Stresle başetmenin yolları nelerdir?

Stres hepimizin bildiği gibi, sağlığımızı ve yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen zamanımızın en büyük düşmanlarımızdan biri. Özellikle ruh, kalp ve damar sağlığımız üzerine sayısız olumsuz etkisi var. Stres, yaşadığımız ortama, yaptığımız işe, hayat tarzımıza, hayata bakış açımıza ve kişilik yapımıza göre hepimizi farklı farklı değişen oranlarda etkiliyor. O halde sağlıklı yaşamamız da, bu amansız düşman ile ne ölçüde mücadele edebildiğimize bağlı. Düşmanla mücadelede temel hedeflerden biri düşmanı iyi tanımak, daha sonra da mücadele etmekten geçer. Herkes için yararlı tek bir yöntemden söz etmek mümkün olmamakla birlikte mücadelede 3 adım önemlidir:

Adım 1: Problemi ortaya koyalım

Strese neyin veya nelerin yol açtığını ortaya koymak oldukça önemlidir. Bunlar çoğu zaman belirlenebilir. Ancak bazen nedeni belirlemek zor olabilir. Geçmişte olan bazı olumsuzluklar günümüzü etkileyebilir. Problemin tam olarak belirlenemediği durumlarda psikiyatrik destek almak yararlıdır.

Adım 2: Problem ile mücadele

Problemin ne olduğu anlaşıldıktan sonra onunla mücadelede 2 yol vardır: problemi ortadan kaldır, kaldıramıyorsan onunla stressiz geçinme yollarını öğren. Aslında bu söylediklerim yeni şeyler değil elbette, uzun zamandır bilindiği şu sözlerden anlaşılmakta: "Allahım, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmemi, değiştirebileceğim şeyleri yapabilme cesaretini ve bu ikisini ayırt edebilme bilgeliğini bahşet" Elbette insan yaşamında, kontrol dışı olup değiştiremeyeceği ve stres kaynağı olan sayısız durumlar vardır: ölüm, hastalık, kaza, diğer insanların davranışları vs. Bu durumlarda önemli olan onları nasıl kabul edeceğimizi öğrenmektir.

Adım 3: Gevşeyin

Stresle mücadelede gevşeme teknikleri önemlidir. Bunu için değişik yöntemler vardır:
Solunum egzersizleri
Gevşeme egzersizleri
Meditasyon egzersizleri
Banyo yapma
Yürüyüş
Hayvan dolaştırma
10'a kadar sayma
Çalışmaya ara verme
Masaj
Dua etme
Resim yapma
Enstrüman çalma
Hobi ile uğraşma
Kendi kendine olumlu telkin ("ben bunu yapabilirim!")
Rahatlatıcı kitap okumak
Gezi veya günlük yazmak
Arkadaş ile dertleşmek
Rahatlatıcı müzik dinlemek veya televizyon seyretmek
Yukarıdaki gevşeme yöntemleri sağlıklı yöntemlerdir. Bir de sağlıksız gevşeme yöntemleri vardır ki bunlar da insanı rahatlatıyor gibi görünmekle birlikte aslında düşmanın işbirlikçisidirler: alkol, uyuşturucular, sakinleştirici ilaçların doktor önerisi dışında aşırı kullanımı, sigara, aşırı yeme, şiddet, başkalarına bağırma. Lütfen bunlardan uzak duralım.

Strese karşı canlının durumu, düşmanla karşılaşan ordu gibidir. Savaşı kazanamaz ya da kaçamazsa bu hastalık demektir.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, ''Strese karşı canlının durumu, düşmanla karşılaşan ordu gibidir. Savaşı kazanamaz ya da kaçamazsa bu hastalık demektir'' dedi.Prof. Dr. Çelikkol, stresle baş edebilmenin önemine dikkat çekti. Stres karşısında canlının durumunun, düşmanla karşılaşan orduya benzediğini anlattı. Prof. Dr. Çelikkol, "Strese karşı canlının ilk tepkisi savaşmak veya kaçmaktır. Bir ordu düşmanla karşılaşırsa savaşır, eğer gücüne güvenemezse geri çekilir veya kaçar. Stres karşısında canlının durumu da böyledir. Stresten kaçabilirse kaçar. Kaçamazsa savaşır, yener veya yenilir. Yenilmesi hastalık demektir" diye konuştu.Stresin, yöntemini bilmek koşuluyla korunabilecek bir düşman olduğunu anlatan Prof. Dr. Çelikkol, " Stres psikosomatik bozukluk dediğimiz hastalıkların meydana gelmesine ya da belirtilerinin artmasına yol açar. Hipertansiyon, mide ülseri, cilt bozuklukları gibi hastalıklar, bedensel olmakla birlikte, oluşumunda ruhsal nedenlerin, stresin etkili olduğu bilinmektedir" dedi.

Stresle baş etmenin yolları

Prof. Dr. Çelikkol, stres konusunda herkesin başvurabileceği, birden fazla koruyucu ve tedavi edici tekniklerin olduğunu belirterek, şu tavsiyelerde bulundu:

- Hayata karşı olumlu bir tutum benimseyin.

- Her şeyi kontrol edemeyebileceğinizi kabul edin.

- Gevşeme tekniklerini öğrenin ve uygulayın, düzenli olarak egzersiz yapın.

- Sağlıklı ve dengeli beslenin, yeterince uyuyun ve dinlenin.

- Stresinizi azaltmak için alkol veya sigaradan yardım beklemeyin.

- Sosyal bir çevre edinin, zamanınızı etkili şekilde kullanmaya çalışın.
 
teşekkürler paylaşım için..en stresli dönemimde okumuş oldum..ama insan strese girince bu sölenilenleri de yapamıo ki sorun orda başlıo zaten :Triste:
 
Üst