.

Karahayıt Kaplıcası

Bulunduğu yer : denizli
Su sıcaklığı :60°C
Denizli’ye 23 km. uzaklıkta, Karahayıt Köyü’ndedir. Pamukkale’ve uzaklığı 5 km.’dir. Üç kaynaktan çıkar. Bikarbonat ve sülfatı zengin bir sudur.

Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına etkin şifa sağlar.

Kavakbaşı Kükürtlü Çamuru

Bulunduğu yer : denizli
Su sıcaklığı :30°C
Pamukkale Kaplıcası’na 4 km. uzaklıktadır. Kavakbaşı köyü yakınındadır. Suyu bol olduğu için çevresinde bataklık ve sazlık oluşmuştur. Çamuru çevrede büyük rağbet görür. Kükürt kokuları uzaklardan duyulur. Deri hastalıklarına, romatizma, nevreltilere iyi gelir.

Tekke Kokar Kaplıcası

Bulunduğu yer : denizli
Su sıcaklığı :91°C
Sarayköy ilçesine bağlı, Burhaniye bucağına 5 km. uzaktadır. Üzerinde kubbeli bir hamam vardır. Bu hamamın havuzu Romalılar’dan kalmıştır. Kükürtlü sulardandır. Kaynağın bir bölümü, kükürt kokusu veren çamur oluşturur. Bu çamurdan faydalanılır. Suyu çok sıcak olduğundan banyo için soğutulur.

Banyo ve çamur tedavisi için büyük değer taşır. Özelliklle romatizmal hastalıklarda büyük fayda sağlar. İçmesi, soğutulduktan sonra, bağırsak, karaciğer, safra yolları hastalıklarında tavsiye edilir. Denizli’ye 30 km.’dir.

Çermik Hamamı (Kaplıca)

Bulunduğu yer : diyarbakır
Su sıcaklığı :48°C
Çermik ilçesine 3 km. uzaklıktadır. Bir derenin yamacından çıkan sular, altı köşeli bir havuzu bulunan hamam gelir. Mevcut havuzlar, Selçuklu dönemine aittir. Kaplıcanın bulunduğu yer yeşilliktir. Kaplıca özellikle yaz aylarında çok kalabalık olur. Kükürtlü bir sudur. Çok eski dönemlerden beri, geniş bir çevrenin sağlığına hizmet verir.

İçindeki elementlerin zenginliği açısından, Çermik şifalı suyu, çok faydalı bir şifa kaynağıdır. Sıcaklığı, içine su karıştırılmasına gerek duyulmadan kullanılabilecek derece olduğundan, tedavi açısından özelliğinden bir şey yitirmez.

İçmeğe elverişli değildir. Solunum, romatizma, kadın ve deri hastalıklarına büyük şifa sağlar. Çermik, Diyarbakır’a 94 km. uzaklıktaki asfalt yolla bağlıdır. Turistik oteli ve konaklama yerleri vardır.

Buranhame Kaplıcası

Bulunduğu yer : elazığ
Su sıcaklığı :26°C
Palu ilçesi, Bozçanak (Bulcan) köyü’ndedir. İlçeye 4 km. uzaktadır. Sular, yedi kaynaktan çıkar. Eski bir kent yıkıntısı üzerindedir. Suyun oluşturduğu çamurdan hasta yerlere sürülür. Madenleri azdır. Koklama ile solunum yolları ve çocuk felci hastalıklarına, banyosu ile de romatizma rahatsızlıklarına faydalıdır.

Kolan Kaplıcası

Bulunduğu yer : elazığ
Su sıcaklığı :42°C
Karakoçon ilçesi’ne 27 km. uzaklıktadır. Sular, etrafı fundalıkla çevrili birkaç yerden çıkar. Sodyum ve kalsiyum bikarbonatlı sulardandır.

İçimi pek hoştur. Aç karnına içme iyi gelir. Banyosundan romatizma, kadın hastalıklarından şikayetçi hastalar fayda görür. Damar genişletici etkisi vardır.

Ekşisu Kaplıcası

Bulunduğu yer : erzincan
Su sıcaklığı :31°C
Ekşisu, Erzincan-Erzurum karayolu üzerinde bir dinlenme yeridir. Erzincan’a 15 km. uzaklıktadır. Ekşisu çevresinde, biri sıcak olmak üzere sekiz şifalı su kaynağı vardır. Dakikada 60 litre su verir. Bulunduğu yer denizden 1170 m. yüksekliktedir.

Kaynak suları, bikarbonat, magnezyum, sodyum ve karbondioksitlidir. Romatizma, mide ve solunum yolları hastalıklarına faydalıdr.

Aldağ Ilıcası

Bulunduğu yer : erzurum
Su sıcaklığı :°C
Dumlu bucağına bağlı Aktaş Köyü’ndedir. Havuzu vardır. Erzuruma 20 km.’dir. Romatizma, mide, böbrek hastalıklarına yararlıdır.

Eskişehir Kaplıcası

Bulunduğu yer : eskişehir
Su sıcaklığı :55°C
Eskişehir il merkezindedir. Beş kaynaktan en önemlisi, kentin ortasından Porsuk çayı kenarından bir çatlaktan çıkar. Su bol olduğu için evlere de sıcak su dağıtımı yapılır. Oteli ve bir tarihi hamamı vardır.

Sular en çok kalsiyum sülfat içerir. Eskişehir kaplıcaları nedense hiç tedavi amacıyla kullanılmaz. Yalnızca yıkanmak için hamam olarak bilinir. Halbuki çok eskiden bu bölgede rağbet gören bir kaplıca imiş. Herhalde sularının bolluğu, ona bu nimeti kazandırmış görüşü yagındır.

Banyosuyla da romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarından şikayetçi hastalar fayda görür. İçildiğinde karaciğer, safra yolları rahatsızlıklarına iyi gelir.

Sakarya Kaplıcası ve Madensuyu

Bulunduğu yer : eskişehir
Su sıcaklığı :48°C
İl merkezine 32 km. uzaklıktaki Mihalgazi (ılıca) Köyü'ndedir. Sıcak sular arasında kaynayan soğukça bir sudan, ayrıca içme olarak faydalanılır. İçimi hoş güzel bir sofra suyudur. İçmesi mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Banyosu romatizma, kadın hastalıkları ve şeker hastalıklarına iyi gelir.

Zümrüt Kaplıcaları

Bulunduğu yer : hakkari
Su sıcaklığı :35°C
Beytüşebap’a 4 km. uzaklıktadır. Bileşiminde kükürt vardır. Saniyede bir litre kaynar. Hakkari’ye 136 km. uzaklıktadır. Romatizma, kalp yetmezliği ve kadın hastalıklarında etkilidir. Ayrıca kısırlığı giderici etkisi olduğuda söylenir.

Banyolu konaklama tesisleri vardır.

Reyhan Kaplıcası (Hamamı)

Bulunduğu yer : hatay
Su sıcaklığı :37°C
Reyhanlı ilçesine 20 km. uzaklıkta, Reyhanlı-Kırıkhan yolu üzerindedir. Antakya’ya 64, İskenderun’a 69 km. uzaklıktadır. Ağaçlık bir yerde bulunan kaplıcanın suyu, bikaç yerden çıkarak hamamın havuzunda birikir.

Kaplıca Suriye hududunda bulunduğundan, bu ülkeden de gelenler olur. Uzaklardan kükürt kokusu duyulur. İçmek suretiyle karaciğer, bağırsak safra yolları hastalıklarında, banyo kürüyle de, romatizma, kadın hastalıkları ve solunum yolları hastalıklarında etkili sonuçlar verir. İki hamamı ve konaklama tesisleri vardır.

Hocantılı Ilıcası

Bulunduğu yer : içel
Su sıcaklığı :33°C
Mut ilçesine 15 km. uzaklıkta, Hocantı Köyü’ndedir. Çam ve zeytin ağaçları arasından çıkan su, mağaramsı bir yerde toplanır. Bulunduğu yer deniz seviyesinden 360 m. yüksektedir. Banyosu sakinleştirici ve huzur vericidir. Sinirli hastalara, nevraljililere ve romatizmaya iyi gelir

Saparca Ilıcası

Bulunduğu yer : içel
Su sıcaklığı :37°C
Silifke ilçesine 12 km. uzaklıkta, Göksu Irmağı kenarındaki Keban Köyü’ndedir. Granit kayalar arasından kaynar. Müshil etkisi vardır. Romatizma, bağırsak bozuklukları, karaciğer hastalıklarında etkilidir.

Yalova Kaplıcaları

Bulunduğu yer : istanbul
Su sıcaklığı :63°C
Yalova ilçesine 12 km. uzaklıkta, Gökçedere ile Üvezpınar Köyler’i arasında bir vadidedir.

Yalova kaplıcaları nadide çiçeklerle süslenmiş, geniş ormanlıklar içindeki termal tedavi kurumlarıyla yalnız ülkemizin değil, Avrupa ülkelerinin de övgüyle baktıkları bir şifa merkezidir.

Yalova Kaplıcaları’nın suları yerin merkezine yakın bölümlerden gelmektedir. Bilim adamlarının kaynak çevresinde yaptığı incelemeler, burada eski bir sönmüş volkanın olduğunu kanıtlamıştır.

Yalova kaplıcaları, bir su kent, ve dinlenme yeridir. Sık ve yüksek ağaçların gölgelediği bu vadi, kaplıcalar kadar zümrüt yeşilliği ve seçkin güzelliği ile de, yaz aylarında binlerce insanı kendine çeker.

Kurşunlu ve Valde Hamamları ile açık yüzme havuzu, sıra banyolar, çamur banyoları, hidrtoterapi, fizik tedavi ve çeşitli otellerden oluşur. Asıl tedavi ise Termal Otel’de yapılır. Ayrıca kaplıcanın yakınındaki Gökçedere Köyü’nde pansiyonlar hizmet görür.

Yalova Kaplıcaları’ndan banyo, içme, buhar tedavisi suretiyle yararlanılmaktadır. Yaklaşık yirmi hastalığa iyi geldiği saptanmıştır. Bu hastalıkların başlıcaları romatizmalar, karaciğer, mide, cilt, tansiyon, gut, bağırsak rahatsızlıkları, kadın hastalıkları gibi... Ayrıca Göz Kaynağı’nda yapılan göz banyosu da, göz hastalıklarına iyi gelir.

Yalova’ya İstanbul’dan ulaşmak deniz yoluyla her zaman mümkün ve kolaydır. Modern konaklama tesisleri vardır. Yıl boyunca açıktır.

Bademli Kaplıcaları

Bulunduğu yer : izmir
Su sıcaklığı :70°C
Dikili ilçesi, Bademli Köyü yakınındadır. Dikili’ye 15 km. uzaklıkta, deniz kenarındadır. İki yerden kaynar. Hamamları, havuzları vardır. Kaynaklar doğal kaynakları ile insanı büyüler.

İçme olarak, aç karnına içilirse, mideye iyi gelir. Banyo olarak, romatizma, nevralji, kadın hastalıklarında büyük faydalar elde edilir.

Bergama Güzellik (Tabaklar) Kaplıcası

Bulunduğu yer : izmir
Su sıcaklığı :35°C
Bergama ilçesine 5 km. uzaklıkta., Bergama-İzmir yolu üzerindedir. Ağaçlık bir yerde bulunan kaplıca üzerinde, iki bölümlük hamam ve mermerden yapılı havuzlar vardır. Tarihi, çok eskilere uzanır. İsa’dan beş yüz yıl önce, yörede hüküm süren Bergama kralı tarafından yaptırılmıştır. “Eskülap” adı ile de anılır.

Deri üzerinde ayrı bir etkisi olduğu da bilinir. Güzellik kaplıcası denmesinin nedeni de budur. Deriye güzellik verir. Cildi çirkin gösteren görüntüler, sivilceler, bu kaplıcada yapılan banyolardan sonra kısa sürede kaybolur. Bu suyu, tabaklar derileri yumuşaması için de kullanır. Bundan ötürü kaplıcaya “Tabaklar Kaplıcası” da denilir.

Sularda en çok, sodyum bikarbonat vardır. Soğutulunca sofra suyu olarak ta kullanılır. Dimağı yorgun, dinlenmeye ihtiyacı olanlar, yaşlılar bu kaplıcadan çok fayda görürler. İçme ile mide ve karaciğer, banyosu ile de romatizma ve kadın hastalıklarında faydalıdır.

Bergama Paşa Kaplıcası

Bulunduğu yer : izmir
Su sıcaklığı :41°C
Bergama ilçesine bağlı Paşa Köyü’ndedir. Bergama’ya 30 km. uzaklıktadır. Su kaynakları bir dere oluşturacak kadar boldur. İçmesi ile karaciğer, mide safrayolları hastalıklarında, banyosu ile de romatizma, kadın hastalıklarında faydalıdır.

Cuma Kaplıcaları

Bulunduğu yer : izmir
Su sıcaklığı :55°C
Seferhisar ilçesine 15 km. uzaklıktadır. Kovacık Dağı yamaçlarından dere boyunca devam eden bir çatlaktan kaynar. Birkaç kaynak vardır. En önemlileri Uyuz Ilıcası, Gelinboğan ve Ahmetçi Hamamı’dır. Her üç kaynağın da romatizma ve kadın hasatlıklarına etkin şifa niteliği vardır.

Çeşme Kaplıcaları

Bulunduğu yer : izmir
Su sıcaklığı :55°C
Çeşme ilçesine 5, İzmir iline de 90 km. uzaklıktadır. Denize çok yakın geniş bir alandan çıkar. Çeşme şifalı suları, derin volkanik sular grubundandır. Çok tuzludur. Denize girildiği zaman yer yer sıcak su kaynaklarına rastlanılır. Deniz dibinden çıkan suyun yarı belden aşağısı sıcak su, yukarıda kalan suyun ise, soğuk deniz suyu olduğu saptanır.

Çeşme Kaplıcaları, eski dönemlerde “Deniz Ilıcaları” olarak ta biliniyordu. Kaplıca suları, 1883 yılı Ekim ayında, kuvvetli bir deprem sonunda, tamamen kurumuş ve üç gün sonra tekrarlanan bir başka depremle yeniden kaynamıştır. Çeşme Kaplıcaları dünyada eşine zor rastlanan bir doğa ve şifa kaynağıdır.

Çok miktarda kaynaklardan oluşan bir kaplıcadır. Birbirinden uzak 58 adet göz kaynak ve ayrıca denizin dibinde 28 adet kaynak saptanmıştır. Çamur banyoları üstün şifa sağlar. Çamur gölü kül rengindedir, kükürt kokar.

Çamur banyoları üstün şifa kaynağıdır. Banyosu romatizma, karaciğer, böbrek, mesane ve kadın hastalıklarına iyi gelir. Plajı, denizi, kaplıcayı yer yüzünde, ancak turistik bir yurt köşesi olan Çeşme’de bulabilirsiniz.

Dereköy Kaplıcası

Bulunduğu yer : izmir
Su sıcaklığı :40°C
Bayındır ilçesine 8 km. uzaklıkta, Dereköy yakınındadır. Suların çıktığı yer, zeytin ağaçları ile kaplıdır. Kaynak üzerindeki ilk hamam 1857 yılında Mustafa Paşa tarafından yapılmıştır.

Solunum yolları, romatizma ve kadın hastalıklarında şifa sağlar.

Dikili Kaplıcası

Bulunduğu yer : izmir
Su sıcaklığı :42°C
Dikili ilçesine 5 km. uzakta Karadere’dedir. Kaynak birkaç yerden kaynar. Bu bölge sıcak sular bakımından çok zengindir. 1939'da Dikili'de yer sarsıntısında bazı kaynaklar kaybolmuş, yeni kaynaklar oluşmuştur.

İçme olarak ta kullanılır. Üstü kapalı çamur havuzu vardır. Romatizmal hastalıklarda ve kadın hastalıklarında olumlu sonuçlar verir

Nebiler Kaplıcası

Bulunduğu yer : izmir
Su sıcaklığı :57°C
Dikili ilçesine bağlı, Nebiler Köyü’ndedir. Dikili’ye 12 km. uzaktadır. Kaynağın bulunduğu yer ağaçlıktır. Çok eskiden kalma hamamı ve havuzu vardır.

Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarında faydalıdır

Özbek Kaplıcası

Bulunduğu yer : izmir
Su sıcaklığı :34°C
Urla ilçesine bağlı, Özbek Köyü’ndedir. Romatizmalılar, mafsal hastalarına tavsiyeye değer bir kaplıcadır. İçmeye elverişli değildir.

Döngele Kaplıcası

Bulunduğu yer : kahramanmaraş
Su sıcaklığı :°C
Merkez ilçeye bağlı Döngele Köyü’ndedir. Romatizma ve deri hastalıklarına iyi gelir.

Bayramhacı Kaplıcası

Bulunduğu yer : kayseri
Su sıcaklığı :41°C
Kayseri’nin Bayramhacı Köyü’ne 1,5 km. uzaklıktadır. Romatizma, gut hastalarında, dolaşım yolları rahatsızlıklarında yararlı sonuçlar verir. İçme olarak karaciğer ve safra kesesine iyi gelir. Ulaşım kolaydır. Büyük bir oteli vardır. Kayseri’ye 70 km. uzaklıktadır.

Tekgöz Köprü Kaplıcası

Bulunduğu yer : kayseri
Su sıcaklığı :34°C
Kocasinan ilçesine bağlı Yemliha Köyü’ndedir. Tekgöz ismi kaplıcaya 200 m. kadar yakın olan Kızılırmak’ın Tekgöz Köprüsü’nden gelmektedir.

İki kaynak üzerinde iki hamamı vardır. Sular hamamlardaki havuzların dibinden gelir. Kaplıca suyu romatizma, mafsal ağrıları, kadın hastalıklarına iyi gelir. Oteli vardır.

Bulamaç Kaplıcası

Bulunduğu yer : kırklareli
Su sıcaklığı :42°C
Çiçekdağı ilçesine 20 km. uzaklıkta, Yerköy yakınındadır. İki yerden kaynayan şifalı sular, bir havuzu olan hamama akar. Kaplıca çevresinde bulunan harabeler, bu kaynakların çok eski olduğunu kanıtlar.

Yemeklerden önce içilirse iştahı açar, hazmı kolaylaştırır, banyosu, romatizmalılar, kadın hastalıkları için fayda sağlar. Mevsim boyu Anadolu insanları burayı ziyaret ederler.

Mahmutlu Ilıcası

Bulunduğu yer : kırklareli
Su sıcaklığı :55°C
Çiçekdağı ilçesine 20 km. uzaklıktadır. İki kaynak halinde çıkar. Eski bir hamamdır.

İçimi kolaydır. Müshil etkisi görülür. Banyosu ile her türlü romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarında iyi sonuçlar alınır.

Terme Kaplıcaları

Bulunduğu yer : kırklareli
Su sıcaklığı :40°C
İl merkezinin güneyindedir. 15-20 metre yükseklikte bir sırttan kaynar. Çatlakların içinden gelen suların içindeki kalsiyum bikarbonat tuzları çökerek, devamlı yükselen bu tepeyi oluşturmuştur. Şimdi sular sondajlarla, daha bol bir halde tepe üstüne çıkacak kudreti yitirmiş olup, düzen içine alınmıştır. Böylece bir dakikada 800 litre su elde etme sağlanmıştır. İki havuzlu hamamı vardır.

Suyun, kırk derece sıcaklıkta bulunması, banyolara soğuk su karıştırılmadan girilebilir. Böylece yüksek tansiyonlu hastalar için bu su, içindeki CO2 miktarıyla tam ölçüdedir. Soğutulduğu zaman, içimi sofra suyu olarak hazmı kolaylaştırır. Suda bulunan demir çok yüksektir. İçilmek suretiyle de faydalanılır. Romatizma, cilt, sinir, kadın hastalıkları ve kalp rahatsızlıklarından şikayetçi hastalar bu kaplıcadan çok fayda görürler. Oteli, özel banyoları, lokantası vardır.

Çavuşköyü Açık Ilıcası

Bulunduğu yer : konya
Su sıcaklığı :°C
Ilgın-Akşehir karayoluna 8 km . uzaklıktadır. Toprak alkalin ve hidro karbonatlı sulardandır. Romatizmaya iyi gelir

Ilgın Kaplıcaları

Bulunduğu yer : konya
Su sıcaklığı :42°C
Ilgın ilçesine 2 km. uzaklıktadır. Konya-Akşehir yolu üzerindedir. Ilgın kaplıcalarının tarihi çok eski yıllara uzanır. Romalılar döneminde işletilen kaplıcalar, Bizanslılar döneminde de varlığını sürdürmüş, Selçuklular döneminde başkent Konya’nın değerli bir su merkezi olmuştur.

Suyu boldur. Kadınlar ham*** 14, erkekler ham*** ise dakikada 35-40 litre su verir. Halka açık 6 mermer su havuzu, özel yıkanma kabinleri, çeşitli adlarla anılan çok sayıda otelleri ve çam ormanları ile kaplı dağ yamacında yeralan kaplıca, bakımlı bahçesiyle de, aynı zamanda bir dinlenme yeridir.

Ilgın Kaplıcaları, çeşitli hastalıkları tedavi edici bir güce sahiptir. Romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, felç, göz ağrıları, kadın hastalıkları, sinir, yorgunluk, içme kürleriyle de böbrek taşlarının düşürülmesinde üstün şifa nitelikleri ile bilinen bir kaplıcadır.

Denizden yüksekliği 1027 metre olan bu şifa merkezine, tren ve karayolu ile ulaşabilme kolaylığı vardır. Yıl boyunca açıktır.

Kaşaklı Kaplıcası

Bulunduğu yer : konya
Su sıcaklığı :37°C
Beyşehir ilçesine 25 km. uzaklıktadır. Modern tesisleri yoktur. Banyosundan ve çamurundan romatizma, çıban, egzama ve diğer deri hastalıklarının tedavisinde yararlaınılır.

Seydişehir Kaplıcası

Bulunduğu yer : konya
Su sıcaklığı :33°C
Seydişehir ilçesine 1,5 km. uzaklıktadır. On yerden çıkan su, değirmen döndürecek kadar boldur. Suda en çok kalsiyum bikarbonat vardır. Aynı zamnada bromürlü olması da suyun değerini artırır.

Romatizmal hastalıklar, çıbanlar ve kaşıntılı yaralar üzerinde olumlu etki yapar.

Eynal Kaplıcası

Bulunduğu yer : kütahya
Su sıcaklığı :60°C
Simav İlçesi’ne 4 km. uzaklıkta, denizden 850 metre yüksekliktedir. Sular ağaçsız bir sırttan çıkar. Etrafı vadilerle çevrilidir.

Simav Belediyesi yönetiminde işletilen kaplıcada lüks oteller, dinlenme ve tedavi merkezi, moteller, tarihi umumi hamam ve çeşitli büyüklükte çağdaş görünümlü havuzlar, alışveriş yerlerinden oluşan birimler bulunur. Bunun yanı sıra doğanın tüm güzelliğine de sahiptir.

Her çeşit romatizma, cilt-deri hastalıkları, kırık-çıkık, kadın hastalıkları ve ruhi çöküntülü durumlar, böbrek taşlarının dökülmesinde, Eynal şifalı suları etkin şifa sağlar. Ulaşılması çok rahat, huzur dolu bir şifa merkezidir.

Eynal Kaplıcaları’ndan son yıllarda 160 derece sıcaklığı aşan jeotermel enerji ile, Simav Kenti’nin ısıtılması problemi de müsbet çözüme bağlanmış ve övgüye değer belediye, bu girişimi ile halkın yüzünü güldürmüştür. Bunun yanısıra yine jeotermal enerjiyle, çevrede seracılık ve kaplıca da özel tesisler yapılmasıyla da örnek bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

Dereli Kaplıcası

Bulunduğu yer : kütahya
Su sıcaklığı :41°C
Emet İlçe’sinin 27 km. kuzeyindedir. Sular, etrafı çam ve meşe ormanlarıyla kaplı bir dere içinden kaynar.

Suyu içilir. Banyosundan romatizma, nevralji ve kadın rahatsızlıklarından şikayetçi olan hastalar fayda görür.

Gediz Kaplıcası

Bulunduğu yer : kütahya
Su sıcaklığı :67°C
Gediz’e 23 km. uzaklıkta, Gediz-Simav anayolu üzerindedir. Otobüsler önünde durur. Kaynakları boldur suların biriktiği yerlere “buğuluk” denir.

Buğuluklardan biri de doğal bir mağaradır. Su dışarı çıkınca, karbonat haline dönüşen tuzlar çöker ve taş yığınları oluşur.

İçildiğinde yumuşatıcı etki sağlar. Asıl banyosundan faydalanılır. Her çeşit romatizma, kadın hastalıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları üzerinde etkin şifa sağlar.

Otelleri ve hamamı vardır. Uşak ve Gediz'den sürekli vasıta bulunur.

Göbel Kaplıcası

Bulunduğu yer : kütahya
Su sıcaklığı :35°C
Tavşanlı İlçe’sine bağlı Göbel Köyü yakınındadır. Suyun üzerinde üç havuzlu bir hamam vardır. Çocuk felçleri, kırık çıkık, romatizma hastalıklarında banyosundan faydalanılır. Tavşanlı’ya 7km. uzaklıktadır. Lojmanları vardır.

Hamamköyü Kaplıcaları

Bulunduğu yer : kütahya
Su sıcaklığı :51°C
Emet İlçesi’ne 20 km. uzaklıkta, Hamamköyü’ndedir. Çevresi meşe ve çam ağaçları ile kaplıdır. Sularda en çok kalsiyum bikarbonat ve sülfat bulunur.

Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Ilıcaköy-Harlek (Kızılsinler) Kaplıcaları

Bulunduğu yer : kütahya
Su sıcaklığı :43°C
Kütahya’ya 28km uzaklıkta, Ilıca Köyü’ndedir. Harlek(Kızılsinler) olarakta bilinir. Tarihsel gelişimi Hititler ve Romalılar dönemine kadar uzanır. Suların faydalanılan bölümü, bir mağaranın içindeki kaya çatlağından gelir. Mağara 6.5 metre derinliğindedir. Yekpare taştan havuzu ve kubbesi oyulmuş, bir mağaradır. Daha sonra iki mağara vadır. Asıl kaynak burasıdır ve adına “Harlek” denir.

Kaplıcadan adını alan Harlek Oteli, yüzme havuzları ve diğer tesisleri ile Kütahya İli’nin en üstün termal merkezidir. Suda en çok kalsiyum bikarbonat ve sülfat bulunur. Analiz raporunda ayrıca brom olduğuda saptanmıştır. Bu yönüyle, Harlek Kaplıcaları, yer yüzünde çok az rastlanan bromürlü sular niteliğini taşımaktadır.

Her mevsimde açıktır. Romatizma, safra kesesi. Karaciğer hastalıkarına çok faydalıdır.

Muratdağı Kaplıcaları

Bulunduğu yer : kütahya
Su sıcaklığı :41°C
Gediz İlçesi’ne 30 km. uzaklıktadır. Denizden 2000 m. yükseklikte Murat Dağı eteklerindedir. Beş kaynaktan çıkar. Kocahamam, Hacethane, Sarıkız, Kaymakam ve Uyuz Hamamı adı ile beş hamamı vardır. Havuzları ve otelleri, özel banyolukları bulunur. Yaz ayları boyunca yoğun bir insan kalabalığına sahne olur.

Kalsiyum sülfatlı bir sudur. İdrar yolları iltihaplarında, karaciğer, safra kesesi, hastalıklarında içme kürü ile büyük fayda sağlar. Banyosu romatizma ve nevralji hastalıklarına iyi gelir.

Muratdağı Kaplıcaları, çam ormanları içinde, yüksek dağ ikliminin tüm koşullarını taşıdığından, ayrıca bir dinlenme ve kendini yenileme yeri niteliğindedir.

Naşa Kaplıcası

Bulunduğu yer : kütahya
Su sıcaklığı :52°C
Simav İlçesi’ne 7 km. uzaklıktaki Naşa Köyü’ndedir. Sular bir sazlık içinden kaynar. Yaklaşık 30 kilometrekarelik bir çamur alanı oluşturur.

Romatizma, tansiyon düşürme, kırık çıkık durumlarında büyük fayda sağlar.

Samrık Kaplıcası

Bulunduğu yer : kütahya
Su sıcaklığı :43°C
Emet İlçesi, Samrık Köyü’ne 1,5 km. uzaklıktadır. Bir dere içinden kaynar. Ormanlık bir yerdedir.suyu çok boldur. İçme kürü diyüretik etki yapar, idrar yolları hastalıklarına iyi gelir. Banyosundan romatizma, kadın hastalıklarından şikayetçi olan hastalar faydalanır.

Yoncalı Kaplıcaları ve Çamuru (Dübecikler)

Bulunduğu yer : kütahya
Su sıcaklığı :40°C
Kütahya il merkezine 16 km. uzaklıkta, Kütahya-Tavşanlı tren yolu yakınındır. Yaklaşık 1 kilometrekarelik alanda yer yer sular kaynar. Üzerinde eski hamamlar, Selçuklular dönemi yapıtlarındandır. Yoncalı Kaplıcaları’nın asıl şöhreti çamurundandır. Yer yer kaynayan sular, hamamların biraz ötesinde geniş bir bataklık oluşturmuştur. Bu, bir havuz biçimindedir. Killi yapışkan madeni bir çamurdur. Bataklığın çevresi koruma altına alınmıştır. Çamur içinden de sıcak sular kaynar, radyoaktivitesi çok yüksektir.

Yoncalı Kaplıca suları, bikarbonatlı, sülfatlı, mağnezyumlu, kalsiyumulu sulardandır. Banyo ve içme, ayrıca çamur banyosu olarak yararlanılır. Romatizma, böbrek , karaciğer, bağırsak ve kadın hastalıklarında çok faydalıdır.

Balaban İçmesi

Bulunduğu yer : malatya
Su sıcaklığı :°C
Darende İlçesi’ne bağlı Balaban Köyü’ndedir. Malatya-Kayseri karayolu üzerinde bulunur. Kabızlık, şeker hastalığı, astım, böbrek, karaciğer ve safra yolları rahatsızlıklarına iyi gelir. Çamur banyosu, cilt ve romatizma hastalarına şifalıdır.

Çeren Kaplıcaları

Bulunduğu yer : manisa
Su sıcaklığı :50°C
Kula ilçesine bağlı Şahitler Köyü’ndedir. Suları iki hamama akar. Kaplıca çevresinde görülen yapı kalıntıları, bu şifalı suyun çok eskilerden beri tanındığına işarettir.

Küçük hamamın suyunda, bol miltarda CO2 gazı vardır. Bu yönüyle de sıcak gazlı sulardan sayılır ve büyük değer taşır. İçme olarak mide, karaciğer, safra yolları hastalıklarında, banyosu ile de, romatizma kırık, çıkık ve kadın hastalıklarında büyük fayda sağlar. Ayrıca çevrede oluşan çamuru da aynı etkileri içerir.

Eskihisar Kaplıcası

Bulunduğu yer : manisa
Su sıcaklığı :39°C
Demirci ilçesine bağlı, Eskihisar köyü’ndedir. Bir hamamı ve havuzu vardır. İçilirse hafif mülayimlik verir. Banyosundan romatizma, nevrit ve kadın hastalıklarından şikayetçi olan hastalar çok fayda görür.

Kurşunlu Açıkdere Kaynağı

Bulunduğu yer : manisa
Su sıcaklığı :91°C
Salihli ilçesi, Kurşunlu deresi içindedir. Kurşunlu’daki öteki kaynaklar arasında bu derece sıcak su yoktur. Çok fazla kükürtlü sulardandır. Kurşunlu Kaplıcaları yakınındadır. Deri ve solunum yolları, romatizma ve nevrit hastaları çok yarar görür.

Sart Kaplıcaları (Çamur Hamammı)

Bulunduğu yer : manisa
Su sıcaklığı :52°C
Salihli ilçesine 11 km. uzaklıkta, Bozdağ eteklerinde yüksekçe bir yamaçtan kaynar. Yakınında Hamam köyü bulunur. Sart istasyonuna 5 km. uzakta, bulunduğu yer yüksek çınar ağaçları arasındadır. Sart kaplıcaları, belki de dünyanın en eski kaplıcasıdır. Lidya Krallığı döneminden beri işletildiği saptanmıştır. 10 banyo ile çok sayıda banyolu odaları vardır. Eski hamamı aynen korunmuştur. Gelen ziyaretçiler çoğunlukla çamur banyosu yaparlar. Suda kalsiyum ve sodyum bikarbonat boldur. Banyo ve içme kürleriyle, romatizma nevralji, cilt, solunum yolları ve kadın hastalıklarında etkin şifalar sağlar. Suyu içmek için, bardakta biraz soğuması beklenir. Bu sürede içindeki kükürt uçar ve içimi daha kolay olur. Yemeklerden önce içilirse, iştahı artırır. Modern konaklama tesisleri vardır.

Saraycık Kaplıcası

Bulunduğu yer : manisa
Su sıcaklığı :52°C
Demirci ilçesine bağlı, Saraycık köyü’ndedir. Kaplıcanın kaynadığı yer güzel ormanlıktır. İçme ile hafif leksati etki yapar. Banyosundan romatizma ve kadın rahatsızlıklarından şikayetçi olanlar faydalanır.

Saraycık Madensuyu, kaplıcanın yakınındadır. Sıcaklık 23C’dir. Sular, birkaç yerden çıkar. İçimi hoştur. Güzel bir sofra suyudur. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Urganlı Kaplıcaları

Bulunduğu yer : manisa
Su sıcaklığı :65°C
Turgutlu ilçesine bağlı, Urganlı köyü yakınındadır. Yüksekçe bir tepe üstünden, yer yer kaynar. Suları karbondioksitli, bikarbonatlıdır. Evliya Çelebi, bu kaplıcaya övgü dolu sözlerle Seyahatnamesi’nde yer vermiştir. Halk arasında Turgutlu Kaplıcaları olarak ta bilinir. Ege Bölgemizin en üstün termal tesisleri, bu kaplıca da bulunur. Çeşitli hastalıklara önerilen bir şifa merkezidir. Kaplıca, Barbayanı, Kumkaldıra, Üfürük, Çamur ve Uyuz Hamamı adlı beş ayrı kaynaktan oluşur. Romatizma, nevralji, nevrit, kadın ve cilt hastalıklarına iyi gelen suları, soğutulup içilirse, mide ekşimelerini önler

Gebeler Kaplıcası

Bulunduğu yer : muğla
Su sıcaklığı :36°C
Fethiye ilçesine 30 km. uzaklıkta, Gebeler köyü’ndedir. Kaplıca yolu, çam ormanları ve doğal zeytinlikler arasından geçer. Sular, üç mağaradan kaynar. Kaynaklardan birine 50 basamakla inilir. Derinliği 15 metredir. Daha uzaktaki mağaraya ise 20 basamakla inilir. Derinliği 5 metredir. Bu kaynaktan 30 metre ilerdeki mağaranın derinliği ise 3 metredir. Mağaraların dibinde doğal havuzlar vardır. Çok rağbet görür. Bu üç kaynağın derinliğindeki değişiklik, arazinin meyilli olmasındandır. Denizden 50 m. yüksektedir. Kaplıcanın suları, tuzlu, acı, bikarbonatlı, alkalin sulardır. Mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi, deri ve romatizma hastalıklarına iyi gelir.

Karaada Ilıcası

Bulunduğu yer : muğla
Su sıcaklığı :32°C
Bodrum ilçesine 4 mil uzaklıktaki Karaada’dadır. Kayalar arasından çıkar. Kaynağın bulunduğu yer bir mağaradır. İçildiği zaman müshil etkisi yapar. Romatizmaya, kadın hastalıklarına iyi gelir.

Kokagirme Ilıcası

Bulunduğu yer : muğla
Su sıcaklığı :38°C
Ölemez Dağı eteklerinde 6 yerden kaynar. Kükürtlü sulardandır. Romatizmalı, nevritli ve kadın hastalıklarından şikayetçi hastalar şifa görür.

Çavuş Ilıcası

Bulunduğu yer : muğla
Su sıcaklığı :38°C
Ölemez Dağı eteklerinden kaynar. Kokargirme Ilıcasına 15 dakika uzaklıktadır. Kaynakların bulunduğu yer, nefis bir çam korusudur. İçmeye elverişli değildir. Banyo kürü ile, romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarından şikayetçi hastalar tedavi görür.

Sultaniye Kaplıcası

Bulunduğu yer : muğla
Su sıcaklığı :39°C
Köyceğiz gölünün güzel bir koyu içinde bulunur. İki havuzun dibinden kaynar. Su oldukça boldur. Hamamı ve konaklama yerleri vardır. Radyoaktivitesi öbür kaynaklardan daha fazladır. Romatizma, kadın hastalıkları ve metabolizma hastalarına iyi gelir.

Bazikan Çermiği

Bulunduğu yer : muş
Su sıcaklığı :°C
Varto’ya 20 km. uzaklıktadır. Romatizma ve kadın hastalıklarına iyi gelir. Bikarbonatlı gazlı sulardandır

Kozaklı (Kozoğlu) Kaplıcaları

Bulunduğu yer : nevşehir
Su sıcaklığı :65°C
Kozaklı İlçesi’ne bağlı, Kozoğlu Köyü’ndedir. Nevşehir’e 10 km. uzaklıktadır. Bir yerden kaynayan su, havuzu bulunan bir hamama akar. Eski Kozoğlu Hamamı yıkık görünümdedir. Ancak çevrede turistik oteller vardır.

Çiftehan Kaplıcaları

Bulunduğu yer : niğde
Su sıcaklığı :51°C
Ulukışla İlçesi’ne 35 km. uzaklıkta, Adana-Ulukışla yolu üzerinde, Çiftehan Yöresi’ndedir. Bulunduğu yer çam ormanlarıyla kaplıdır. Denizden 1200 m. yüsektedir. Kuzey yönü, insanların çıkamayacağı kadar dik kayalarla yükselmiştir. Romalılardan beri bilinir. Mısır kraliçesi Kleopatra’nın, bu kaplıcaya gelerek uzun süre kaldığı ve suyunun gençleştirici ve güzelleştirici etkisine inandığı söylenir.

Selçuk yapılı iki hamamı vardır. Havuzları ve özel banyoları bulunmaktadır. Konaklama tesisleri moderndir. Çelikli ve kükürtlü adlarıyla mevcut iki kaynak, dakikada 50 litre su verir. Suyu boldur. Sodyum sülfatlı bir sudur.

İçildiğinde laksatif etki yapar. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir. Sudaki bromür nedeniyle, dinlendirici bir etkisi vardır. Çiftehan Kaplıcaları, ülkemizin birinci sırada olan şifa niteliği yanında, ayrıca, Toros dağlarının iklimiyle de bir dinlenme yeridir.

Kocapınar Suyu ve Çamuru

Bulunduğu yer : niğde
Su sıcaklığı :27°C
İl merkezine 2 km. uzaklıkta Bor yolu üzerindedir. Birçok yerden kaynar. Çok uzaklardan kükürt kokar. Kalsiyum sülfatlı bir sudur. Ayrıca içinde bromür bulunur. Çamuru hasta yerlere sürülür. Koklanma ile solunum yolları hastalarında, banyosu ile kalbinden rahatsız romatizmalılarda, faydalı sonuç alınır.

Çemik Kaynağı

Bulunduğu yer : ordu
Su sıcaklığı :°C
Gölköy İlçesi’ndedir. Romatizma, deri ve kadın hastalıklarında faydalıdır.

Ayder (Çamlıhemşin) Kaplıcası

Bulunduğu yer : rize
Su sıcaklığı :33°C
Kaşkar Dağları’nın yamaçlarındadır. Çamlıhemşin İlçesi’ne 18 km. uzaklıktadır. Sodyum sülfatlı sulardandır. Böbrek, bağırsak ve mide hastalıklarıyla, romatizmaya şifalıdır.

Kil Hamamı

Bulunduğu yer : sakarya
Su sıcaklığı :40°C
Taraklı İlçesi’ne bağlı, Paşalar Köyü’ndedir. Sular çam ormanlarından kaynar. Hamamı ve havuzu vardır.

Sinir hastalıklarında, romatizmada ve kadın hastalıklarında çok faydalıdır.

Kuzuluk Kaplıcası

Bulunduğu yer : sakarya
Su sıcaklığı :37°C
Kuzuluk Madensuyu’nun yakınındadır. Sodyum sülfatlı bir sudur. Adapazarı’ndan, Akyazı’ya, oradan da 8 km. uzaklıktaki Kuzuluk kaynaklarına ulaşılır. Adapazarı-Kuzuluk arası 37 km.dir.

Mide, böbrek, karaciğer ve romatizma hastaklıklarında etkilidir. Ayrıca cilt, egzama ve sedef hastalıklarından şikayetçi hastalar için iyi bir şifa yeridir

Havza Kaplıcaları

Bulunduğu yer : samsun
Su sıcaklığı :55°C
Havza İlçesi, kent merkezindedir. Üç kaynaktan çıkan sular üzerinde Büyük Hamam, Küçük Hamam ve Maarif Hamamı adıyla üç kaplıca bulunur.

Havza Kaplıcaları, Bizans dönemi kaplıcalarındandır. Ancak zamanla kullanılabilecek durumlarını yitirmiş ve Selçuklular’ın yeni bir eseri olarak hizmete girmiştir.

Havza Kaplıcaları’nın radyoaktivitesi yüksektir. Sodyumbikarbonatlı, madeni az sulardandır. Her çeşit romatizma, nevralji, kırık-çıkık, kadın hastalıklarında etkilidir. Cilt ve böbrek hastalıklarında da faydalı, ülkemizin ünlü bir şifa merkezidir. Modern konaklama tesisleriyle, yıl boyunca hizmetini sürdürmektedir.

Hamamyağı (Ladik) Kaplıcası

Bulunduğu yer : samsun
Su sıcaklığı :36°C
Ladik ve Havza ilçelerine 12 km. uzaklıktadır. Romalılar döneminden beri bilinen ve işletilen bir kaplıcadır.

Kaplıcanın bulunduğu yer, ağaçlık bir bölgedir. Bu alanın birçok yerinde sıcak sular kaynar.

Sinir sistemi bozukluklarına, çocuk felçlerine, kadın hastalıkarına ve romatizmaya iyi gelir.
Yaz ayları boyunca açıktır. Oteli ve lokantası vardır.
 

Hista Kaplıcası

Bulunduğu yer : siirt
Su sıcaklığı :60°C
Eruh ilçesine bağlı, Misifre (Düğünyurdu) Köyü’ndedir. Siirt’e 70 km. uzaklıktadır. Bir hamamı ve bir havuzu vardır. Su, kalsiyum sülfürlüdür. Türkiye’nin en değerli kükürtlü suyu sayılır. Banyo sırasında devamlı olarak kükürt bulunur.

Kükürt kokusu çok uzaklardan duyulur. Banyo, koklama ve gargara ile her türlü romatizmalarda, solunum yolları hastalıklarında, kadın rahatsızlıklarında en şifalı kaplıcamızdan biridir.

Sağlarca (Billuris) Kaplıcası

Bulunduğu yer : siirt
Su sıcaklığı :34°C
Siirt il merkezine 17 km. uzaklıkta, Boton Çayı kıyısında Billuris Köyü’ndedir. Bir mağara içinde kaynar. Mağarada büyük bir havuz vardır. Mağaranın tavanı, yüksek kubbe şeklinde oyulmuştur.

Kalsiyum sülfatlı bir sudur. Ayrıca kükürt içerir. Romatizma, nevrit, çocuk felçleri ve solunum yolları hastalıklarında önerilir.

Boyabat Kaplıcası

Bulunduğu yer : sinop
Su sıcaklığı :22°C
Boyabat İlçesi’ndedir. Romatizma ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Alaman Kaplıcası

Bulunduğu yer : sivas
Su sıcaklığı :34°C
Şarkışla İlçesi, Alaman Köyü’ndedir. Suyu dipten kaynar. Suyu kalsiyum bikarbonat içerir. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir

Balıklı Kaplıcası

Bulunduğu yer : sivas
Su sıcaklığı :37°C
Sivas’ta kaplıcalara çermik denir. Balıklı Kaplıcası’da “Balıklı Çermik” olarak anılır. Yılanlı Çermik adının da, kaplıcanın Yılan Dağı eteklerinde oluşundan verildiği söylenir.

Kangal İlçesi’ne 16, il merkezine ise 90 km. uzaklıktadır. Kaplıcanın bulunduğu Kavaklı Köyü, denizden 1500 m. yüksektedir.

Balıklı Kaplıcasının en ilginç özelliği, içinde balıkların bulunmasıdır. Bu özelliği ile dünya ülkeleri içinde tektir denilebilir. Balıklı adı da bunun için verilmiştir. Dipten kaynayan suyu çok boldur. İçmeye elverişlidir. Havuzların biri sadece hastalara ayrılmıştır. Tedavi amacı ile gelenler öteki havuzlara giremezler. İsteyenler kabinler halindeki küvetlerde de banyo yapabilirler. Boyları 10 cm.’yi geçmeyen balıklar, hasta olmayan insana pek yanaşmazlar. Onların derdi kabuklu yaralardır. Böyle bir hastanın suya girdiğini görünce, hemen başına üşüşürler. Yaranın kabuklarını koparıp, yerler. Bitince derhal uzaklaşırlar. Kısa zamanda yaradan iz kalmaz. Başka yerden yeniden çıkmasıda sözkonusu olmaz. Bu sonuçtan balıkların olduğu kadar, suyunda etkisi büyüktür. Halk balıkları kutsal sayar, avlanmasını hiçbir zaman düşünmez.

Kaplıca suyu, banyosu ve içilmesi ile insanı tedavi eder. Cilt ve deri, romatizma, kadın hastalıklarında büyük fayda sağlar. Böbreklerdeki kumları döker. Konaklama tesisleri ve çok sayıda havuzlarıyla mevsim boyu açıktır. Karayolu ve tren yolu ile ulaşılması kolay bir şifa merkezidir.

Akçaağıl Kaplıcası

Bulunduğu yer : sivas
Su sıcaklığı :40°C
Suşehri İlçesi’ne 10 km. uzaklıktadır. Üzerinde hamamı vardır. Sodyum sülfatlı ve sodyum klorürlü bir sudur. Romatizma, kadın hastalıkları, karaciğer ve sindirim organları hastalıklarında faydalıdır.

Sıcak Çermik (Kaplıca)

Bulunduğu yer : sivas
Su sıcaklığı :43°C
Yıldızeli İlçesi, Direkli Köyü yakınındadır. Sivas’a 35 km. uzaklıktadır. Sivas-Ankara karayoluna yakındır. Otelleri, çarşısı ve dinlenme yerleri ile modern görünüşlü bir şifa yeridir. En çok kalsiyum bikarbonat içerir.

Romatizma, kadın hastalıkları ve diyabete çok yararlıdır.

Tepe Sıcak Çermik

Bulunduğu yer : sivas
Su sıcaklığı :38°C
Sarıkışla İlçesi’ne bağlı Ortaköy yakınındadır. Üzeri kapalı hamam ve havuzu vardır. Çevre halkının uğrak yeridir. Suyunda en çok kalsiyum bikarbonat bulnur.

Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Dereler Köyü Ilıcası

Bulunduğu yer : şırnak
Su sıcaklığı :°C
İl merkezinin 15 km. uzağındadır. Üzerinde tesis yoktur. Romatizma ve deri hastalıklarında faydalıdır.

Yarapsun Çamuru

Bulunduğu yer : tekirdağ
Su sıcaklığı :°C
İl merkezine 7 km. uzaklıktadır. Bikarbonatlı bir kaynaktır. Çamur banyosu her türlü romatizmal hastalıklarda fayda sağlar.

Reşadiye Kaplıcası

Bulunduğu yer : tokat
Su sıcaklığı :55°C
Reşadiye ilçesinin 1,5 km. uzağındadır. İki hamamı ve havuzları vardır. Bikarbonat ve klorürlü bir sudur. Banyosu, romatizma, nevralji, deri ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Sulusaray Kaplıcaları

Bulunduğu yer : tokat
Su sıcaklığı :55°C
Artova İlçesi’ne bağlı Sulusaray Bucağı’ndadır. Çermikönü Kaplıcası olarak ta anılır. Soğuk ve sıcak su kaynaklıdır. Tarihi eskilere dayanan kaplıca, Roma ve Bizans dönemlerinde, daha sonrada Osmanlı ve Selçuklu döneminde faaliyetini sürdürmüştür.

Sodyum klorür ve sülfatlı, bikarbonatlı sulardandır. Bulunduğu yer deniz düzeyinden 750 m. yüksektedir. Romatizma, nevralji ve cilt hastalıkları için büyük fayda sağlar. Modern konaklama tesisleri ile donatılmıştır.

Bağın Kaplıcası

Bulunduğu yer : tunceli
Su sıcaklığı :39°C
Malazgirt İlçesi’ne 20 km. uzaklıkta Bağın (Dedebağ) Köyü’ndedir. Bir dere kenarından kaynar. Derenin öbür yamacında da”Kolan Ilıcası” vardır. Sular birkaç yerden fışkırır. Üzerinde konaklama tesisi yoktur. Sülfat ve klorürlü bir sudur.

Suları kaynaktan çıktığı gibi banyo yapabilecek sıcaklıkta olduğu için, bütün özelleklerinden olduğu gibi faydalanılır. Romatizma, nevralji ve kadın rahatsızlıklarının tedavisinde çok iyi sonuç verir.

Aksaz Kaplıcaları

Bulunduğu yer : uşak
Su sıcaklığı :39°C
Ulubey İlçesi’ne 25 km. uzaklıktadır. Çamlık bir bölgede bulunur. Sular, Aksa Çayı kenarında büyük bir granit kayadan çıkar. 5 kaynak vardır. Eski bir kaplıcadır. Sodyum ve kalsiyum bikarbonatlı bir sudur.

İçmesinden karaciğer ve safra yolları hastalıkları, banyosundan da romatizma ve nevralji, kadın hastalıklarından şikayetçi olanlar yarar görür.

Emirfakılı Kaplıcası

Bulunduğu yer : uşak
Su sıcaklığı :°C
Mekez ilçenin Emirfakılı Köyü’ndedir. Romalılar döneminden beri bilinir. Romatizma ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Hamamboğazı İçmeleri ve Kaplıcaları

Bulunduğu yer : uşak
Su sıcaklığı :18°C
Banaz İlçesi’ne 7 km. uzaklıkta Hamamboğazı’ndadır. Ekşisu, Sarıkız Ilıcası, Karakazan ve Gazoz adı verilen dört kaynağı vardır. Etrafı çamlıktır. Denizden 1070 m. yüksekliktedir. Sarıkız ve Karakazan kaynaklarının sıcaklıkları 37C’dir Diğer iki kaynak soğuktur. Sodyum ve kalsiyum bikarbonatlı sulardandır. Gazoz suyunda CO2 gazı çok fazladır.

İçme kürleri karaciğer ve idrar yolları, safrakesesi hastalıklarında, banyo kürü de, romatizma ve kadın hastalıklarında büyük fayda sağlar.

Hasanabdal Ilıcası

Bulunduğu yer : van
Su sıcaklığı :66°C
Erçiş’e 28 km. uzaklıkta, Hasanabdal Köyü yakınındadır. Etrafı duvarla çevrili, üstü açıktır. Konaklama tesisi yoktur. Modern tesislere kavuşturulması için çalışmalar vardır. Hasanabdal Köyü Muhtarlığı’nda işletilmektedir. Suları sodyum klorürlü, bikarbonatlı, hidrojen sülfürlüdür.

Romatizma veb iltihaplı rahatsızlıklarda etkisi vardır.

Karadikmen Kaplıcası

Bulunduğu yer : yozgat
Su sıcaklığı :41°C
Akdağmadeni İlçesi, Karadikmen Köyü’ndedir. Bir hamamı ve havuzu vardır. Sodyum sülfatlı sulardandır.

İçilirse müshil etkisi yapar. Karaciğer, safra yolları ve bağırsak bozukluklarıyla, romatizma hastalıklarında çamur banyosu çok iyi sonuç verir.

Karaçayır Kaplıcası

Bulunduğu yer : zonguldak
Su sıcaklığı :°C
Merkez ilçeye bağlı Kozlu Bucağı’ndadır. Romatizma ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Yabancı ülkelerdeki kaplıcalar

Ems Kaplıcası

Bulunduğu yer : almanya
Su sıcaklığı :28°C
Frankfurt yakınlarındadır. 12 kaynağı ile zengin bir su kentidir. İçme olarak karaciğer, safrayolları, banyo olarak romatizma rahatsızlıklarında faydalıdır.

Wiesbaden Kaplıcası

Bulunduğu yer : almanya
Su sıcaklığı :35°C
Hessen eyaletinde büyük bir kenttir. Almanya’nın lüks ve modern kaplıcalarından birisidir. Banyo ve çamur tedavisi yapılır. Romatizma ve mafsal tedavisinde faydalıdır.

Karlsbad Kaplıcası

Bulunduğu yer : çekoslovakya
Su sıcaklığı :51°C
Dünyaca ünlü bir şifa kaynağıdır. Çevresi ormanlık dar bir boğazda kurulmuştur. Karlsbad Kenti’ne yakındır. Modern otelleri, kaplıcası ve tedavi üniteleriyle, dünyanın ve Avrupa’nın birinci sıradaki tedavi merkezidir. Üç kaynak vardır. Kaynaklardan biri 2 m. yükseğe fışkırarak çıkar.

Karlsbad sularında en çok sodyum bikarbonat, sodyum sülfat ve sodyum klorür vardır. Karlsbad’da asıl tedavi içmedir. Sular soğutulduktan sonra, aç karnına içilir. Böylece 20 gün devam eden laksatif tedavi ile, bol miktarda safra ifraz edilir. Safra dökülür. Ayrıca, banyo ve çamur tedavileri için beş büyük kuruluş hizmet yapar.

Karaciğer yetersizliğinde, safra yolları iltihaplarında ve taşlarında, şişmanlıkta, romatizma ve kadın hastalıklarında büyük şifa sağlayan dünyaca ünlü bir kaplıcadır.

Plombières Kaplıcası

Bulunduğu yer : fransa
Su sıcaklığı :74°C
Fransa’nın Vosges Eyaleti’nde kendi adı verilen kasabada yeşil bir vadi içindedir. Fransa’nın ünlü kaplıcalarındandır.

Kaynak adedi 27’dir. 7 kaplıca vardır. Çok eski bir kaplıcadır. İçeriği en çok sodyum sülfat ve silikattır. İçme olarak pek rağbet görmez. Banyosu etkilidir. Özellikle bağırsakları düzenler. Romatizma ve kadın hastalıklarında fayda sağlar.

Gastein Kaplıcası

Bulunduğu yer : avusturya
Su sıcaklığı :31°C
Salzburg Eyaleti’nde küçük bir kasabadır. Ülkenin en ünlü şifalı suyudur. 18 su kaynar. En çok sodyum sülfat ve klorür bulunur. Dünyanın tanınmış radyoaktiviteli bir kaplıcasıdır. Kaplıca tesisleri ve otelleri çağdaş bir görünümdedir.

Banyo ve buğulama ile tedavi yapılır. Bu kaplıcanın ziyaretçileri çoğunlukla yaşlılar ve yorgunluk duyan kişilerdir. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarında üstün fayda sağlar.

Baden Kaplıcası

Bulunduğu yer : isviçre
Su sıcaklığı :47°C
Zurich ile Bal kentleri arasında bir vadidedir. 21 kaynak vardır. Daha çok banyo tedavisi yapılır. Gutlu, romatizmalı hastalar tedavi edilir. Buğulama ile de solunum yolları hastalıklarında faydalanılır.

Budapeşte Kaplıcaları

Bulunduğu yer : macaristan
Su sıcaklığı :41°C
Macaristan’ın başkenti Budapeşte'dedir. Çıkan sular üzerine görkemli kaplıcalar kurulmuştur. Bunların hemen hepsi de, kentin Buda kısmında ve Tuna nehri kenarındadır. Kallert Fürdö adlı kaplıca, en ilginci ve güzelidir. Bu kaplıcada banyo, çamur banyoları ve fizik tedavileri yapılır. Osmanlılar döneminde adı, “Açık Ilıca” olarak bilinirdi.
Dudos Fürdö kaplıcası, osmanlılar döneminde Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Sekiz kemerli büyük kubbelidir. Büyük bir havuzu vardır. Eski adı. “Yeşil Direkli Kaplıca” olarak bilinirdi.
Czasar Fürdö Kaplıcası. Buda tarafında, Tuna kıyısındadır. Eski adı “Velibey Kaplıcası” ydı. Mustafa Paşa döneminde yapılmıştır.
Çeşeni Fürdö, adı verilen kaplıca ise, Budapeşte’ye bir saat uzaktadır. İçinde bir de türk hamamı vardır.
 
Sen ne harika bir evlatsın annesinide düşünür bunları yazarmış ölürüm ben güzelimegerçekten çok faydalı oldu bu konu canım çok ihtiyacım vardı.Nasıl sevindim bilemezsin eline sağlık canummm...
 
Sen ne harika bir evlatsın annesinide düşünür bunları yazarmış ölürüm ben güzelimegerçekten çok faydalı oldu bu konu canım çok ihtiyacım vardı.Nasıl sevindim bilemezsin eline sağlık canummm...

Nedemek ablacım hiç onemli değil.İşşallah işine yarar bilgilerdir..:Entusiasmado:
 
Üst