Holdinglerde terfinin püf noktaları

Kariyer yolculuğunda ilerleyebilmek yalnızca çalışanların performansına bağlı değil; bazen zirveye çıkan yol grubun öncü şirketinden geçer bazen de tersi.

İşte Türkiye'deki devlerde ilerlemenin sırları:

Otomotiv ve Arçelik ekolü

Koç Holding'de tepe yöneticiler çoğunlukla otomotiv şirketlerinden ve Arçelik'ten yetişiyor. Holding'e dışarıdan gelen profesyoneller çok büyük başarılara imza atsalar da uzun süre holding çatısında kalmıyorlar. Holdingin tepe yönetiminde söz sahibi olmak için uzun yıllar gruba katkı sağlamak çok önemli. Geçtiğimiz yıllarda holding CEO'su olması beklenen Arçelik eski Genel Müdürü Nedim Esgin,- holdingin eski kurmaylarıyla yaşadığı kültür farklılıkları nedeniyle gruptan ayrılmıştı.

SABANCI HOLDİNG

Lastik grubu tecrübesi önemli

Sabancı Holding'te Akbank ile diğer grup şirketleri arasında cam bir duvar dikkat çekiyor. Bankadan grup şirketlerine, şirketlerden de bankaya transfere pek rastlanmıyor. Böylesi bir geçişe istisnai örnek Oğuz Karahan'dı... Karahan önce grubun genel koordinatörlüğü, sonra Akbank'ta yönetim kurulu üyeliği yapmıştı. Holding bünyesinde yukarıya çıkmak için lastik grubundan yetişmek önemli bir faktör.

Özellikle lastik grubu şirketlerinin stratejik planlama bölümünde çalışanlar tepe yönetim kadrolarına çabuk ulaşıyor. Holding insan kaynakları grup başkanı Rıdvan Yirmibeşoğlu, "Üst yönetimde hemen herkesin basan motivasyonu çok yüksek,.. Biz bu özelliğe sahip kişileri yükseltiyoruz ve dışarıdan transferlerde de bu özelliğe dikkat ediyoruz" diyor.

Tepe yönetimde söz sahibi olabilmek için belirli şirketlerde ve birimlerde görev yapmanın gerekliliği gibi bir durum olmadığını belirten Yirmibeşoğlu, bu durumun istisnaları olduğuna da dikkat çekiyor. Bazı şirketlerinin tepe yönetici yetiştirmek anlamında okul niteliği taşıdığını belirten Yirmibeşoğlu, "Ancak bu durum, tepe yönetimde söz sahibi olabilmek için belirli şirketlerde yetişmek gerektiğine işaret etmez" diyor.

SANKO, ZORLU, BORUSAN ve DİĞERLER BİRÇOK HOLDİNG'TE ZİRVEYE NASIL ÇIKILIR. HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ
rotahaber.com
 
Üst