cehennem alevlerini söndürecek tek şey..

Ürpermeyen kalpten yaşarmayan gözden sana sığınırım Allahım!​

Gözyaşı, ihlâs ve samimiyet sahibi bağrı yanık ve ciğeri kebap insanlar için bir boşalma vesilesidir. Gözyaşları dünyada, dayanılmaz hâle gelen aşk ateşinin ıstırabını bir nebze dindirirken, ahirette de cehennemin alevlerini söndürür. Bu sebeple Allah Resûlü (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurur: Mahşerde Cehennem kıvılcımlarının insanları kovaladığı hengamda, Cebrail (as) elinde bir bardak suyla görünür. Ona, Bu nedir? diye sorduğumda bana şöyle cevap verir: Bu, mümin kulların Allaha olan saygı ve bağlılıklarından dolayı döktükleri gözyaşlarıdır. Şu korkunç kıvılcımları söndürecek tek şey de bunlardır.

Bir başka hadislerinde ise Efendimiz (sas), Allah için gözyaşı dökmeyi, cephede düşmanı kollayıp içimize sızmasına engel olan askerin nöbetine denk tutar. İki göz Cehennemi görmez.buyurur ve mealen devam eder: Biri Allah için gözyaşı döken göz, diğeri de millet ve ülkenin maruz kaldığı tehlikeler karşısında yüreği atan ve düşman nereden, hangi delikten içimize sızacak, hangi planlarla bizi tahrip edip çürütecek diye nöbet bekleyen göz.

Kuran-ı Kerim de böyle bir tavrı takdir ederek över: Az gülsünler, çok ağlasınlar. (Tevbe, 9/82) ihtarı bunun örneklerinden biridir. Bu, bir nevi, Düşünün ve kazandığınız bunca şey karşısında yürekleriniz hoplasın! Ölüm ve sonrasında başınıza gelecekleri ve hesap yerindeki durumunuzu tefekkür edin de, az gülün çok ağlayın demektir. Bu yönüyle gözyaşı Cennet Kevserlerine denktir.
 
Ürpermeyen kalpten yaşarmayan gözden sana sığınırım Allahım!
ellerine sağlık.

“İki göze asla cehennem ateşi dokunmaz;Biri Allah korkusundan ağlayan göz,diğeri Allah yolunda nöbet tutan göz.”

“Ağlayın su yükselsin

Belki kurtulur gemi

Anne seccaden gelsin

Bize dua et e mi?”(N.F.Kısakürek)
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Ürpermeyen kalpten yaşarmayan gözden sana sığınırım Allahım!
maalesef zamanımızda ürpermeyen kalpler ve yaşarmayan gözler o kadar fazlaki
(RABBİM SEN HERKESİN GÖNLÜNE GÖRE VER VE GÖNÜLLLERİMİZİ SANA DOĞRU YÖNLENDİRMEMİZİ CÜMLEMİZE NASİP EYLE AMİN )
 
Üst