Dr. Mahmud Ahmedi Nejad kimdir?

Dr. Mahmud Ahmedi Nejad, İran’ın Germsar şehrinde 1957 yılında doğdu. Ahmedi Nejad ilk ve ortaokul eğitimini Tahran okullarında tamamlayıp, 1975 yılında Tahran ilim ve sanayii üniversitesinin imar ve inşaat bölümünü kazandı. 1986 yılında master oldu ve 1989 yılında ders vermeye başladı ve 1997 yılında ulaştırma-taşımacılık ve trafık planlamacısı ve mühendisliği bilim dalında doktora aldı. Dr. Ahmedi Nejad Tahran ilim ve sanat üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürüp, hocalık yaptı. Mahmud Ahmedi Nejad islam inkılabı zaferi öncesi, siyasi ve dini faaliyetlerini başlatıp, islam inkılabı zaferi sonrası da üniversitelerin “islami öğrenciler birliği kurucuları arasında yer aldı. İran islam cumhuriyetine dayatılan savaşın başlamasından hemen sonra batı bölgelerine koşup, bölgedeki lojestik güçleri biriminde görev yaptı. 1986 yılında islam inkılabı muhafızlar ordusunun özel tümenine üye olup, Kerkük operasyonlarına katıldı. Savaşın sona ermesine kadar İran’ın batı cephesindeki askerî mühendislik ve lojestik yetkilisi olarak görev yaptı. Ahmedi Nejad, Makû ve Hoy şehirlerinde kaymakam yardımcısı ve kaymakam olarak ve Kürdistan ilinde vali danışmanı olarak görev yapıp, Erdebil valiliğine atandı. Ahmedi Nejad İran mühendisleri derneği üyesi, tünel derneği kurucu üyesi, Asya ve okyanusya yol ve trafik mühendisleri derneği üyesi, islam inkılabı (fedayileri) isârcılar cemiyetinin yönetim kurulu üyesidir.(alıntıdır)

Ahmedinejad Ermeni Konusunda Türkiyeye Destek Verdi..
Ermenistan ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönen İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, sözde Ermeni soykırımı anıtına da gitmeyerek Türkiye’ye açık destek verdi.

Ahmedinejad’ın Ermenistan’daki sözde soykırım anıtına ziyarette bulunmaması, diasporayı şoka uğratırken, Türkiye’deki aşırı laikçi çevrelerce de “takdire şayan bir tavır” olarak değerlendirildi. Bu çevreler, “PKK ve sözde Ermeni soykırımı” konularında Amerika ve Batı ülkelerinden göremedikleri tavrı, hep aşağıladıkları İran’dan görünce “Gerçek müttefikimiz İran’mış” dediler.

CHP: BİR GERÇEĞİ GÖRDÜK, İRAN DOSTLUĞUNU İSPATLADI

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejat’ın, Ermeni soykırımı anıtına çelenk koymadan Ermenistan’dan ayrılmasıyla ilgili olarak CHP’den “Gerçeği gördük” değerlendirmesi geldi. CHP Diyarbakır eski Milletvekili Parti Meclisi Üyesi Mesut Değer, İran’ın attığı adımın takdire şayan olduğunu dile getirdi. Değer, “İran komşumuzdur ve dostluğunu ispatlamıştır. Komşumuz olan dost İran ile ilişkilerimizi sıcak tutmak zorundayız. Müttefik diye ilan ettiğimiz ülkeler terör ve sözde Ermeni soykırımı konularında hiçbir adım atmazken, İran’ın üst üste gerçekleştirdiği hamleler bir gerçeği görmemize neden olmuştur. İran Türkiye’nin gerçek bir dostudur. Kısa zamanda müttefik ilan ettiğimiz ülkeler arasında kim dost kim düşman ayrımını yapmak zorundayız” dedi.

DSP: YÜZÜMÜZÜ İRAN’A DÖNMELİYİZ

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit ise, “Türkiye yüzünü İran başta olmak üzere komşu ülkelere dönmek zorundadır” dedi. Macit şöyle devam etti: “İran’ın Ermeni meselesi konusunda attığı adım, bu konuyu, Türkiye ile ortak bir dava olarak kabul ettiğinin göstergesidir. Komşu ülkelerimiz ile daha sıcak temaslar kurup her konuda ilişkilerimizi artırmak durumundayız. Diğer taraftan teröre destek verdiği ortaya çıkan ülkelerle ilişkilerimizi tekrar gözden geçirmeliyiz.”

ADD: İRAN’I TAKDİR EDİYORUZ

Başkanlığını emekli orgeneral Şener Eruygur’un yaptığı Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Genel Başkan Yardımcısı Ali Ercan da, “Bölgede iki büyük devlet olan Türkiye ve İran’ın ilişkisi tarihe yaslanmaktadır. Büyük ülke İran sözde Ermeni meselesi konusunda önemli bir adım atmış ve bölgede ortak tehdide karşı birliktelik mesajı vermiştir. Bölücü örgüte karşı da Kandil Dağı’na günü birlik operasyonlar yapmıştır. İran ile ilişkilerimizi daha güçlendirmeliyiz. İran’ın Türkiye lehine attığı adımları takdir ediyoruz. Önemli bir devlet ve komşu olduğunu ispatlayan İran ile bölgede olaylara ortak refleks vermemiz kaçınılmaz hale gelmiştir” dedi.

İŞTE GERÇEK MÜTTEFİK

Dost ve müttefik bildiğimiz Amerika ve Avrupa ülkeleri bir yandan sözde Ermeni iddiaları, bir yandan da destekledikleri PKK terörüyle Türkiye’yi sıkıştırırken PKK’ya karşı ortak mücadele veren İran’dan Ermeni konusunda da Türkiye’ye somut destek geldi. Her fırsatta İran karşıtı haberlerle Türkiye-İran yakınlaşmasından rahatsızlığını dile getiren kartel gazeteleri, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejat’ın 22-23 Ekim tarihlerindeki Ermenistan ziyareti öncesi, ziyaret kapsamında sözde Ermeni soykırım anıtına çelenk koyacağı iddialarına yer vermişti. İran’ın Ankara Büyükelçiliği Basın Müsteşarı Muçteba Faghihi, “Haberler başından beri asılsız ve maksatlıydı” dedi.

MENFAATLERİMİZ ORTAK

Vakit gazetesine konuşan Faghihi, kartelin yayınladığı iddiaların Rus ve Ermeni haber kaynakları tarafından ortaya atıldığına dikkat çekerek, “Sayın Cumhurbaşkanımız programını hiçbir aksama ve değişiklik olmadan tamamladı. Maalesef Türkiye’de bazı medya kuruluşları gelişen Türkiye-İran ilişkilerinden rahatsızlık duyuyor. İran’ın, Türkiye ile olan dostluk ve iyi ilişkilerine gölge düşürecek bir adım atması mümkün değildir. Ortadoğu’da Türkiye’nin menfaatleri İran’ın menfaatleridir, Türkiye’nin zararına olan her şey İran’ın da aleyhinedir” şeklinde konuştu.(alıntıdır)
 
AHMEDİNEJAD'IN GÖZYAŞLARI

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Hz. Ali'nin şehadet yıldönümü ve Kadir geceleri dolayısıyla düzenlenen merasimlere katılarak diğer hükümet yetkilileriyle birlikte topluca dua etti.

Ramazan ayının 19, 21 ve 23. gecelerinde sabah vaktine kadar düzenlenen anma ve dua meclislerine katılan İran Cumhurbaşkanı'nın gözyaşları içinde dua görüntüleri dikkat çekiciydi.

ve şahsi görüşümseviyorum bu adamı,gördüğümde kanım kaynıyor nedense
 
Bilgiler için çooooook teşekkürler.Resimler içinde...Ahmedinejat'ı sevmemek mümkün değil .DAVA ADAMI
 
Üst