• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Anıtkabirin bilinmeyenleri

Anıtkabir'in bilinmeyenleri

50 yaşındaki Anıtkabir'in bilinmeyenleri

Aslanlı yoldaki 24 arslan heykeli “24 oğuz boyunu”, aslanların çift olması “birlik ve bütünlüğü”, kedi gibi yatar pozisyonda olmaları ise “barışseverliği” temsil ediyor. Aslanlı yolun taşları, Ata’nın huzuruna çıkanların “başının öne eğik” olması için 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.


Türk milletinin kalbinin attığı yer olan Anıtkabir, bilinen siluetinin yanı sıra bilinmeyen bir çok gerçeği de 50 yıldır derinliklerinde saklıyor. Yapımı 9 yılda tamamlanan yaklaşık 150 bin ton ağırlığındaki Anıtkabir, heykellerinden süslemelerine, kulelerinden kabartmalarına kadar pek çok özel anlamlarla yüklü...

Anıtkabir Komutanlığı’ndan alınan bilgiye göre, yapımına 9 Ekim 1944’de başlanan ve 1 Eylül 1953’de tamamlanan Anıtkabir’in yerini ilk olarak Aydın Milletvekili Mithat Aydın önerdi. Ata’nın kabrinin yapımıyla ilgili komisyon Etnoğrafya Müzesi, TBMM’nin arkasındaki tepe (Kabatepe), Ankara Kalesi, Altındağ ve Gazi Orman Çiftliği seçeneklerini eleyerek tam Çankaya’da karar kılacağı sırada, Aydın Milletvekili Mithat Aydın daha sonra “Anıttepe” olarak adlandırılacak olan Rasattepe’yi önerdi. Komisyon üyelerinin de burayı gördükten sonra Aydın’a hak vermeleri üzerine Anıtkabir’in Rasattepe’ye yapılması kararlaştırıldı. Türk milletine gömüleceği yer konusunda bir vasiyette bulunmayan Atatürk’ün yıllar önce bir gezi sırasında Rasattepe’yi gezerken ağzından dökülen “Bu tepe ne güzel bir anıt yeri...” sözleri de bugün için çok anlamlı...

Ölümünden yıllar önce Anıttepe’yi gezerken “bu tepe ne güzel bir anıt yeri” diyen Atatürk, Anıttepe’ye gömüleceğini hissetmiş gibiydi...

Anıtkabir için 1941’de açılan yarışmaya, İkinci Dünya Savaşı’nın en çetin günleri yaşanmasına rağmen Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya’dan toplam 49 proje katıldı. Ancak en çok beğenilen üç proje arasında Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda’nın “25” numaralı projesi kabul edildi.

VATAN TOPRAĞINDA YATIYOR

750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve on kuleden oluşan Anıtkabir, 907 metre yüksekte yer alıyor. Ata’nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor Türk milletinin kalbine gömdüğü Atatürk, Selçuklu-Osmanlı kümbet mimarisine göre yapılmış sekizgen şeklindeki mezar odasında “vatan toprağında” yatıyor.

Ölümünden 15 yıl sonra Etnoğrafya Müzesi’ndeki geçici istirahatgahından Anıtkabir’e nakledilen Ata’nın naaşı, tahnit işlemi çözülerek, Suriye’deki Caber Kalesi, Kore’deki Türk şehitliği, Selanik’teki doğduğu evin bahçesi, KKTC ve illerden getirilen toprakların harmanlandığı “vatan toprağına” İslami usullere göre kefenlenerek ve yüzü kıbleye bakacak şekilde defnedildi. Ata’nın kabrinin yer aldığı mezar odasına, Genelkurmay Başkanı’nın izniyle girilebiliyor.

ASLANLARIN SIRRI

Türk milleti için kutsal değerlerle kuşatılan Anıtkabir’deki her mimari unsur ayrı bir mana taşıyor. Ata’nın kabrine ulaşan 262 metrelik Aslanlı yolun sağ ve solunda bulunan 24 aslan, “24 Oğuz boyunu” temsil ediyor. Türk kültüründe güç sembolü olduğu için seçilen aslan figürlerinin çift olması milletin “birlik ve bütünlüğünü” vurgularken, aslanların kedi gibi yatar pozisyonda olması ise bu büyük gücün “barışseverliğini” sembolize ediyor. Ziyaretçilerin de kabrin manevi atmosferine ayak uydurmaya yönlendirildiği Aslanlı yolda, taşlar Ata’nın huzuruna çıkanların “başlarının öne eğik” olması için 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.

Depreme karşı dayanıklı kılmak için tıpkı bir geminin su altındaki kısmı gibi toprağın içine yerleştirilen Anıtkabir’de mozolenin iç duvar ve zemini en nadide mermerlerle kaplanırken, tavanları renkli ve altın varaklı İtalyan mozaikleriyle süslenmiş. Milli değerleri temsil eden isimler verilen ve Selçuklu çadır mimarisinin özelliklerini yansıtan bir mimariyle yapılan 10 kule Anıtkabir’in siluetine ayrı bir değer katıyor.

BAYRAK DİREĞİ ABD’DEN GELDİ

Anıtkabir’in diğer unsurlarında olduğu gibi bayrak direği de çok özel... Anıtkabir’in 33,5 metre uzunluğundaki bayrak direğini 1946 yılında Nazmi Cemal adlı bir Türk vatandaşı ABD’den gönderdi. 4 metresi kaidenin altında gömülü bulunan direğin 29,5 metresi görülebiliyor.

MÜZEDEKİ ESERLER

Anıtkabir’deki Atatürk Müzesi de Ata’nın doldurulmuş köpeği Foks’tan tıraş takımlarına, bastonlarından aldığı çok özel hediyelere kadar özel hayatını yansıtan pek çok nadide parçaya evsahipliği yapıyor. Ata’nın anne ve babasının fotoğrafları, Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği eski yazı ve Latin harfleriyle basılmış iki nüfus cüzdanı, Göğsünde taşımayı en çok sevdiği madalyalardan biri olan 1917’de Sultan 5. Mehmet Reşat’ın verdiği altın imtiyaz madalyası, Sovyet Mareşali Voroshilov ve İran Şahı Pehlevi’nin hediye ettiği değerli taşlarla süslü kılıçlar ve ince bir zevkin ürünü olan saatleri dikkat çekici parçalar arasında...
Atatürk’ün hem baston hem de tüfek olarak kullanılabilen özel silahı, manevi kızları Sabiha Gökçen ve Afet İnan’a hediye ettiği çok özel tabancaların da sergilendiği müzede, manevi kızı Rukiye Erkin’e hediye ettiği, ancak bir mercek yardımıyla okunabilen metal mahfazası içinde mini bir Kuran dikkati çekiyor.

ETİYOPYA KRALI’NIN İLGİNÇ ÇELENGİ

Milletvekili mazbataları ve 1927 yılında yaklaşık 5 günde okuduğu Nutuk’un orijinal metninin de yer aldığı müzede, Etiyopya Kralı Haile Selasiye’nin 1967 yılında Anıtkabir ziyaretinde mozoleye bıraktığı iki büyük gül dalıyla sembolize edilen gümüş çelenk de en ilginç parçalardan birisi...
Anıtkabir’deki Atatürk Müzesi’nde ayrıca okumaya büyük önem veren Atatürk’ün özel kitaplığında bulunan Türk ve İslam tarihi, dil, edebiyat, sosyal bilimler, bilim ve teknik konularındaki Türkçe, Osmanlıca, Fransızca, İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Slav dillerindeki toplam 3 bin 118 kitap da sergileniyor.
(NTVMSNBC)
 
valla hergün önünden geçiorum hatta ilk fotoda okulumu görebiliorum uzaktan da olsa :Cachondon: ama bilmediklerim varmış hakkaten :)
 

Bazı bilinmeyenleri de ben ekliyeyim :​

1- Mustafa Kemal Atatürk 15 sene devlet başkanlığı yaptı. Cesedi mumyalanarak 15 sene muhafaza edildi.
2-Cesedin iyi mumyalanamadığı defin için açıldığında görüldü(1953). Mumyalanma işleminde kefen olmaz . Belki sonradan sarılmıştır.
3- Gömme esnasında ceset tabutla ve bir vinç yardımıyla mezara indirildi. Halkımızın adetlerinde tabutla gömme yoktur.
4-En yakın arkadaşı olan ve sonra araları açılan İsmet İnönü defin esnasında yoktu. Zamanın Başbakanı Adnan Menderes, temsilciler ve gençler vardı.
5- İsmet İnönü , devlet dairelerinden,paralardan , pullardan Ataürk'ün resimlerini tamamen kaldırmıştı ve yakın çevresinin baskısıyla mezar yapımına 6 sene sonra başlattı ve inşa çalışmalarıyla ilgilenmeyerek 1950 senesine gelindi ve o sene seçimleri kaybetti.
Yeni iktidar olan Demokrat Partinin gayretiyle , yapım çalışmaları hızlandırılarak 1953 yılında bitirilebildi.
6-Definden sonra mezar başında saygı duruşu yapıldığını görüyoruz .Belki içinden gizlice fatiha okuyanlar var olabilir.
7-Defin esnasında yüzünü kıbleye çevirmiş olabilirler mi ? Tabutla gömüldüğünden kapağı kapalıydı..
8 - Aslanlı yol ve mozole ,antik mimaride hangi eserlerden kopyalanmıştır? İlgilenenler bilirler.
 
Yazınızı ben daha önce hiç duymadım. Aceba kaynagı varmı ? Yazınızı biraz açarsanız daha rahat anlayabilecez. Ben ne anlatmak istediğinizi anlayamadım. Aynı maddeler halinde biraz açıklarsanız özelliklede 6, 7, 8. maddelerinizi daha da açarsanız anlayabilecem.
 
Yazının kaynağını belirtirsen seviniriz.Çünkü iddia ettiğiniz yazıları ben bugüne kadar duymadım,okumadım.Eminim çoğu kişide ilk defa okuyordur.Mustafa Kemal Atatürk hakkında kaynağı olmayan rivayetleri burda istemiyorum lütfen.Biz Ulu Önder Atatürk hakkında hiçbirşeyi böyle okuyup,öğrenmedik.Tarih kitaplarındada böyle yazmaz.Lütfen böyle yanıltıcı yazıları kaynak olmadan eklemeyin.Kaynağı varsa belirtin konuyu silicem ona göre.
 
Zaten bence arkadaşın eklediği yazıda Atatürk'ten ziyade Atatürk öldükten sonra kalanlar için bir takım cümleler var.

Ama bildiğim birşey var ise en yakını İsmet Paşa denildiği gibi paranın üzerinden Atatürk resimlerini kaldırmıştır.
Şimdi yapılsa acaba ne olur böyle birşey!!!!
 
Yazının kaynağını belirtirsen seviniriz.Çünkü iddia ettiğiniz yazıları ben bugüne kadar duymadım,okumadım.Eminim çoğu kişide ilk defa okuyordur.Mustafa Kemal Atatürk hakkında kaynağı olmayan rivayetleri burda istemiyorum lütfen.Biz Ulu Önder Atatürk hakkında hiçbirşeyi böyle okuyup,öğrenmedik.Tarih kitaplarındada böyle yazmaz.Lütfen böyle yanıltıcı yazıları kaynak olmadan eklemeyin.Kaynağı varsa belirtin konuyu silicem ona göre.
Yalan söyleyen tarih utansın. Yakın tarih karanlıklarla doludur. Defin esnasında çekilmiş fotoğraflar vardır. Vinçle indiriliyor ve çelik tabut kapaklı..Bir diğer resimde Başbakan Menderes dahil saygı duruşu anı var. Bu fotoğrafları bir alman forum sitesinden alarak size göndermeyi istiyorum .Tabii teknik bilgim yeterse .. Mozolenin benzeri Atina'da , aslanlı yol da Mısır'da .. Bizim hayatımız taklitçiliklerle doludur.
Etnoğrafya müzesinde 15 yıl saklanan tabutun 1953 yılındaki açılışında çekilmiş portre fotoğrafları var fakat bunlar bazı gazetelerin özel kasalarında saklanıyor. Yayınlanması uygun görülmemiş.
Benim yazdıklarım hoşunuza gitmezse silebilirsiniz.Yakın Tarih hep silintilerle doludur.Ama hard diski kimse silemiyor. Esenlikler dilerim.
 
Yalan söyleyen tarih utansın. Yakın tarih karanlıklarla doludur. Defin esnasında çekilmiş fotoğraflar vardır. Vinçle indiriliyor ve çelik tabut kapaklı..Bir diğer resimde Başbakan Menderes dahil saygı duruşu anı var. Bu fotoğrafları bir alman forum sitesinden alarak size göndermeyi istiyorum .Tabii teknik bilgim yeterse .. Mozolenin benzeri Atina'da , aslanlı yol da Mısır'da .. Bizim hayatımız taklitçiliklerle doludur.
Etnoğrafya müzesinde 15 yıl saklanan tabutun 1953 yılındaki açılışında çekilmiş portre fotoğrafları var fakat bunlar bazı gazetelerin özel kasalarında saklanıyor. Yayınlanması uygun görülmemiş.
Benim yazdıklarım hoşunuza gitmezse silebilirsiniz.Yakın Tarih hep silintilerle doludur.Ama hard diski kimse silemiyor. Esenlikler dilerim.
Tarih bilindiği gibi yanlış söylemez. Sadece tarihte söylenen yazılar eğer kaynagı yani kanıtı yoksa saptırılır. (örn. tarihte yaşanan sözde soykırımdan yolacıkarsanız kanıtları olmasına ramen hala dünya böylebir soykırımın olmadıgına inanmak istememektedir)

Mozolenin benzeri Atina'da , aslanlı yol da Mısır'da .. Bizim hayatımız taklitçiliklerle doludur.
Demişsin ve cevap yazdıgın konuyu okumadan yazmıssın heralde serkan altay yazısında belirtmiş aslanlı yolun sırrını.
Yazınızın sahsı olarak bir sorun teşkil edeceğinden değil sadece yazdıgınız kişi bizim önderimiz ve o kişi hakkında kaynagı belirsiz yazılar yazmanın sakıncalı olacagını hepimiz biliyoruz.

Benım sızın yazınızda belirtigim özellikle üç maddeyi hala açıklamadınız

6-Definden sonra mezar başında saygı duruşu yapıldığını görüyoruz .Belki içinden gizlice fatiha okuyanlar var olabilir.
7-Defin esnasında yüzünü kıbleye çevirmiş olabilirler mi ? Tabutla gömüldüğünden kapağı kapalıydı..
8 - Aslanlı yol ve mozole ,antik mimaride hangi eserlerden kopyalanmıştır? İlgilenenler bilirler.


Burada ne ima etmeye çalışıyorsunuz veya neyi anlatmaya çalışıyorsunuz?
 
Üst