Türk erkeğinin attığı dil dayakları...

Türkiye’de ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Ortak Dili’ araştırıldı. BM Türkiye Nüfus Fonu’nun desteğiyle hazırlanan ve önümüzdeki hafta açıklanacak olan ‘Dil Dayakları’ araştırma raporundan çarpıcı sonuçlar çıktı.
Saldırgan bir akraba kadına yöneltilen küfür, argo, tehdit, hakaret, aşağılama ve her türlü kötü söz araştırmacı Filiz Bingölçe tarafından kayda alındı.

Bingölçe Ankara, İstanbul, Konya, Erzurum ve Urfa’da şiddet mağduru, farklı gelir ve sosyal statüye sahip 65 kadınla yüzyüze görüştü. Sözel şiddeti uygulayan erkeğin her kesimden çıkabildiği tespitinde bulunan Bingölçe, “Şiddeti uygulayanın kimliği açısından baktığınızda tüm eğitim ve gelir grupları ile sosyal statü mensubu erkeğin aile içi şiddeti ‘meşru ve haklı’ olarak kabul edebildiği potansiyel şiddetçi olduğunu gördüm” dedi.

Şiddetin aktörlerinin baba, koca, sevgili, nişanlı, kaynana ve kardeş olduğunu belirten Bingölçe, zaman zaman kadınların da (anne, kaynana ya da görümce gibi) şiddet uyguladıklarını söyledi ve, “Dilsel ve fiziksel şiddet uygulayan erkek şiddeti ne ayıp, ne günah, ne de suç kabul ediyor. Hatta bazı erkekler bu hareketlerini temel haklar ve özgürlükler içinde bile sayabiliyor” dedi.

DAYAĞA ‘DİL DAYAĞI’ EŞLİK EDİYOR
Araştırmacı Filiz Bingölçe, el dayağı ile dil dayağı arasındaki ilişkiyi şöyle açıkladı: “Kadınların kafasında yer etmiş şiddete ilişkin iki kategori bulunduğunu söyleyebilirim. Bunlardan biri el dayağı, diğeri ise dil dayağı. Saldırgan tarafından bir monolog olarak tekrarlanan aşağılama, hakaret, küfür ve tehdit sözcükleri daha çok aile bireylerine karşı dayak öncesinde fikrini kabul ettirme, haklarını sınırlama, ötekinin sözlerinin geçerliliğini yok etme, varlığını aşağılama, etkisini azaltma ya da bir sindirme aracı olarak kullanılıyor. Küfür bazen tek başına etkili olabiliyor. Ancak sözün bittiği yerde saldırgan, küfürün yetmediğine inanıyorsa o zaman kaba kuvvete başvuruyor.”

ARAŞTIRMACIYI YANILTAN SONUÇ
Argo ve küfür konusunda daha önce de araştırmalar yapan Bingölçe, şiddet uygularken sınırlı sayıda sözcüğün kullanılmasını şaşırtıcı bulduğunu söyleyerek, “Araştırmada, çok sayıda hakaret, tehdit, kaba söz ve küfür bulacağımı sanıyordum ama Türkiye’de görülen o ki insanlar şiddet uygularken üç aşağı beş yukarı aynı sözleri kullanıyor” dedi.

EN ÇOK ‘O..’ KULLANILIYOR
Kadınlara tehdit amaçlı söylenen sözlerin başında “seni dağa kaldırırım”, “yüzüne kezzap atarım”, “seni ayağa düşürürüm”, “arkana adam takarım” gibi tehditler ilk sırada yer alıyor. Küfürler arasında ise en sık başvurulanı ise ‘o..’ sözcüğü

DAYAK NEDENLERİ:
Gülmek
Kısa etek giymek
Eve geç gelmek
Cevap vermek
Aynaya bakmak
Evin içine sinek girmesine neden olmak
Aşık olmak
Eğitim almak istemek

KADINLARIN VERDİKLERİ KARŞILIKLARI:
Kadınların büyük bölümü küfürlere hiçbir karşılık vermiyor, çünkü şiddetin boyutunun büyümesinden korkuyor. Bazıları ise şu sözlerle karşılık veriyor.
Onu sana iade ediyorum
Senin ailendir
Kendinsin
Sensin

(Dil Dayakları adlı araştırmada dar bir zaman aralığında, dövme olayından hemen önce, dövme sırasında ve dövme sonrasında hangi dil kalıplarının kullanıldığı tespit edildi. Saldırgan akraba tarafından şiddet mağduru kadına yöneltilen küfür, argo, tehdit, hakaret, aşağılama ve kötü söz birimleri kayda alındı. Katılımcılardan 33’ü ev hanımı, 32’si de meslek sahibi, 32’si ilkokul mezunu, 6’sı ortaokul, 12’si lise ve 13’ü üniversite mezunu. Avukat, mimar, eczacı, öğretmen, hemşire gibi mesleklere sahip kadınların da içinde bulunduğu katılımcılardan yalnızca ikisi okuma yazma bilmiyor.)
 

güney

Hiç düşündünüzmü bütün küfürler cinsel içeriklidir.Hem bu kadar cinselliği yaşamayı seven hemde bu kadar "cinselliği" hakaret gibi algılayan bir toplum.Babalar oğullarına ilk önce küfretmeyi öğretirler nedense.Nedense anneler çok mutlu olurlar oğulları döverken yada hakaret ederken pervasızca......
 
acı ki günümüz Türkiye'sinde bu olaylar hala yasanıyor.kendini geliştirmemiş,kompleksli,cahil ayılar gözünün üstünde kaşın var gibi sacma sebeplerle kadına el kaldırıp egolarını tatmin ediyorlar.böyle birine erkek demek,adam demek,insan demek nekadar doğru olur. kadını erkeği geçtim vicdan,merhamet,insanlık meselesi bu aslında. bosa denmemiş "ağlamayan kalpten ve gözden sana sığınırım"diye.nekadar doğru değil mi?ALLAH böyle insanlardan korusun..amin
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
sevğili PEYGAMBERİMİZ buyurmuşlardırki kadına eziyet eden bizden değildir
buna rağmen hala dayak hala dil yarası
 
Üst