Türkler en çok neden korkar?

"Birşeyden korkmayız" deriz ama korkarız! İşte bizim en büyük fobilerimiz...Araştırma şirketi GfK’nın, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 20 ülkede gerçekleştirdiği "Endişeler Araştırması"na göre, Türkiye'de kişisel korkular içinde "aile içinde ölüm ya da ciddi hastalık/yaralanma" yüzde 47 ile birinci sırada yer alıyor. "Eşten/sevgiliden ayrılma endişesini" en çok Ruslar ve Türkler duyuyor.

Dünyanın 5. büyük araştırma grubu olan GfK’nın Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 20 ülkede Eylül-Ekim 2007 tarihlerinde 21 bin kişi ile yüzyüze görüşerek yaptığı "Endişeler Araştırması"nın sonuçlarına göre, Türkiye’de kişisel korkular içinde "aile içinde ölüm ya da ciddi hastalık/yaralanma" yüzde 47 ile birinci sırada yer alıyor.

Bu korkunun en yüksek olduğu ülke Bulgaristan. En düşük olduğu ülkeler ise İngiltere (yüzde 16) ve ABD (yüzde 16).

ENDİŞESİ OLMAYANLAR YÜZDE 13
Türkiye’de "bir endişem yok" diyenlerin oranı yüzde 13 olarak belirlenirken "bir endişem yok" diyenlerin en az olduğu ülkeler İspanya ve Bulgaristan oldu. Endişesi olmadığını belirtenlerin en fazla olduğu ülkeler yüzde 43 ile İngiltere ve yüzde 37 ile ABD.

İşsizlik, finansal kriz korkusunun en yüksek olduğu ülke yüzde 24 ile Yunanistan. Yunanistan ayrıca, işle ilgili endişeleri olanların da en yüksek olduğu ülke konumunda.

YA KARIM BENİ TERK EDERSE
Eşten/sevgiliden ayrılma endişesinin en yüksek olduğu ülkeler Rusya ve Türkiye, en düşük olduğu ülke Yunanistan.

"Yaşamın gidişatı ile ilgili genel endişe" duyanların en fazla olduğu ülke Hindistan olurken, en düşük olduğu ülkeler İsviçre ve ABD.

Korkularını belirtenler arasında hemen hemen tüm ülkelerde kadınların oranı, erkeklere göre daha yüksek görülüyor.

ABD’LİLER "DİN"E SARILIYOR
Araştırma sonuçlarına göre, endişeleriyle başa çıkarken "arkadaşlarıyla/ailesiyle/sevgilisiyle" konuştuğunu belirtenlerin en fazla olduğu ülke yüzde 70 ile İsveç. Türkiye’de ise bu oran yüzde 51.

"Arkadaşlarıyla/aileyle/sevgilisiyle" konuşarak endişeleriyle başa çıkanların en az olduğu ülkeler ABD (yüzde 31) ve Rusya (yüzde 30).

Endişelerle başa çıkmada "din"i en fazla referans gösteren ülke yüzde 24 ile ABD olurken, ikinci sırada yüzde 20 ile Romanya ve Hindistan yer alıyor. Üçüncü sırada yüzde 15 ile Türkiye geliyor.

İNGİLİZLER, PROFESYONELLERDEN YARDIM ALIYOR
Araştırmaya göre, "medikal ya da terapi olarak profesyonellerden yardım alma" eğiliminin en yüksek olduğu ülke yüzde 11 ile İngiltere.

"Endişelerin üstesinden gelmek için kendini zorlayanların" en fazla olduğu ülke ise yüzde 40 ile İtalya. En düşük olduğu ülke ise yüzde 9 ile İsveç ve Hindistan.

TÜRKLER, KONUŞARAK ENDİŞELERLE BAŞA ÇIKIYOR
GfK’nın "Endişe Araştırması"na göre, Türkiye’de endişelerle başa çıkma yollarının en popüleri yüzde 51 ile "Arkadaşlarıyla/aileyle/sevgilisiyle" konuşmak.

Türkiye’de endişelerle başa çıkma yolları içinde ikinci sırada yüzde 19 ile "üstesinden gelmek için kendini zorlama" ve üçüncü sırada ise yüzde 15 ile "din" geliyor.

Bu yöntemleri, "iş arkadaşlarıyla konuşma" (yüzde 3), "medikal ya da terapi olarak profesyonellerden yardım arama" (yüzde 3), "Korkuları inkar etme/yok sayma" (yüzde 2), "alkol/hafif uyuşturucular kullanmak" (yüzde 1) takip ediyor.
 
uluslararsı ajanslar sokaklarda güncel korkular araştırması yapılmış

temel ölüm korkusu degil de, zamana göre korkular
yapmış oldukları ortalama korku olayı sonucunda geçen yaz yapılan araştırmada Türk insanının en büyük korkusu , dinsizlikten korku olmuş

Yunanistan halkının korkusunu da araştırmışlar: cevap , Türklerin ülkelerini işgal etmelerinden cevabı alınmış, o günkü politika halka hangi korkuyu veriyorsa o korku halkın genel korkusu oluyor belkide, içimizden birinin yunanistana saldırmayı aklından geçirdiğini sanmıyorum,

kaynak cnn ve nbc gibi kuruluşlar, anket sonucları

amerika nın en büyük korkusu terörizmdir,terörizme ceza vermek için birçok yere girilmiştir, amerika halkından da oy alınmıştır. dinsizlik eski politikacıların yarattığı korkuydu, o eskide kaldı.

stress bakımından en stresli ülkelerden biriyiz denilebilir. hemen hemen herşeye sinirlenen bir toplumuz , birçok ülke gittim kendi boyumuzdan daha büyük adamları bile dövmeye çalışmışız, hemen parlayabiliyoruz.

dünyanın uzakdogu bölümünde ,,yabancı kadınlarla evliliklerdeki en buyuk boşanma sebebi dayak, konsolosluklarda kendi uyrugundan bir kadın yeni evlenecek bir kadına bunlar dövüyor diye uyarıda bulunanlar var. 1kişi kadın dövüyor belki ama olay uluslararası boyuta geçince türkler kadın dövüyor oluyor.
Hatta yabancı uyruklu bizden çok daha fakir ülkelerin kendi uyruklularını korumak için bir savunma mekanizmaları oluşturmuşlar bile,
eğer dayak atar da boşanırsanız sadece boşanma değil , o ülkenin konsolosu da size dava açıyor benim vatandaşımı nasıl döversin diye.
 
Üst