Karın germe hakkında her şey

PLASTİK CERRAH DR ESER MIK AYDOĞDU SORULARINIZI YANITLIYOR

KARIN GERME İŞLEMİ NEDİR?

Karın germe, karın bölgesindeki fazla derinin ve yağ dokularının çıkartılması ile birlikte karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesi ameliyatıdır.

AMELİYAT ÖNCESİNDE DİKKAT ETMEM GEREKEN BİRŞEY VAR MI?

Karın germe ameliyatı planlanan bir kişinin kilolu ise zayıflaması ve ideal kilosuna düşmesi tercih edilmektedir. Kilolu hastalarda karın derisi kalınlığı da fazla olduğundan normal kilodaki hastalar kadar derinin gerilmesi mümkün olmayacak ve aynı derecede güzel sonuçlar elde edilemeyecektir. Ayrıca kilolu hastalarda yara iyileşmesi problemleri (dikiş hattından yağ akıntıları) daha sıktır. Karın germe ameliyatlarında yara iyileşmesini olumsuz etkileyen faktörlerden biri de sigara kullanımıdır. Hastaların tercihen ameliyattan 3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilmektedir.

AMELİYATIN SÜRESİ NE KADARDIR?

Karın germe ameliyatı ortalama 2 ila 3 saat süren bir işlemdir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Hasta aynı gün ya da bir gece hastanede kaldıktan sonra ameliyatın ertesi günü evine dönebilir. Drenler 48 ile 72 saatte çıkartılır. Dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası dikiş hattından bir miktar erimiş yağ ve vücut sıvılarının akması küçük alanlarda dikiş açılmaları normal kabul edilmektedir. Bu durum günlük pansumanla kendiliğinden iyileşecektir.

KARIN GERME AMELİYATINDA İZ NASILDIR?

Karın germe ameliyatlarının izi kalıcıdır. Ancak külot içinde gizlenebilecek bir izdir. Bu yara izi özellikle ilk aylarda daha kırmızı ve belirgindir. 8 ay 1 yıl gibi bir sürede iz solar ve deri rengine yaklaşır. Ameliyat sonrası ikinci haftadan sonra hafif egzersizler önerilmekle birlikte ağır egzersiz ve sporlardan 3 ay süreyle uzak kalmak gerekir.

ücretsiz muayene ve bilgi için mail atınız
Altunizade beyaz köşk
este.world@hotmail.com
 
Üst