FAKİR BAYKURT KİTAPLARI YILLAR SONRA YENİDEN...

Fakir Baykurt kitaplarını tekrar yayımlayacak olan Literatür Yayıncılık ilk baskısı 1967 yılında yapılan ‘Kaplumbağalar’ romanıyla işe başladı. Kaplumbağalar, köy romanını ağa-köylü çelişkisi dışına taşıyarak devlet bürokrasisi ile köylü arasındaki çelişkiye dikkat çeken ilk romanlardan birisi olması nedeniyle edebiyatımızda önemli bir yer tutuyor.

Baykurt eserlerinde Türkiye gerçeğini en çıplak biçimiyle yazıya dökerken, romanlarına yansıyan muhalif kimliğini hayatına da taşımış, 12 Mart öncesinde TÖS, sonrasında TÖB-DER''de Genel Başkanlık yapmıştı

Köy Enstitüleri geleneğinin en önemli simgelerinden biri olan Baykurt öğretmenlik yaptığı köylerdeki gözlemlerini edebi ustalığıyla birleştirerek önemli eserlere imza attı. 70''lere gelindiğinde eserlerinde köyden kente göçün yarattığı sıkıntıları, 80''lerde ise darbe sonrası göç ettiği Almanya''daki Türk işçilerinin sorunlarını dillendiren roman ve öyküler yazan Baykurt’un kitapları uzun süredir yayımlanmıyordu. Gözaltılar, tutuklanmalar ve baskılarla dolu yaşamında doğrularından ödün vermeyen, hikâye ve romanlarıyla bir dönemin simgesi haline gelen Fakir Baykurt’un roman ve öykü kitapları arasında Yılanların Öcü, Irazca''nın Dirliği, Tırpan, Efendilik Savaşı, Can Parası gibi eserler de bulunuyor.
 
Üst