• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Toryum Madeni.

Toryumu Yollara Mıcır Diye Döküyoruz​

Bor kadar değerli "toryum" madeniyle ilgili araştırma yapan Prof. uçak kazasında öldü. Ama daha ilginç bir şey var. Türkiye toryumu yollara mıcır olarak döküyor...
Uçak kazasıyla birlikte yeniden gündeme gelen toryum üzerine çarpıcı açıklamalar yapan Kayseri Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizikokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdullah Çoban, Türkiye'nin birçok bölgesinde dünya ülkelerine oranla bol miktarda toryum olduğunu ancak toryuma sahip çıkamadığımızı belirtti.

Çünkü Prof. Dr. Çoban'a göre toryuma gereken değeri vermiyoruz.
Çoban, "Kara Yolları toryum madenini, çakıllardan silmeden belli bölgelerde yollara mıcır taşı olarak döküyor. Sonra da üstüne asfalt çekiliyor" diye konuştu.

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, uçak kazasında kaybettiğimiz dünyanın sayılı Toryum uzmanlarından Engin Arık'ın toryum üzerine yaptığı çalışmaların bakanlık olarak sürdürüleceğini dile getirdi.

Prof. Dr. Abdullah Çoban, Çoban, tıpkı bor madeni gibi yüksek teknoloji kullanarak toryumun işlenmesi halinde dünyada eşi benzeri bulunmayan endüstriyel maddeler elde edilebileceğini, ancak bu araştırmaların da engellendiğini, araştırma için gerekli imkanların yeteri kadar sağlanmadığını söyledi.
Alıntı:Aktifhaber
 
Üst