Salonunuzda odak noktası yaratmak için birkaç dokunuş

Salonunuzda bir odak noktası yaratmak ve mekanınıza daha davetkar bir hava kazandırmak istiyorsanız, size gereken akıllıca düşünülmüş birkaç dokunuş!

Yerleşim planı yaparken

Kanepenizi koltuklarınıza zıt köşelerde ve birbirine bakacak konumda yerleştirebilirsiniz. Kanepenin yanına bir kahve sehpası ve ortaya da büyük sehpanızı koyabilirsiniz.

Farklı bir dekorasyon için basit öneriler

Aydınlatma

Eğer yeterince aydınlık bir salonunuz varsa şık bir abajur sade dekorasyon stilinize farklılık katabilir. Ancak aydınlatma seçiminizi yaparken biraz daha gösterişli modelleri de değerlendirebilirsiniz.

Mobilyalar

Mobilyalarınızda farklılıklar yaratmaktan kaçınmayın. Kiraz bir sehpa ile beyaz lake bir yan sehpayı ya da kumaş koltukla deri koltuğu bir arada kullanabilirsiniz.

İnce detaylar

Salonda bir odak noktası oluştururken gözünüzün en çok hangi noktayı gördüğünü iyi değerlendirmeniz gerekiyor. İçerde birkaç dakika dolaşın; girip çıkın ve gözünüzün nereye takıldığını belirleyin.

Renk seçimi

Tüm odanın renklerini birbirine uygun tonlarda seçebilirsiniz ama tek renk kullanırsanız mobilyalarınız doğal olarak odak noktası oluşturur.

Zemin

Oda içinde farklı zemin dokuları tercih edebilirsiniz. Örneğin ahşap parkeyi tamamen kapatmak yerine sehpa altında kullanacağınız desenli parça halı dikkati bu bölüme toplayabilir.

Aksesuarlar

Renk ve tarzlarına göre aksesuarları birlikte kullanabilirsiniz. Küçük cam vazolar ya da deniz kabukları, değişik boyda şamdanlar gibi. Bu, tüm salonun havasını değiştirmeye yetebilir.

Yerleşim düzeni

Salonunuzda oturma düzenini televizyona odaklı bir şekilde yerleştirmek yerine birbirine bakan konumda yerleştirirseniz bakış yönünü salonun orta bölümünde çevirmiş olursunuz.

Pencereler

Salon pencerelerinizde belli bir odak noktası oluşturabilir. Özellikle yaz mevsiminde güneşin yaydığı parlak ışık salonunuza direkt yansıyorsa çok davetkar bir hava yaratabilir.

Modern perdeler

Sade ve düz bir salon dekorasyonunuz varsa odaya ilk girdiğinizde dikkat çekecek tarzda bir perde modeli kullanabilirsiniz.

''Kullandığınız mobilyalar veya duvar renkleri salonunuza farklı bir özellik katar ve ayrı köşeleri birbirine bağlar.''

Farklılık detaylarda gizli

Salonda yaratmak istediğiniz temayı şık aksesuarlar ve çiçeklerle destekleyebilirsiniz. Değişik dokuları birlikte kullanmak dikkat çekici olabilir.

Davetkar ve sıcak bir salon

Desenli, renkli yastıklar ve serin akşamlar için yumuşacık sarmalayan örtü ile sımsıcak bir hava yaratılabilir.

Stilinize uygun bir aydınlatma

Yeterince ışık alan bir salon için tavandan spotlar kullanabilirsiniz. Ancak dekorasyonu tamamlayıcı kristal cam ayaklı bir abajur konsolunuzun üzerinde dikkat çekebilir.

Zarif dokunuşlar

Duvarlarınızı resimler ve dekoratif aksesuarlarla süsleyerek salonda bir odak noktası yaratabilirsiniz.
kaynak: evim dergisi
 

güney

Güzel bir çalışma saol.Ben "insanın en özgür olduğu yer evi dir" derim hep ve bu doğrultuda yaşarım.Ayrıntılar çok önemli gerçekten,küçük bir mum ışığının neleri değiştirdiğini,minik bir aynanın nasıl aydınlattığını görmek çok keyif verici...Fakat kişi kendi özel alanını kendisi yaratır diye düşünüyorum...(eğer isterse)Eline sağlık.
 
Üst