En son çıkan Kitaplar

Veda 'Esir Şehirde Bir Konak

Ayşe Kulin

Everest Yayınları
Ayşe Kulin, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen Veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.

Ayşe Kulin'in her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları bir kitap bu. Günümüz Türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen Kulin, bu kez bir İstanbul öyküsü bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.
 

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

J. K. Rowling; Tercüme: Kutlukhan Kutlu, Sevin Okyay
Yapı Kredi Yayınları;

1997(de İlk Kitabı, Harry Potter ve Felsefe Taşı yayımlandığından beri milyonlarca okuyucuyu peşinden sürükleyen Harry Potter dizisi artık sona eriyor. Dizinin yedinci kitabı Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 10 Ekim'de okurlarla buluşuyor.....
 

Boleyn Kızı​

Philipa Gregory
Artemis Yayınları;
Bir kralın aşkı için birbiriyle savaşan iki kız kardeşin hikâyesi

NEFİS BİR TARİH MASALI OLAN BOLEYN KIZI, ARALIK 2007'DE BEYAZ PERDE PRÖMİYERİNİ YAPACAK.

BOLEYLER'İN İKİ KIZINI SCARLETT JOHANSSON VE NATALIE PORTMAN OYNAYACAK.

Mary Boleyn, on dört yaşında, masum bir kız olarak kraliyet sarayına geldiğinde, VIII. Henry'nin gözlerini kamaştırır. Gördüğü ilgiyle tüm varlığı alt üst olan Mary, hem altın prensine aşık olur, hem de gayrıresmi kraliçe olarak her geçen gün artan rolüne. Ancak öyle bir an gelir ki, kralın kendisine olan ilgisi gittikçe sönmeye başladığında, ihtiraslı planlar yapmakta olan ailesinin piyonuna dönüştüğünü fark eder ve en yakın arkadaşından uzaklaşmaya ve rekabet etmeye zorlanır: Kız kardeşi, Anne Boleyn'den. İşler iyice çığırından çıktığında ailesine ve kralına baş kaldırması gerektiğinin farkına varır ve kaderinin iplerini kendi eline alır.

Son derece zengin biçimde işlenmiş, etkileyici bir aşk, seks, ihtiras ve intikam masalı. Boleyn Kızı, Avrupa'nın en heyecanlı ve gösterişli saraylarından birinin tam kalbinde yaşamış, sıradışı eğilimleri ve ihtirasları olan, içindeki sesi dinleyerek varlığını sürdürebilmiş

bir kadını tanıştırıyor dünya okuruna.

“Gregory'nin artistik ehliyeti sağlam yerden, bu belli, bir kurmaca yazarı olarak ortaya çıkaramayacağı hikâye yok.”
-Times
“Tarihi romanslara düşkün okur için nefis bir deneyim olacak.”

-Publishers Weekly
“Tudor Hanedanı’nı ortaya seren, sürükleyici bir roman. Hatta son yılların en çarpıcı tarihi romanı! ”

Daily Mail
 

Amerikan İmparatorluğu Atlası​

Gerard Dorel

Doğuş Grubu (NTV) Yayınları;
NTV Yayınları, Atlas dizisinin dördüncü kitabı olan

Amerikan İmparatorluğu Atlası’nı çıkarıyor.

Gérard Dorel bu kitapta ABD hakkında bir fikir edinmemizi, hatta sağlam temellere dayanan kapsamlı bir yargı oluşturmamızı sağlıyor.

İster sevelim ister sevmeyelim; büyüklüğü, nüfusu ve sahip olduğu stratejik ve ekonomik ağırlığıyla diğer ülkelerden farklı olan ABD’yi tanımamızın elzem olduğunu ileri süren yazar, ABD’nin hakimiyetinin ileri tek-noloji, araştırma-geliştirme, enformasyon ve iletişim teknolojileri, tarım ve silah sanayiindeki üstünlüğünden kaynaklandığını belirtiyor.

Yazar yeni bir tür imparatorluk olarak nitelediği bu devasa gücü anlatırken kıtanın fethinden başlıyor, bu imparatorluğun dünyanın geri kalanı üzerinde kurduğu hakimiyeti onlarca haritayla her yönüyle gözler önü-ne seriyor.

Amerikan İmparatorluğu Atlası, Soğuk Savaş’tan tek küresel güç olarak çıkan Amerikan İmparatorluğu’nun üstlendiği yeni jeostratejik role de ışık tutuyor.11 Eylül 2001’de gafil avlanan, dehşete düşen ve aşağılanan ABD’nin, hiçbir zaman ele geçiremeyeceği yeni düşmanına, terörizme karşı açtığı savaş ve Irak’ın işgali At-las’ta kendine geniş bir yer buluyor.

Amerikan İmparatorluğu Atlası,100’den fazla harita ve grafikle ABD’nin gücünün dayanaklarını ve dünyanın ABD’yi nasıl algıladığını anlatıyor.
 

Üç Jöntürk'ün Ölümü 'Enver, Cemal, Talat'​

Hikmet Özdemir

Remzi Kitabevi;
Bir siyasi tavır ve okul olarak İttihat ve Terakki Cemiyeti bir vatanseverler hareketidir.1789 Fransız İhtilali'nin etkisinde olan bu hareket bir bakıma,1839'dan beri sürdürülen Osmanlı Yenileşmesi'nin 'son' evresidir. Ancak çok dramatik bir gerçektir ki, İttihat ve Terakki, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş sürecini de hızlandırmıştır.

Bununla birlikte Balkan Savaşı'nda, Trablusgarp'ta ve Dünya Savaşı'nda vatan toprakları için İttihat ve Terakki'nin önderleri ve kadroları gözlerini kırpmadan hayatlarını ortaya koymuşlardır. Bu uğurda kader, onları art arda işlenecek intikamcı cinayetlerin yolculuğuna sürüklemiştir.

Bu kitap bilinmeyen belgelerle Talat, Cemal ve Enver paşaların ölüme yolculuklarına ışık tutmaktadır.
 

Gizlenen Türk Tarihi Hazreti Muhammed​

Muharrem Kılıç
Toplumsal Çözüm;
Türkiye Cumhuriyeti Türk Tarih Kurumunun 1932 yılında yapılmış konferansına katılarak söz alan Reis-i Cumhur Mustafa Kemal Atatürk’ün konuşmalarından bazı alıntılar:

Milliyet teorisini milliyet ülküsünü çözüp dağıtmaya çalışan teorilerin Dünya üzerinde uygulama kabiliyeti bulunmamıştır. Çünkü; tarih olayları hadiseler, gözlemler, insanlar ve milletler için her zaman milliyetin hakim olduğunu göstermektedir. Bugün Türk çocukları biliyor ve bilecektir ki onlar yalnız dört yüz çadırlık bir aşiretten değil on bin yıllık ari, medeni ve yüce bir ırktan gelen yüksek kabiliyetli bir millettendirler.

Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Eğer yazan yapana sadık kalmaz ise değişik olan hakikatler şüpheli bir şekil alırlar. Böylece de beşeriyetin yolunu değiştirirler..

Biz daima hakikati arayan ve onu buldukça ve bulduğumuza kani oldukça, süslemeye cesaret gösteren insanlar olmalıyız. Her şeyden evvel kendi insiyatifimizi ve de milli süzgecinizi kullanınız. Çünkü tarihi hadiseler ve müşahedeler, insanlar ve milletler arasında hep milliyetin hakim olduğunu göstermiştir.

Dünyanın bize hürmet etmesini istiyorsak, ilk önce biz kendi benliğimize ve de milletimize bu hürmeti, hissi, fikri ve fiili olarak bütün davranış ve hareketlerimizle gösterelim..

Bilelim ki Milli benliğini bulamayan milletler başka milletlerin esiridirler..

Eğer araştırırsanız Peygamberimizin Türk olduğunu ispat edebilirsiniz.

M. Kemal Atatürk

Hz. Muhammed; özü özüne, sütü sütüne Türktür.

Ziya Şakir
 

Erkek Psikolojisi ... Mustafa Topkara |Psikoloji​

" Erkek dediğin sözünün eridir...

Erkek dediğin ağlamaz...

Erkek dediğin yalan söylemez...

Erkek dediğin güçlüdür...

Erkek dediğin isterse alır...

Erkek dediğin kendine güvenir...

Erkek dediğin dürüsttür...

Erkek dediğin boyun eğmez...

Erkek dediğin mücadelecidir...

Erkek dediğin evin reisidir...

Erkek dediğin çalışkandır...

Erkek dediğin merttir...

Erkek dediğin ana kuzusu değildir...

Erkek dediğin babasından korkmaz...

Erkek dediğin iktidardır...

Erkek dediğin adam gibi adamdır...

Aslında Hiç de Böyle Değildir..."

(Tanıtım Yazısından)

Yayınevi: Karma Kitaplar
Yayın Yılı: Şubat 2008
192 Sayfa
alıntı
 

Ama Hangi Atatürk ... Taha Akyol |Siyaset| .​

" Atatürk resimlerinden birini seçerek öbürlerinden çok farklı, hatta öbürlerine zıt Atatürk kurguları yapmak mümkün ve kolaydır. Sol Kemalistlerin kurguladığı Kalpaklı Mustafa Kemal, Milli Mücadele dönemindeki sol resimleri kullanan Musatafa Kemal Paşa' dır. Baş Dostu Lenin' dir. Doğan Avcıoğlu' nun kurguladığı Atatürk' tür bu.

Atillâ İlhan' ın ''Gazi'' si de elbette solcudur, ama daha ''Asyalı'' dır, Sultan Galiev' le tarihsel duruş beraberliği vardır, o bakımdan Avcıoğlu' nun Atatürk' üne göre Atillâ İlhan' ın Gazi' sinde Müslüman kimliği ve Asyalı vasfı hayli belirgindir.

Necmettin Erbakan' ın '' Atatürk yaşasaydı o da Refah Partili olurdu'' sözü, Milli Mücadele' de yoğun bir şekilde İslami terimleri vurgulayan, Kuran' dan ayetler okuyan, dualar eden ve Batı ile savaşan Mustafa Kemal Paşa' ya yöneliktir.
Bir de tabii ''Alafranga Atatürkçüler''in kurguladığı Atatürk var. Bu terim merhum Atillâ İlhan'ındır.

Peki hangisi, hangi Atatürk?
Bu soru yanlıştır. Çünkü..."

Yayınevi: DOĞAN KİTAPÇILIK
Yayın Yılı: Ocak 2008
535 Sayfa
alıntı
 

Kadın ve Tesettür ... Faik Bulut |Siyaset|​

"İslam dünyasında liberal, solcu, demokrat kadınlar; hükümet destekli resmi kuruluşlarda yer alan kadınlar; feminist ideolojiye bağlı kadınlar haklarını nasıl savunuyor?

Arap-İslam dünyasında kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal konumlarını ele alırken yaşanan örneklerden yola çıkan Faik Bulut “ezber bozma”yı yeğliyor.

Faik Bulut, “Küresel Çağda İslam” dizisinin ikinci kitabında kadın ve tesettürü çarpıcı yorumlarla irdeliyor."

Yayınevi: Cumhuriyet
Yayın Tarihi: Ocak 2008
262 sayfa
alıntı
 
Üst