HİŞT,HİŞT ÖZGÜRLEŞİYORUZ........

güney

Bu yazıya "kadınları yok sayan hükümet..." diye başlık atacaktım ama tam doğru olmayacaktı.Çünkü hükümet için bir takım kadınlar var , bir takım kadınlar yok.Var olanlar başı türbanlı olanlar,kaale alınmayanlar başı açık olanlar!(Gördünüz işte bu hükümetin en başarılı olduğu alanlardan biri de ayrımcılık.Nice dir kadınlarıda takımlara ayırmakla kalmayıp kadınlar üzerinden politika yapmakta çok başarılılar.)

Milliyet te Tarhan Erdem'in Konda'nın araştırmasının ortaya koyduğu gerçekler aslında kimseyi şaşırtmamalı.Ancak ben yine de bu gerçeklerin yorumlanış biçimine şaşırmaktan kendimi alamıyorum.

Bir çok aydın kadının türban ve çarşafa girmelerini, türbanlı kara çarşaflı kadın oranının artışını," oh ne güzel, ne güzel, kadınlarımız özgürleşiyor,yaşama katılıyor,devletimiz demokratikleşiyor" diye alkışlarken....Birleşmiş milletler raporlarında cinsiyet eşitliğinden 111.sırada en gerilerde olduğumuzu görmezden gelirken ....Meclis'teki yüzde 8.5'lik kadın temsil oranını, yerel yönetimlerdeki yüzde "sıfır" nokta altmış iki temsil oranından utanç duymazken 200 den fazla kadın örgütü bir araya gelip Anayasa Kadın Platformu' nu oluşturdu.Hükümetin hem kadınları , hem hukuku yok saymasına karşı çıkarak nasıl bir anayasa istediklerini kamuoyuna sundular.....


ZEYNEP ORAL
CUMHURİYET
 
Gerçekden sadece gülüyorum. Artık erkekler karılarını iş görüşmesine gönderirken başlarını kapatmalarını istiyor. Çünkü başı açık bir bayanı artık işe almamaya başladılar. Artık öyle bir sistem oturttularki yavaş yavaş başörtü zorunlulugu haline getirdiler diyebilirim. İnsanlar artık içlerinden geldikleri için değil aile zoru, kocalarının zoru, çevresindekilerin kötü bakışlarına mağruz kalıp kapatıyorlar. Bakıyorum gerçekden sırf gösteriş veya özenti için takanlar çoğunlukta. Başörtüsünün altında yüzleri görünmeyecek kadar makyaj ve dar giyimleri gerçekden beni şaşkına çeviriyor.

Şu andan sonra gelişen hiçbir olay beni şaşırtmıyor gayet olağan karşılıyorum.Çünkü herşeye alıştırdılar bizi.
 

güney

Aynen dediğiniz gibi ve enteresan olan bunu o kadar dogal ve sıradan bir olaymış gibi yapıyorlarki ....Dediğiniz doğru artık şaşırmıyoruz..Acaba şaşırıpta tepkimi versek? ben de bilmiyorum
 
Çok kez şaşırdık ama tepki vermedik daha doğrusu veremedik tepki vermeye kalkanların başına gelenlerde hiç iç açısı değil :) Biz ne kadar şaşırsak onlar yeni şeyler çıkartıp eski şaşkınlıgımızı unutuyoruz. Buda bizim için zor olmuyor atık alıştık.
 

güney

nasıl güzel bir cümle "eski şaşkınlığımızı unutuyoruz" umarım bu şaşkınlıklarımızı unutmayız..Galiba sadece dilek olmaktan öteye gitmeyecek:((
 
Ee ne yaparsın dilemekde birşeydir.Aklıma gelen ve ilk duydugumda çok hoşuma giden bir fıkra misali

Zengin bir iş adamı yeni son model bir araba alır kırmızı ışıkta durunca arkadan kötü eski model bir araba çarpar. Fakir adam derki abi ne olursun çoluğum çocugum var affet beni ben bu masrafın altından kalkamam adam acır ve tamam der.2.kırmızı ışıkta arkadan gene birisi vurur bi bakar aynı araba abı ne olur biliyorsun çolugum var çocugum var affet ödiyemem diyor tamam dıyor. Ertesi gün yine bir kırmızı ışıkta duruyor arkadan birisi çarpıyor dönüp bakıyor yine aynı adam arkadan bağırıyor ABİ BENİM DEVAM ET.

Artık o kadar normal ki herşey ABİ BENİM DEVAM ET şekline geldik tek farkımız zengin olan onlar fakir olan biz...
 
şuana kadar olan yazılarınızı ibretle okudum cidden çok şaşırdım başörtüsünü bu ülkenin kanayan yarası gibi göstermek konusundaki kabiliyetinizi taktir ediyorum.
bazı söylemlerinizede katılıyorum mesela yanlızca gösteriş için yüzünde birton makyajla dar kıyafetlerle takılan başörtüsü aslında başörtüsünün ruhuna ihanettir,ve bu ihanet başörtüsünü ALLAHa.c emri olduğunu hiçe sayanların yorumlarına birer cümle daha eklemesine sebep oluyor.

yinede başörtüsünü örtenlerin örtünme şekillerindeki yanlışlıklar sizlere bu ALLAHcc emrini yok saymanız için hak vermez.
brakın insanlar istedikleri gibi giyinsin kuşansın.bu başarısız solcu ağızları sizlere bir kar kazandırmaz.

ayrıca başı açık olan bayanları işe almamaya başladılar gibi bir cümleyi size kullandıran sebepleri çok merak ettim doğrusu ne gördünüzde bu cümleyi kurma gereksinimi duydunuz.ben izmirde yaşayan biri olarak adres veriyorum gaziemir serbest bölge boss giyim fabrikasına başı kapalı bayan işçi alınmıyor bunun sebebinide açık açık söylüyorlar başınızı açın işbaşvurunuzu değerlendirelim diyorlar inanmayan sorsun öğrensin bu boss giyim dünya çapında bir firmadır herkez tanır bilir ve genelde izmir piyasasında böyle büyük firmalar hangi standartları getirmişse bünyelerine arkasından diğer firmalarda onu takip ederler.

gelelim milliyetin yaptırdığı anket ve sonuçlarına,sanki biri böyle bir anket yapsada bizde içimizi döksek gibi bir hava içinde olduğunuzu sezdim belki çok önyargılı bir yorumdu bu ama soruyorum sizlere,aynı gazeteler seçimler öncesinde yapılan anketlerde adalet ve kalkınma partisini açıkara önde gösterirken,siz;hadi canım bunlar yalan anketler,halkın beynini yıkıyorlar,inanmamak lazım bu anketlere diyordunuz ne değiştide birden daha dün yalancılkla suçladığınız bu anketlere birden inanasınız geldi?

lütfen açık konuşun insanların hata yapmalarını bekleyip o hata üzerinden düşüncelerinizi söyleme dönüştürmeyin,açık açık deyinki sevmiyorum kardeşim ne başörtüsünü ne hükumeti nede islamcı kesmi deyin.belki bu şekilde vücüdunuza,beyninize yerleşen tatminsiz egolarınızı tatmin etmiş olursunuz.hepnize saygılar
 
Sevgili Serkan Altay kardeşim yazımda herhangibi bir kötüleme veya benim Yüce Allah'ın emir ve yasaklarına karşı bir yazı görüyorsan çok çok çok özür dilerim. Benim anlatmak istediğim özendirici yöntemler geldi dediğin gibi damarda dolaşan yarayı kanayan yara haline getirdiler. Bugüne kadar böyle sorunlar yoktu bakıldıgında insanlar başörtüyü değil daha çok türban ve çarşafa döndüler özellikle çarşaf dan bahsetmek istiyorum ki kılık kıyafet devriminde kaldırıldıgını herkes biliyor zaten.

Kimsenin başörtü takmasına dediğim birşey yok bilakis çok mutlu olurum din gereğidir. Fakat bunu bazı olaylar sonucunda uygulanan yanlıs yaptırımlar yüzünden DEVLET DAİRELERİ,OKULLAR vs kurumlarda yasak olması kaldırılması işte dine siyaseti alet etmektir. Benim anlatmak istdiğim bizi eski çözülmüş sorunlarla geri karşı karşıya getirecekler ne için? Birilerinin çıkarı olsun diye.

Benim burada karşı oldugum şey özendirici bir türban şekli başörtü değil.( Bu konuyu fazla açmayacam çok uzar burası. ) Yani ne güzel baş örtüsü takan gençlerimiz bayanlarımızın giyiniş tarzı evet Başörtüsü Yüce Allah'ın emri ama dışhatlarını gizlemekde Allah'ın emri peki birine uyup diğerine neden uymuyorlar? Dapdar pantolon giyiyorlar yüzlerinde birton makyaj yapıyorlar işte benim kızdıgım nokta bu!

Ayrıca benim en çok sinirlendiğim ve en hassas oldugum bir noktaya yani eski sağcı-solcu davasına ülke bölmeyi saglamak amaçlı dış ülkelerin içimize soktugu bir olayı bana yakıştırmışsınız "yinede başörtüsünü örtenlerin örtünme şekillerindeki yanlışlıklar sizlere bu ALLAHcc emrini yok saymanız için hak vermez.
brakın insanlar istedikleri gibi giyinsin kuşansın.bu başarısız solcu ağızları sizlere bir kar kazandırmaz." diyerek. Allah aşkına söylermisiniz benim giyim kuşamla kimse söyle giyinmeli böyle giyinmeli dediğim kısımları bana yazarsanız sevinirim!Yoksa bilmeyerek ben bir yerde böyle dedimde benmi bilmiyorum farketmedim doğrusu?

İş görüşmesi olayına gelincede bende Ankara da yaşıyorum ve geniş bir çevrem var bu çevremdeki insanların eşlerinin bu durumda oldugunu duyduktan sonra yazdım. Ben size 7'den 70'e her yerde böyledir diye bir cümlede kurdugumu zannetmiyorum.

"lütfen açık konuşun insanların hata yapmalarını bekleyip o hata üzerinden düşüncelerinizi söyleme dönüştürmeyin,açık açık deyinki sevmiyorum kardeşim ne başörtüsünü ne hükumeti nede islamcı kesmi deyin.belki bu şekilde vücüdunuza,beyninize yerleşen tatminsiz egolarınızı tatmin etmiş olursunuz.hepnize saygılar "
demişsin kusura bakma ama saçmalamışsın.
Ben Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan birisi olarak düşüncelerimi dile getirdim ki Elhamdulillah bende müslümanım din gereklerini en az sizin kadar biliyorum ve hayatımda uyguluyorum. Allah'ın emirlerini de yasaklarınıda çok iyi biliyorum ve bunları mantıgımla değerlendiriyorum ve doğrulugunu kanıtlıyorum. Doğru hükümeti işleyiş tarzı verdiği kararlar vb. nedenlerden dolayı sevmiyorum ama bunun dinle ilğisini anlamadım?

Siz hükümeti dinle hemen bağdaştırmışsınız ve Atatürk'ün Laiklik ilkesini burada çiğniyorsunuz yani din ile devlet işlerinin birbirine karıştırılması böyle birşey olsa gerek.Benim dinim bana sorgulama yetkisi vermez kulu sorgulamak yargılamak açık bir bayana başörtüsü sormak kapalı bir bayana neden kapalsın demek veya insanlara namaz kılıyormusun demek, orucunu tuttunmu demek düşmez!!! Sadece bana değil kimseye düşmez. Kimsenin dini dini inancı dini hayatına uygulaması kimseyi ilgilendirmez. Din ibadet Yüce Allah ile kulu arasındadır ve zaten arasına girmeye kimseninde gücü yetmez.

Sizin cümlelerimden yanlış sonuç cçıkartmanızın tek sebebi ben işin siyasi boyutundan düşündüm siz ise dini ama burada dinibir konuyu kirletmiş değilim kendinizce kirletmiş gibi gösterdiniz bütün sorun burada.

Ben burada Dini tartışacak bir insan değilim. Çünkü Dinde doğru tektir. Ben burada işin siyasi boyutunu tartışmaya çalıştım Dini boyuta çeken sizsiniz ve cümlelerimi saptırdınız için size sadece sitem ediyorum.

Ve tekrarlıyorum bu yazımda benim dini,başörtüsünü kötüleyen veya aşagılayan yazılarımı yazarsanız çok sevinecem teşekkürler iyi forumlar
 
öncelkle sayın grkmshn01 sizi kırdıysam özür dilerim
ettiğiniz sitemi kabu ediyor ve özür olarak size iyade ediyorum umarım kabul edersiniz
gerekli hoşgörü sınırları içersinde kalamadım affınıza sığınıyorum lütfen yanlış anlamayın beni.

yazının tamamını sizin yazınızla bağdaştırmadım sadece bir bölümü sizi kastederek yazılmıştı oda iş başvurusu bölümüydü.
geri kalan bütün bölüm yazının diğer muhattabına itafen yazılmıştır
kaldıki yazıları tamamını okudum demekle sadece bu sayfadaki yazıyı değil diğer muhattabın açmış olduğu başka konuları kastetmiştim bakarsanız görürsünüz.saygılar
 
Rica ederim ama yazınızda siz derseniz ve orada sadece iki kişi bulunuyorsa üzerime alınırım diğer arkadaşı bilmem oda kendi düşüncelerini ve görüşlerini savunacagını zannediyorum.

Ama benim bu konudaki başörtü olayıyla neyi kasteddiğimi anladığınızı düşünüyorum. Diğer kişininkini bilemem. Ama sadece size değil kimseye yakıştıramadığım bu sağcı-solcu lakabı arkadaşlar lütfen biz bu sorunu atlatalı 30yıl oldu ve neredeyse bu konu açıldıgında fransız ihtilaliyle çarpık bir bicimde girdiğini ülkeyi bölme eylemlerinden biri oldugunu anlatmaktan yoruldum artık bu lakapları kullanmazsanız çok sevinirim.Başka diyecek birşeyim yok iyi forumlar
 
Üst