Hafta sonu bakımı

Yoğun geçen bir haftanın ardından nihayet hafta sonu geldi. Programınız oldukça yoğun belki ama yazın yaklaşmasıyla birlikte yıpranmış cildinize de zaman ayırmanız çok zor olmasa gerek.Size önereceğimiz pratik bakım maskelerini evinizde kolaylıkla uygulayabilecek ve yeni haftaya göz kamaştıran bir ciltle başlayacaksınız.

Kuru ciltlere süt banyosu

Malzemeler: Süt + tuz + bal

Hazırlanışı: Boş bir şişe içinde bir litre süt, yarım fincan bal ve bir fincan tuzu çalkalayarak karıştırın. Bu karışımla vücudunuzu ovun, sonra durulayın.

Yararları: Süt epidermisin hassasiyetine zarar vermediği için cildi kurutmadan ve tahriş etmeden temizler. Tuz, ölü deri ve hücrelerin atılmasına yardımcı olur.

Ne zaman kullanılmalı: En az haftada bir kez.

Kuru ciltler için yüz nemlendirici maske

Malzemeler: Yumurta sarısı + süt

Hazırlanışı: Bir kapta, bir kaşık süt ve yumurta sarısını karıştırıp, yüzünüzün her yerine sürün. Ardından yüzünüzü ince bir tülbent beziyle örterek on beş dakika bekleyin. Daha sonra bu karışımı pamuk ile silerek, ılık ve soğuk suyla yüzünüzü durulayın.

Yararları: Eğer nemsiz ve kuru bir cilde sahipseniz bu maske sizin için ideal. Çünkü süt cildinizi hem de yumuşaklık kazandırır. Yumurta sarısı ise cildinizi besler.

Ne zaman kullanılmalı: En az haftada bir kez.

Pürüzsüz bir beden için dinlendirici banyo

Malzemeler: Taze nane + tuz

Hazırlanışı: Yarım litre kaynamış su içine on adet taze nane yaprağını atıp, on dakika bekletin. Ardından bu karışımı süzüp, ılık suyla dolu küvetin içine bir fincan tuz ilave ederek boşaltın.

Yararları: Nane rahatlatıcı, sakinleştirici ve dinlendirici etkisi olan bir bitkidir. Tuz ise peeling yapma özelliği içerdiği için cildinizi ölü hücre ve derilerden ayırır.

Ne zaman kullanılmalı: En az haftada bir kez ya da ihtiyaç hissedildiği her an.

Yağlı ciltler için nemlendirici maske

Malzemeler: Limon suyu + bal + süt

Hazırlanışı: Kap içinde bir kaşık limon suyunu, bir kaşık bal ve kıvamı bozmayacak şekilde azar azar sütü ilave ederek karıştırın. Oluşan karışımı yüz ve boynunuza sürün, hafifçe kuruyana kadar bekledikten sonra ılık bir pamukla temizleyin.

Yararları: Bal cildi yumuşatır ve limon suyunda bulunan aktif maddelerin daha iyi emilmesini sağlar. Bu maddeler de cildin yağ salgısını dengeler, fazla yağ salgısı sonucu oluşan sivilceleri önler.

Ne zaman kullanılmalı: En az haftada bir kez

Kırışık azaltıcı maske

Malzemeler: Elma + kaymak

Hazırlanışı: Üç kaşık kaymak ve bir adet kabukları soyulmuş elmayı mikserle bir kaç dakika çırptıktan sonra, yüz ve boynunuza yayın. Temiz bir tülbentle yüzünüzü kapatın. On dakika sonra maskeyi pamukla silip, ılık suyla yıkayın.

Yararları: Elma cildin diri kalmasına yardımcı olurken, kaymak cildinizi yumuşatıp, nemlendirir ve elastikiyet kazanır.

Ne zaman kullanılmalı: Haftada bir kez.

Sivilceleri azaltmak için maske

Malzemeler: Zeytinyağı + karnabahar

Hazırlanışı: 8 adet karnabahar yaprağını iki kaşık zeytinyağı ile mikserde bir kaç dakika çırptıktan sonra sivilce bulunan bölgelere sürün ve on dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü ılık suyla temizleyin.

Yararları: Karnabahar yapraklarının temizleyici etkisi vardır.

Ne zaman kullanılmalı: Yüzünüzde oluşan sivilcelerin çıkma sıklığına göre haftada bir ya da iki kez.
 
Üst