İbrahim Kaypakkaya kimdir?

İbrahim Kaypakkaya (1949 - 1973), Türkiye Komünist Partisi / Marksist-Leninist'in kurucusu.

1949 yılında Çorum'un Alaca ilçesinin Karakaya köyünde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra Hasanoğlan Öğretmen Okulu'na girdi. Öğretmen Okulunun ardından İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu 'na başladı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi- Fizik Bölümü öğrencisi olan Kaypakkaya, sol düşüncelerle burada tanıştı. Mart 1968'de Çapa Fikir Kulübü'nün kurucuları arasında yer aldı. Çapa Fikir Kulübü'nün başkanı olan Kaypakkaya, 6. Filo'ya karşı bildiri yayınladığı gerekçesiyle Kasım 1968'de okuldan atıldı.

FKF ve TİP içinde ortaya çıkan ayrışmada Milli Demokratik Devrim (MDD) tezini savunan kesimde yer aldı. İşçi-Köylü gazetesinin istanbul'daki bürosunda çalışan Kaypakkaya, Aydınlık ve Türk Solu dergilerine yazılar yazdı. Aydınlık içinde meydana gelen ayrışmada Doğu Perinçek'in başını çektiği PDA kanadında yer aldı. 1972 yılına kadar PDA (TİİKP) saflarında çalıştı ve DABK üyesi olarak görev yaptı. Bu tarihte PDA ile yolları ayrıldı. Doğu Perinçek ve çevresinin revizyonist ve oportünist olduklarını iddia eden Kaypakkaya, ayrılık sonrasında TKP/ML-TİKKO'yu kurdu.

TKP/ML faaliyetlerinin yoğunlaştırıldığı Tunceli Çemişgezek bölgesinde mücadele ederken, 24 Ocak 1973'de Vartinik köyü Mirik mezrasında Kolluk Güçleri tarafından bulunduğu köyün etrafı sarıldı. Çatışma sırasında TİKKO'nun ilk komutanlarından Ali Haydar Yıldız yaşamını yitirirken, Kaypakkaya yaralı olarak çatışma alanından uzaklaştı. Beş gün sonra kendisinin kaldığı köydeki bir öğretmenin ihbarıyla yakalandı. Diyarbakır'da süren dört aylık sorgulama ve yoğun işkence sürecinde hiçbir şeyi kabul etmedi ve 18 Mayıs 1973'te kurşuna dizilerek öldürüldü.
Kaynak: Vikipedi
 

güney

Sevgili şeytan;eline emeğine yüreğine sağlık.Yaş 19 fakat içine sığdırdıkların ne kadar çok,umarım bazı kişiler sadece yaşla adam olunmayacağını anlar ve kendine gelirler...Tekrar saol sabah sabah çok güzeldi,hüzünlüydü ve bir o kadar gerçek ti açtığın konular .Emeğine sağlık.....
 
2.videoyu koyurken açıklama bölümünde yazan yazı dikkatimi çekti sadece dikkatimi çeken kısmı değilde tümüyle açıklamayı almak istiyorum..

"HALKEVLERİ ADINA
İBRAHİM KAYPAKKAYAYI SAYGIYLA ANIYORUZ

UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ!!!!!

ÜRETEN BİZİZ YÖNETENDE BİZ OLACAGIZ!! "
 
Üst