alkolle çalışan araçlar

LPG'li veya benzinli yerine alkolle çalışan motorları kullanmak daha ekonomik.​

Akaryakıt fiyatlarının artması ve Türkiye’nin bu alanda ödediği faturanın kabarması, bitkisel yakıt kullanımı önerilerine bir yenisini daha eklendi. Avrupa Teknoloji Geliştirme Birliği Başkanı Uğur Yüce, Brezilya’da şeker kamışından elde edilen alkolle çalışan otomobil sayısının giderek arttığına dikkati çekerek bu modelin Türkiye’de de şeker pancarıyla uygulanabileceğini belirtti.

Yüce, şeker pancarı ya da mısırdan alkol üretimi ve bunun otomotivde kullanımıyla ilgili bir çalışma yaptığını ve yaklaşık 2,5 yıldır projeyi Ankara’ya anlatmaya çalıştığını söyledi. Petrol fiyatlarının son dönemde hızla artmasıyla bu tip projelerin öneminin de arttığına işaret eden Yüce, çok fazla yatırım gerektirmeden alkol üretiminin mümkün olabileceğini, benzinli otomobillerde de bu yakıtın kullanılabileceğini kaydetti.

Brezilya’da alkollü motorlar konusunda son dönemde büyük hareketlilik görüldüğünü, Türkiye’de de fabrikaları bulunan bazı markaların alkollü motor üretimine geçtiğini ifade eden Yüce, benzinli motorların LPG gibi alkole de dönüşümünü sağlayan cihazın ise giderek yaygınlaştığını kaydetti.

Alkolün benzine göre daha yüksek oktanda olması nedeniyle çekişi yükselttiğini, motor performansını yüzde 8 oranında artırdığını kaydeden Yüce, "Alkol, benzinin varil fiyatının 40 doları geçmesiyle daha karlı hale geliyor. Şu anda bu fiyatın 88 dolara çıktığı göz önüne alındığında karlılık konusunda bir soru işareti kalmıyor. Benzinli araçların alkolle çalışabilir duruma gelmesi için monte edilen cihazın fiyatı ise 70 dolar. Cihazın takılı olduğu araçlar istenirse yeniden benzine geçebiliyor" dedi.

Dünya şeker fiyatlarının düşmesiyle Türkiye’de bir çok şeker fabrikasının kapısına kilit vurulduğunu, pancar üretiminin hızla düştüğünü söyleyen Yüce, şeker yapmak için kullanılan prosesin alkol üretmek için gerekli prosesin yüzde 60-70’ini oluşturduğunu, şeker fabrikalarının çok küçük yatırımlarla alkol üretir hale gelebileceğini ifade etti.

Türkiye’de büyük bir tarımsal nüfus sorunu bulunduğunu, geçmişte 11 ilde en önemli ürün olan şeker pancarının kırsal kesimin gelirlerini artırabileceğini ifade eden Yüce, "Bir yandan tarım kesiminin geliri artacak diğer yandan enerjide dışa bağımlılık oranı düşürülecek. Alkolün benzine göre çevreye çok daha az zarar vermesi gibi avantajlar da var.

Türkiye’ye çok benzeyen şartlardaki bir ülkede denenen ve başarılı olan bir uygulama" diye konuştu.

Öneriyi şu ana kadar 400 yetkiliye gönderdiğini dile getiren Yüce, Türkiye’de uygulanması için konunun başbakan düzeyinde ele alınması ve tarım, enerji ve sanayi bakanlıklarının eş güdümüyle hareket edilmesi gerektiğine işaret etti.
AA
 
Türkiyede alkol çok tehlikeli, bence radyum veya uranyum şişesinde taşınmalı,
Adı alkol diye o kadar çok zam yapıldı ki, bir zamanlar dünyaya satılan rakıyı sadece kendi ülkemiz kullanır duruma düştü, zamanla tamamen kalkacak gibi
dünya alkol standart fiyatlarının çok üstünde, Türkiye bu pazarı kaybetti, bir zamanlar
avrupa ,amerika,avustralya ,japonya çinin bile satın aldığı milli içki sadece çevre ülkeleri
etkilemektedir. sosyete bile Ouzo 12 -yunan rakısı kullanır hale gelmiş- fiyatı daha ucuz
fransızlar eskiden türk rakısı içerken fiyatının uçması kaliteden ödün verilmesi yüzünden Pastisse diye bir rakı yı kendileri imal edip rakı nın yerine koymuşlar.

kısaca alkol türkiye de her bir ekonomik kriz geldikten sonra ceza verilen bir gelir amacı olmuş , bunu yaparken din ve alkolün zararları gerekçe gösterilmiştir. sigara da nasibini almış, benzin de ,telefon da

bu araba türkiyede çalışmaz , çalışsa da pahalı çalışır, kimse almaz,

yakında kişisel çevreyi kirletme vergisi çıkarsa hiç şaşırmam , ( Yellenme-kabaca osurma vergisi) , egzoz ve susturucu takıp ta gezicez
,hatta egzoz pulu bile basılmıştır 2nci vergi olaraktan, ama biz vatandaşlar kanunun çıkacagı tarihi bilmiyoruz.

alkol zarar verici iken bir anda benzin yerine geçiyor, şimdi şarapçı adam arabasıyla şarabı paylaşır mı ? :Seguridad:

selamlar
 
Alkol fiyatları uçtu evet.Sdece alkol değil, tekel ürünlerinin tamamı el yakar hale geldi ki, gelmesi de iyi oldu bence.Benim anlamadığım bir nokta var.İnsanlar yok işsizlik hat safhada, milli gelir düzeyi yeteri kadar artış göstermiyor, memurlar geçinemiyoruz diye bağırıyorlar ve daha bi sürü şikayette bulunan kesim var.Ama bu yakınmaların yanı sıra bir o kadar, belki de daha fazla kesim tekel ürünlerinin zamlanmasından yakınıyor.Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu anlayamadım.....Bence zamlanması daha iyi oldu.Nasılsa, açlık sınırında yaşayıp yinede almak istediğini alacak o kadar çok insan var ki.En azından devlet kazanıyor.Alkol nedir ki????
 
Üst