Bebeğin günlük bakımı

Banyo ne zaman ve nasıl yapılmalı?

Bebeğinizin ilk ayları ise emzirmeden önce sabah saat 10.00 uygun bir zamanlamadır.Buna ilaveten diğer öğün saatlerinden önce de banyo yaptırmanın sakıncası yoktur. Eğer çocuğu mama saatinden hemen sonra yıkarsanız bir sonraki meme saatine kadar uyumayabilir.Günde üç öğün yemek yiyen çocuklarda öğlen ve akşam yemeklerinden önce banyo yaptırılması uygundur. Daha büyük çocuklar akşam yemeğinden sonra hemen yatmadıklarından banyolarını akşam yemeği sonrası da yapabilirler. Eğer çocuğun banyo yapması yemek saatini geciktirirse banyoya girmeden önce biraz portakal suyu içmesi onun fazla acıkmasını önleyebilir.

Çocuğu nemli pamuk parçaları ile silerek temizlemek

Havanın çok sıcak olmadığı aylarda haftada bir ya da iki defa banyo yeterlidir. Ancak çocuğun en çok kirlenen yerleri olan ağzının çevresini ve bezinin kirlettiği yerleri sürekli temiz tutmalısınız.Banyo yapmadığınız günler kirlenen yerlerini temizleyebilirsiniz. Örneğin bebeğin yüzünü ve gözlerini ayrı ayrı nemli pamuklu parçalarla temizleyin.Bebeğinizin bezini çıkradıktan sonra popo bölgesini nemlendirilmiş ham pamuk ile özellikle bacaklarındaki kıvrım bölgelerinin etrafını silin. Genital bölgeyi önden arkaya doğru silmeyi unutmayın. Kurulayıp yeni ve temiz bir bez bağlayıp temiz giysilerini giydirin. Tecrübesiz anneler bebeği su dolu küvete sokmaktan korku duyarlar. Anneler bebeği ellerinden kaydırmaktan bebeklerde sağlam tutulmadıklarını hissettiklerinde rahat durmayabilirler. Bununla birlikte bebeğin göbeği düşmeden ve göbek yeri kabuk bağlamadan bebeğe banyo yaptırmanın doğru olmadığı bilinen bir gerçektir. Çocuğun yüzünü yumuşak bir tuvalet eldiveniyle ve sabunsuz sıcak suyla yıkayın Saçlarını ise sadece haftada bir veya iki kez sabunlamalısınız. Vücudun geri kalan kısmını sabunladıktan sonra iyice durulayın.

Banyoya Hazırlama

Çocuğu banyoya sokmadan önce gerekli herşeyi elinizin altında bulundurmalısınız. Banyo sona erdikten sonra üzerinden sular akan bebek elinizdeyken havlu aramanız doğru olmaz. Elinizin altında şu eşyaları bulundurun

* Bebek küveti
*İki adet havlu
*Bebek banyo solüsyonu ve sabun. Yüz, gözler ve popo bölgesi için
*Ham Pamuk göz. Burun ve kulaklar için
*Krem
*Dinlendirilmiş kaynatılmış su
*Bez değiştirmek için gerekli malzemeler
*Temiz elbise ve çamaşırlar

Bebeğinizi büyük bir leğende de yıkayabilirsiniz. Bu küvetlerin ayaklı olanları da vardır. Banyo sıcaklığının vücut ısısında olmasına dikkat edin. (30-40 derece arasında) Su sıcaklığını ölçmek için banyo termometresi şart değildir ve dirseğiniz ya da bileğinizle de suyun ısısını ölçebilirsiniz. Eğer dirseğinizi suya soktuğunuzda tatlı bir sıcaklık hissederseniz su sıcaklığı bebeğiniz için uygun demektir. Bebeği münasip bir biçimde tutacağınıza emin olmadan küvete su doldurmayın. Başı bileğinize yaslanmış başparmağınız omzunda, diğer dört parmağınız sol koltuk altında duracak şekilde omuzundan kavrayın.Ilık su ile nemlendirilmiş ham pamuk ile bebeğinizin yüzünü, kulaklarını ve boyun kıvrımlarını dikkatle temizleyin.

Çocuğun başını haftada bir ya da iki kez temizlemek yeterli olabilir. Vücudunu ise hergün sabunladıktan sonra iyice durulamalısınız. Bebeği suya batırmaktan korkuyorsanız bir masa üstünde ya da kucağınızda sabunlayın. Fakat üşümemesi için çabuk davranın. Sabunlama işi bittikten sonra bebeği iki elinizle sıkıca tutarak su dolu küvete batırabilirisiniz.

Banyodan çıkınca bebeği ovarak değil tamponlayarak kurutmalsınız. Bebeğin göbeğindeki yara tam bir şekilde iyileşmemişse bu bölgedeki suyu pamukla kurulayabilirsiniz. Birkaç hafta sonra bebek banyo yapmaya bayılacaktır. Kulaklar, burun, ağız ve tırnaklar. Kulak deliğine dokunmadan sadece kulak kepçesini temizleyin, Çünkü kulak kiri işitme borusunu korur ve temiz tutar.Gözle görülmeyen küçük kıllar kirleri bulaşan tozlarla beraber dışarıya atar.

Banyodan sonra bebeğin burnunu ya bir tuvalet eldiveniyle ya da bir kulak karıştırıcısının üzerine saracağınız pamukla temizleyebilirsiniz. Eğer çocuk tepki gösterirse bu işi kısa kesin. Ağız için özel bir temizlik gerekmez. Çocuğun tırnakları bebeklere özgü küçük tırnak makasıyla hatta o uyurken bile kesilebilir.

Sıcak evlerde bebeğin burnunda sümük toplanarak kurur ve nefes almasını güçleştirir. Bebek nefes alıp verirken göğsünde bir kasılma gözlemlersiniz. Bebeğinizin burnunu tıkandığını hissettiğinizde önce burnu tıkayan kirleri ıslatıp yumuşatın sonra da bir kulak karıştırıcının ucuna pamuk sarıp burnu temizleyin.

Bebeğin bezlenmesi

Hem sizin hem da bebeğiniz için bir külfet olsa da bebeğinizin beslenmesinden önce ve sonra veya bağırsak hareketleri hızlandığında çok sık aralıklarla bez değiştirmek bebeğin narin cildinde oluşacak olan pişik ve tahrişin önlenmesine neden olur. Hazır bezler ıslaklığı çok iyi bir biçimde emdiklerinden ıslaklığı bir ölçü almamakda fayda vardır.Bebeğin bezini bağırsak hareketlerinin çok hızlanmadığını hissettiğiniz sürece ve de özellikle uykudayken uyandırıp bezini değiştirmeniz gerekmez.

Bebeğin bezini değiştirirken şunlara dikkat etmelisiniz

Bebeğinizin bezini değiştirmeden önce herşeyin hazır olup olmadığını dikkatle kontrol edin.

Bez değiştirirkenki gereksinmeleriniz

*Temiz bir bez
*Bir aylıktan küçük bebeklerde ( veya pişik görülenlerinde ) pamuk toplar ve temiz su ve kurulama için havlu, daha büyük bebekler için ıslak mendiller
*Bezin sızıntı yapma ihtimaline karşın yedek giysiler, kumaş bez kullanıyorsanız temiz bezler ve sıvı geçirmeyen pantolon
*Pişik için merhem losyon ya da pudra gereksizdir. Özellikle sıcak havalarda mısır nişastası bebeğin kurumasını sağlar

Dikkat edilecek hususlar

*Ellerinizi bez değiştirmeden önce güzelce temizleyin. Bebeğin dikkatini başka yöne çekecek canlı veya cansız eğlendirici şeyler bulun.

*Bebeğinizin bezini değişme masasının uzağında tutuyorsanız koruyucu kumaş bez veya yedek giysi bulundurun.

*Bebeği değişim işlemi sırasında asla yalnız bırakmayın.

*Bezi çözünce hemen çıkarmayın. Dışkı varsa bezle temizleyin ve bebek oğlansa bezi penisin üzerinden bağlayın.

*Bezin kirlenmemiş kısmını koruyucu bir yüzey oluşturacak bir biçimde ve üste gelecek biçimde katlayın bebeğin ön tarafını sıcak su veya temizleme beziyle temizleyin.

*Tüm kıvrımları temizlediğinizden emin olarak cinsel organı önden arkaya doğru temizleyin.

*Bacakları serbest bırakmadan önce altına temiz bir bez yerleştirin.

*Su kullanmışsanız bebeği hafif dokunuşlarla temizleyin.

*Kumaş bez kullaniyorsanız özel dokuma kısım erkek bebeklerde ön kız bebeklerde arkaya gelecek şekilde bağlanmalıdır. Bezi iğne ile tuttururken bebeğin tenine batmamasına özen gösterin. İğneyi sabun kalıbına sokarsanız bezi tuttururken iğne kolay hareket eder.

*Kağıt bez kullanıyorsanız üretici firmanın talimatlarına uyun. Bebek bezinin yumuşak kısmının bebeğin derisine değmemesine özen gösterin.

*Bezler ve koruyucu pantolonlar sızıntıyı önleyebilmesi için sıkı olmalıdır ancak bu sıkılık bebeğin tenini tahriş etme boyutunda olmamalıdır. Bunu bebeğin cildindeki izlere bakarak daha kolay anlarsınız.

*Erkek bebek bezlenirken penisin aşagıya doğru bakması ıslaklığın bebeğin iç çamaşırlarına ve pantolununa kadar inmesi önlenecektir.

*Meme emen bebeklerde katı yiyeceklere başlayana kadar dışkı görülmez. Bebeğiniz dışkı verdiğinde bunu klozete atın.

*Kullanılmış kağıt bezler birbirinin üzerine katlanarak bir poşetin içine konup çöpe atılmalıdır. Kullanılmış kumaş bezler yıkanana kadar ağzı sımsıkı kapalı bir sepette tutulabilirler.

*Bebeğinizin giysilerini ve yatak takımını gerekliyse değiştirmeyi unutmayın.

*Ellerinizi tüm bu işlemlerden sonra sabunla iyice yıkamalısınız.

Pişik

Bakterilerin cildi tahriş edecek amonyak oluşturup bebeğinizin cildini tahriş etmesini istemiyorsanız bebek her tuvalet ihtiyacını giderdiğinde altını hemen temizlemelisiniz. Cilt koruma kremini sadece önceden alınan bir tedbir olarak kullanabilirsiniz. Eğer bebeğiniz acı çekiyorsa altını değiştirirken hemen bağlamayın ve krem sürün. Eğer pişik hala devam ediyorsa doktorunuza durumu iletin. Bebeğin bu bölgesinin nemli tutulmaması gerekir.

Eğer pişik inatçı bir biçimde devam ediyorsa bebeğiniz dışkı yaptığı anda hemen müdehale edin ve bezini değiştirin. Eğer bebeğiniz gün boyu çok sıklıkla sıvı içiyorsa bu bezinin daha sık değiştirilmesi anl***** geliyor. Bu sıvıları biberon yerine bir bardakla vermeniz daha yerinde olur. Bu bölge hava almalıdır. Eğer hazır bez kullanıyorsanız beze delikler açılarak hava almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin üşümeyeceğinden emin olunca bezi bağlamadan önce bir veya iki saat poposunu açıkta bırakın ve hatta öylece uyumasını sağlayın.

Sabun ve mendiller alkol içerdiğinden bebeğin cildini kurutur ve tahriş edebilir. Bu nedenle bunları kullanmak yerine bebeğin poposunu iyice yıkayın ve güzelce de kurulayın sabun veya başka bir madde kullanmayın. Bebeğinizdeki pişik devam ediyorsa kullandığınız bezin markasını değiştirin.

Blokaj taktikleri

Bebeğiniz idrar yapınca bu bölgeyi yıkadıktan sonra poposuna kalın bir merhem sürün.Talk pudrası bebeğin cildini kuru tutar ancak bebeğin solunum yoluyla alması halinde kansorejen etki yapar, bolikasit faydalı olabilirse de yabancı kimyasal maddeler içerdiğinden zehirlidir. Mısır nişastası iyi bir uygulama olur. Aile bireylerinin kullandığı merhem, antibiyotik ya da antifungal (mantar ilaçları) kullanmayın. Eğer pişik ısrarla hala devam ediyorsa doktorunuzun tavsiyesine uyun. Pişiğin teşhis türüne göre doktor steroidli krem,antibiyotik ya da hidrokortizonlu krem önereblilr. Ve hala devam ediyorsa doktorunuz bebeğin diyetini yeniden gözden geçirip yeni bir beslenme önerisinde bulunabilir.
 
Üst