neden matematik öğreniyoruz

Matematik uygarlığın aracıdır. Matematik çok yönlü bir bilimdir. Yayılma alanının ve derinliğinin sınırı yoktur. Bilim ve teknolojide olduğu kadar günlük yaşamda da vazgeçilmezdir. Çağlardan çağlara taşınan, ulusal sınır tanımayan, etkili, sağlam ve evrensel bir kültürdür.

İnsanoğlu varoluşundan beri korkuyla, şüpheyle ve merakla içinde yaşadığı evreni tanımaya, doğa olaylarını açıklamaya ve doğaya egemen olmaya uğraşmaktadır. Gizlerini bilmediği için doğa olaylarını, yüzbinlerce yıl boyunca, korkuyla gözleyen insanoğlu, doğaya egemen olmak zorunda olduğunu kavradıktan sonra onunla amansız bir mücadeleye girmiştir. Bu mücadelede onun en hünerli aracı matematiktir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanoğluna doğa üstü görünen pek çok olayın bilimsel açıklaması matematik ile yapılabilmiştir, evrenin mükemmel düzeni matematik ile ortaya konulmuştur. Örneğin, gök cisimlerinin hareketi, insanoğlunun daima merak ettiği hatta korktuğu olgulardandı. Şimdi Ay'ın ve Güneş'in tutulmasından korkmuyoruz; hatta tutulmaların ne zaman ve nerede olacağını çok önceden hesaplayabiliyoruz. Gök gürlemesinden, yağmurdan, selden korkmuyor; barajlar kuruyor, evlere, fabrikalara enerji akıtıyoruz. Dünyada ve hatta gezegenler arasında etkin bir haberleşme ağı yaratıyor, üstün bir iletişim ortamı kuruyoruz. Temeli matematiğe dayanan Elektrik ve Magnetizma Kuramı olmasa günümüzün enerji ve iletişim sistemleri çalışmazdı; yani radyolarımız çalışmaz, televizyonlarımız göstermez; barajlarımız elektrik üretmezdi. Işığın nasıl yayıldığını kolayca açıklıyoruz. Işığı yalnız aydınlatmada kullanmıyoruz; örneğin, x ışınlarını, lazer ışınlarını insanlığın sağlığı, refahı ve mutluluğu için kullanabiliyoruz. Süper bilgisayarlar üretiyor ve binlerce kişinin binlerce yılda bitiremiyeceği işlemleri saniyelerde yapıyoruz. Romantizmin başlıca kaynağı olan Ay'a ayak basıyoruz...

Bütün bunları matematikle yapıyoruz.​

Matematiğin uygulanmadığı hiçbir teknik alan yoktur... Matematik yalnızca çağdaş bilim ve tekniğin temel aracı değildir... Tıp, sosyal, siyasal, ekonomi, işletme, yönetim v.b. bilimler de matematiksel yöntemlere dayanmak zorundadır. Kısaca matematik, insan aklının yarattığı en büyük ortak değerdir. Evrenselliği onun gücüdür. Çağları aşarak bize ulaşmıştır, çağları aşarak yeni kuşaklara ulaşacaktır. Büyüyerek, gelişerek, insanlığa hizmet edecek; her zaman taze ve doğru kalacaktır.

Bu nedenle, matematik öğretimi bütün dünya ülkelerinde özel bir önem ve önceliğe sahiptir
alıntı.
 
öncelikle çok teşekkürler böle bi konu açtıın için..herkesin matematiği imkansız çözülmesi çok zor problemler olarak görmesine dayanamayan insanlardanım..matematik sistemli bir düşünme biçimidir,mantıklı düşünmektir,bi şeye karar verip onu uygulamaktır..bence insanların matematiği anlamamasındaki en büyük etken ona bu şekilde bakmamaları..en basitinden eve girdiğinizde oda karanlıksa ışığı açma gereği duyarsınız buna karar verip düğmeye basarsınız..eğer yanmazsa demekki bi sorun var ya elektrikler kesik ya da ampül patlamıştır dersiniz bunları kontrol edersiniz..işte bu bile matematiktir..bir düşünme şeklidir..matematikteki şekli sadece farklıdır...bazı birikimleriniz vardır ve bi hipotez ortaya atarsınız..sonra bunu ispatlama yoluna gidersiniz..eğer çelişkiler buluyorsanız demekki bi hata var deyip başa dönersiniz...bunları düşünebildikten sonra o çok karmaşık gelen problemlerin de ezberle falan çözülmeyeceğini anlarsınız..herşeyin bir mantığı vardır ve bu mantığı anlamanın da en güzel biçimi matematik bilmektir bence..
çok uzattım sanırım :) ama bu konuda gerçekten çok doluydum ii oldu :)
 
vermiş olduğunuz örneği çok beğendim kaoss.bencede hayatın her anında matematik vardır.
bi an için matematiğin olmadığını düşünelim hayat nasıl olurdu bence hayat olmazdı çünkü matematik nefes almak gibidir. çevremizdeki herşeyde matematik vardır çünkü.mühendislik,tıp ekonomi herşey matematik temelleri üzerine kurulmuştur.
hatta doğada bile insan vücudunda altın oran,sarmaşıklarda helis eğrileri,bi arının bal peteğinde... farkında olmasak bile matematik hayatın her anında bizimledir.
 
Üst