Ödevime Yardım Edin Lutfen

Slm arkadaşlar.Ödevimin adı KARTLİ KAPI SİSTEMLERİ bu cihazlar nasıl calısır ne ile calısır devresi nedir neyin nesidir.Babası falan böyle bi meslekle ilgilenen varsa bi soruversin lutfen.Yada bilgisi olan arkadaslar yardım edin lutfen.Simdi ben kendimce dusundum kartı gecirecen kapı acılcakda mesela o karın o kart oldugunu alet nasıl anlıyor calısma prensibleri yapılısı.. vs vs Bunun için bana yararlı bi site ismi verebilirseniz oda olur.

Simdiden herkese tesekkurler okumanız yeter :Triste:
 

KARTLI GEÇİŞ SİSTEMLERİ KURULUMU

Günümüzde personel takibi ve kontrollü giriş çıkış uygulamaları artık önem kazanmaya başlamıştır. Gittikçe kalabalıklaşan ve her personelin firmada/fabrikada her bölüme girmesinin sakınca doğuracağı durumlarda kartlı geçiş kontrol sistemi kullanımı gerekmektedir.

Kartlı geçiş kontrol sistemi, bağımsız geçiş kontrol ürünleri ve pc üzerinden kontrol edilebilen geçiş kontrol ürünleri olarak iki ana gruba ayrılır. Pc üzerinden gerçekleştirilen kontrol sistemleri de off-line ve on-line sistemler olarak iki ana gruba ayırabiliriz.

On-line dedigimiz, kendi başına bir karar mekanizması bulunmayan, direk PC ye bağımlı olarak çalışan ve PC arızalanması veya kapatılması durumlarında işlevini yitiren sistemleri profesyonel sistemlerin dışında tuttuğumuz için üzerinde fazla durmayacağız.

BAĞIMSIZ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ

Herhangi bir PC veya ekstra bir kontrol modülüne ihtiyaç duymadan başlı başına çalışan sistemlerdir. Bir kart okuyucu / keypad (proximity - yakınlık ) ve bu kart okuyucuya başlı elektrikli bir kilit sisteminin kumanda edilebilmesi esasına dayalı olarak çalışır.

Okuyucuya daha önceden tanımlanmış bir proximity kart okutularak veya daha önceden tanımlanmış bir şifre (4-6-8) basamaklı cihaz üzerinde bulunan tuş takımında tuşlanmak sureti ile, elektrikli kilite voltaj gitmesi ve kapının açılması sağlanır. Yüksek güvenlik gerektirmeyen geçiş noktalarında sadece kart veya şifre sahibi personelin giriş çıkışlarını kontrol altına almak için kullanılır ve giriş çıkış hareketleri daha sonradan bir PC ekranından veya başka bir modül üzerinden izlenmez.

PC BAĞIMLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ - OFFLINE SİSTEMLER

Offline diye tabir ettiğimiz PC ye bağımlı geçiş kontrol sistemlerinin çalışma şekli, basit olarak şu şekildedir ;

Kartlı geçiş sistemi ile kontrol altına alınması gereken kapı, bariyer, turnike gibi ürünlerin yanına proximity (yakınlık) kartlarını okuyabilen reader (okuyucu) lar yerleştirilir. Bu okuyucular sistemin ana kontrolünü sağlayan bir ana kontrol kartı üzerinde kablo vasıtası ile birleştirilir. Ana kontrol kartı PC ile direk bağlantı kurabilen ve PC üzerinden gelen emirleri kilitlere, okuyuculara ve kullanılan diğer ekipmanlara ileten, uygulanmasını sağlayan, uygulanıp uygulanmadığını PC ye yeniden geri bildirimde bulunarak sistemin kararlı çalışmasını sağlayan beynini teşkil eder.

Offline sistemlerin en büyük özelliği, hazırlanan senaryolar doğrultusunda sistemin çalışması ve gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra PC kapansa bile giriş çıkış işlemlerini belirlenen yetkiler dahilinde uygulayabilmesi, ve PC baglantısı yeniden sağlandığında gerçekleşen tüm olayları arıza durumlarını ve hareketleri PC ye aktarabilmesidir.

Bir kartlı geçiş kontrol sistemine sahip olduğunuzda, giriş çıkışların kontrolünün yanı sıra kişilerin işe geliş ve gidiş saatleri, işe geç kalınıp kalınmadığı , şu anda firma içerisinde bulunan personelin konumları gibi daha yüzlerce özelliğe sahip olabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse; örneğin yangın alarm sisteminizle kartlı geçiş kontrol sistemini entegre hale getirerek herhangi bir yangın durumunda tüm kapı kilitlerinin açılmasını sağlayabilirsiniz.

KARTLI GEÇİŞ SİSTEMLERİ KURULURKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR

Kartlı geçiş sistemleri profesyonel bilgi ve birikim isteyen bir iştir. Günümüzde herkes bu tarz sistemleri kurabileceğini ileri sürmekte ancak yanlış ürün tercih edilmesi, tesisat ve kablolama yapılan yanlışlıklar sistemin sorunlu bir şekilde çalışmasına yol açmaktadır. Örneğin kurulmuş ve çalışan bir sistemin 15-30 günde bir de olsa kilitlenerek kapı açma hareketini gerçekleştirememesi. Kartlı geçiş sistemi uygulanan bölgelerde manuel kapı açma sistemleri söküldüğü için bu tarz bir hata oluştuğunda kullanıcılar çok mağdur durumlarda kalabilmektedirler.

İkinci bir konu kartlı geçişlerde kullanılan yazılımlardır, tüketicinin yanlış bilgilendirilmesi sonucu piyasada çok ucuza satılan kartlı geçiş kontrol sistemleri yüksek fiyatlara satılmakta bunun yanlış bir seçim olduğunu tüketici uzun zaman sonra anlayabilmektedir. Genelde ücretsiz yazılım mantığı ile piyasada satılan düşük kapasitede ve amatör veri tabanları kullanan yazılımlar hatta veri tabanından yoksun birçok ürün vardır. Bu da uzun vadede kullanılması ve bilgilerin saklanması göz önünde bulundurulması düşünülen bir kartlı geçiş sistemine yapılan yatırımın boş yere yapıldığını ortaya koymaktadır. Bir kartlı geçiş sistemi alırken kullandığı veri tabanı sistemini mutlaka araştırın.

İşşallah işine yarar.Hala arıyorum bişeyler ama yok gibi..
 
Üst