Vekaleten kurban kesim fiyatları

SMN

Kızılay, Türk Hava Kurumu ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kurbanlık fiyatları

Kurban Bayramı'na az bir süre kala, Türk Kızılayı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Hava Kurumu kurbanlık fiyatlarını belirledi.

- Türk Kızılayı ve Diyanet İşleri Başkanlığı kurban bedelini 240 YTL olarak belirlerken, Türk Hava Kurumu’nun kurban bedeli ise 230 YTL olarak belirlendi.

Kurban Bayramı'na az bir süre kala, Türk Kızılayı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Hava Kurumu kurbanlık fiyatlarını belirledi. Türk Kızılayı ve Diyanet İşleri Başkanlığı kurban bedelini 240 YTL olarak belirlerken, Türk Hava Kurumu’nun kurban bedeli ise 230 YTL olarak belirlendi.

ANKA'nın edindiği bilgiye göre, Kızılay, Türk Hava Kurumu ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kurbanlık fiyatları şöyle :

-TÜRK KIZILAYI-

Türk Kızılayı, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla vekaleten kurban kesimi kapsamında bu yıl ki kurban bedelini 240 YTL, yurt dışından yapılacak bağışlar için de 130 Euro olarak belirledi. Kızılay, veterinerlere seçtirdiği kurbanların kesimini, Et ve Balık Kurumu kombinalarında, noter huzurunda yapacak. Kesilen kurban etleri hijyenik ortamda kavurma haline getirilip, Türk Gıda Kodeksine uygun şekilde paketlenerek yurt içinde ihtiyacı olan vatandaşlara 650 Şube aracılığı ile belirlenen ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.
Dini vecibelere uygun ve hijyenik koşullarda kesilen kurbanların etlerinden üretilen kavurmanın, yarım kilogramlık bir örneğiyle, kurbanların nerede kesildiğini gösteren noter onaylı bir belge de kampanya sonunda bağışçıya gönderilecek.
Vatandaşlar, kurban bedelini, Türk Kızılayı'nın, tüm bankalardaki 2868 nolu hesabına yatırabilecek. Ayrıca Kızılay büroları, kurumun kendi internet sayfasıyla ya da 168 Türk Kızılayı Çağrı Merkezi’nden bağışlar yapılabilecek.

-TÜRK HAVA KURUMU-

Türk Hava Kurumu bu yıl ki kurban bedelini 230 YTL (190 ABD Doları/ 135 EURO) olarak belirledi. Et Balık Kurumu’nun iş birliğinde gerçekleştirilecek vekaleten kurban kesimi kapsamında kurban etleri Et ve Balık Kurumu tarafından kavurma yapılacak ve yıl içerisinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara Mülki Amirler vasıtasıyla dağıtılacak.
2007 yılında 65.268 kg kavurma dağıtımı yapan Türk Hava Kurumu, yaptırılan kavurmaları bu yıl 100 bin ihtiyaç sahibi vatandaşa dağıtmayı hedefliyor.
Kurban bedelleri 19 Aralık 2007 saat 17:30’a kadar, T.C. Ziraat Bankası, T. Halk Bankası, T. İş Bankası, T. Vakıflar Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, HSBC, Finansbank, Denizbank, Fortis, Oyakbank, Şekerbank ve TEB’e, 21 Aralık 2007 saat 16.00’a kadar da, internet, Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı veya Şubelerine yatırabilicek.

-DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI-

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarından ortaklaşa yürütülen vekalet yoluyla kurban kesimi kampanyasında kurban bedeli bu yıl 240 YTL olarak belirlendi.
Kampanyaya katılmak isteyen vatandaşlar, kurban bedellerini, en geç 19 Aralık 2007 Çarşamba günü mesai bitimine kadar; Vakıfbank ve Halkbank'ın bütün şubelerinde açtırılan “Türkiye Diyanet Vakfı Kurban Hesabı”na yatırabilecekler. Ayrıca kurumun internet sitesinden (www.diyanetvakfi.org.tr) visa ile ödeme yapabilecekler. Vakıfbank ve Halkbank şubelerinin bulunmadığı yerlerde ise en yakın İl veya İlçe Müftülüklerine müracaat edilebilecek.
(ANKA)
 
Kurbanlık fiyatları
Vekalet usulü ile kurban kesimi organizasyonu yapan kurum ve kuruluşlar, kurbanlık fiyatlarını açıkladı.

Diyanet Vafkı ve Kızılay'ın 260 YTL, Türk Hava Kurumu (THK) ve Mehmetçik Vakfı'nın 250 YTL olarak belirlediği kurbanlık fiyatı, Migros'ta 439 YTL.

AA muhabirinin belirlemelerine göre, THK, geçen yıl yurtiçinden bağışlar için 230 YTL olan kurban bedelini, bu yıl 250 YTL'ye, yurt dışından bağışlar için 190 dolar ve 135 avro olan fiyatları da 200 dolar 140 avroya yükseltti.

TÜRK HAVA KURUMU

Kurum, her yıl olduğu gibi Et ve Balık Kurumu işbirliğiyle vekaleten kurban kesimi yapacak. Kurban etleri Et ve Balık Kurumu tarafından kavurma yapılarak, yıl içerisinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara, mülki idare amirlikleri aracılığıyla dağıtılacak. Kurum, 47 bin 250'si bu yıl olmak üzere, son 5 yılda yaklaşık 390 bin aileye kavurma dağıtımı yaptı. Bu yıl vekalet kurban etlerinden yaptırılan kavurmaların 100 bin ihtiyaç sahibi vatandaşa dağıtımı hedefleniyor. Kurban bedelleri THK Genel Başkanlığı ve 475 şubesine makbuz karşılığı yatırılabileceği gibi, kredi kartı ile on-line işlem de yapılabilecek. Ayrıca, kurumun ''106363'' no'lu posta çeki hesabına yatırılabilecek. Ankara'daki vatandaşlar, ''ALO THK 310 48 40/ 244'' numaralı telefonu aradıkları takdirde, evleri veya işyerinden vekalet kurban bedelleri makbuz karşılığı alınabilecek. Kesim faaliyeti sonunda, kurban sahiplerine noter onaylı kesim tutanağı gönderilecek. Kurban bedelleri, 5 Aralık akş***** kadar banka şubelerine yatırılabilecek , 8 Aralık akş***** kadar da internet, kurum merkezi ve şubeleri aracılığıyla kurban siparişi verilebilecek.

THK'nın, 2006 yılında 68 bin 218 kg, 2007 yılında 61 bin 800 kg, bu yıl ise 47 bin 250 kg. olmak üzere mülki amirler aracılığı ile son 5 yılda 390 bin ihtiyaç sahibi aileye kavurma dağıttığı kaydedildi.

KIZILAY

Kızılay, geçen yıl 240 YTL ve 130 avro olarak belirlediği kurbanlık fiyatlarını, bu yıl 260 YTL, 140 avro ve 200 dolara yükseltti.

Kızılay, vekalet yolu ile kestirdiği kurbanları, paketleterek kavurma tipi et konserve olarak yıl boyunca yurt içi ve yurt dışında ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor. Bağışlar, bankaların Türk Kızılayı hesap numaralarından, 2868 numaralı posta çeki hesabından, internet üzerinden veya ''168 Türk Kızılayı Çağrı Merkezi'' veya Kızılay şubeleri aracılığı ile yapılabilecek.

Kesimler Et Balık Kurumu Kombinalarında yapılıyor ve bağışçılara, Kızılay şubeleri aracılığıyla kurbanlarından tadımlık olarak 800 gr;lık kavurma tipi et konserve, kesim görüntülerini içeren CD ve teşekkür belgesi veriliyor.

DİYANET VAKFI

Türkiye Diyanet Vakfı, geçen yıl yurtiçi bağışlarda 240 YTL, yurtdışı bağışlarda 170 dolar ve 130 avro olan bir hisse kurban bedelini, bu yıl 260 YTL, 140 avro ve 200 dolara çıkardı.

Vakıf, yurt içi ve yurt dışında kestirdiği kurbanların etlerini, yine yurt içinde ve yurt dışında ihtiyaç sahibi yoksul ve muhtaçlara dağıtıyor. İsteyenler, yurt içinden 5 Aralık'a kadar, yurt dışından da 1 Aralık'a kadar, bankalar, internet, posta çeki hesabı veya il ve ilçe müftülükleri aracılığı ile kurban bağışı yapabilecek. Vakıf, geçen yıl yurt dışında 4 bin 572 adet, yurt içinde de 23 bin 520 adet kurban kestirerek muhtaçlara dağıtmıştı.

MEHMETÇİK VAKFI

Mehmetçik Vakfı da geçen yıl 230 YTL, 190 dolar ve 135 avro olan vekalet yolu ile kesilecek kurbanın bedelini, bu yıl 250 YTL, 200 dolar veya 140 avro olarak belirledi.

Kesilen kurbanların bir kısmı, kesim bölgesindeki şehit yakınları ile gazilere dağıtılıyor, önemli bölümü ise ekonomik olarak değerlendirilerek, elde edilen gelir yardım ödemeleri kapsamında 'Yardım Planı'na dahil ediliyor. Geçen Kurban Bayramı döneminde 180 binden fazla bağış alan vakıf, 1996 yılından beri vekaleten kurban kesme organizasyonu yapıyor. Kurban bedelleri, kredi kartı ile ve internet üzerinden de ödenebiliyor.

TAKSİTLE SATILAN, EVE PAKETLENEREK TESLİM EDİLEN KURBANLIKLAR

Vekalet yoluyla kestirdiği kurbanları paketleyip eve teslim eden Migros, Tansaş ve Şok grubu, kurban fiyatını, 345 YTL'den 439 YTL'ye yükseltti. Ayrıca, eve teslim ücreti olarak 10 YTL alınacak. Kesilmiş kurbanının evine teslim edilmesini istemeyen vatandaşlar, mağazalardan da paketlerini teslim alabilecek. Kurban satışlarında, kredi kartına 6-8 taksit uygulanabilecek.

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya'da büyükşehir belediyesi sınırları içinde, kurbanlar doğrudan müşteriye teslim edildiği gibi, müşterinin istemesi halinde, etler, Kızılay, İstanbul Zihinsel Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Darüşşafaka'ya bağış olarak gönderilebiliyor. Bağış makbuzları daha sonra müşteriye iletiliyor. Arife gününe kadar bağış yapılabilecek. Kurban teslimleri ise bayramın ikinci ve 3. günü evlere yapılacak. Kesimler, Migros'un, İzmir; Bursa ve İstanbul'daki et tedarik merkezlerinde yapılıyor.

Bu yıl da vekalet yoluyla kurban kesim hizmeti verecek olan Carrefour, geçen yıl 335 YTL olarak uyguladığı kurban bedelini, bu yıl için gelecek hafta belirleyecek. Firmanın, satışlarda yine kredi kartına taksit uygulaması yapacağı belirtiliyor.

Real de geçen yıl koyun cinsine göre 335-389 YTL olarak uyguladığı kurbanlık koyun fiyatlarını 28 Kasım'da açıklayacak. Satışlarda kurban bedeline göre 8-12 taksit uygulanacak. Geçen yıl 2 bin 500 kurbanı vekalet ile kestiren firma, bu yıl İstanbul'da dana, Konya ve Antalya'da keçi kurban etme imkanı sağlayacak. Kurban etleri, mağazalardan müşterilere teslim ediliyor.
haber3.com
 
2010 vekaleten kesilen kurbanlıkların fiyatları belli oldu.

Bayrama kısa bir süre kala, vekaleten kesilen kurbanlıkların fiyatları belli oldu

Buna göre yardım kuruluşlarının vekalet bedelleri 380 liradan başlıyor. Kurban bedeli 450 liraya kadar ulaşıyor. Star'ın haberine göre, et fiyatlarındaki belirsizlik nedeniyle bir türlü belirlenemeyen yardım kuruluşlarının vekaletle kurbanlık bedelleri, nihayet belirlenmeye başladı. Bu kapsamda, açıklanan vekalet bedelleri 380 ile 450 lira arasında değişiyor. Yurt dışında vekaletle kesilecek kurban bedelleri ise 200-220 lira arasında olacak.

TÜRK KIZILAYI 410 LİRA
Vekaletle kurban kesiminde yaşanan sıkıntı sona erdi. Özel sektörden kurbanlık bulamayan hayır kurumları, Et ve Balık Kurumu ile anlaşma yaptı. Yapılan anlaşma sonucunda, vekaletle kurbanlık fiyatları rekor düzeyde arttı. Dernek ve vakıflar da vekaletle kurban kesimi kampanyalarını gecikmeli olarak başlattı. Vekaletle kurban kesimi kampanyasını başlatan kurumların başında Diyanet Derneği geliyor. Diyanet, bu yıl vekaletle kurban kesim bedelini 450 lira olarak belirledi. Türk Hava Kurumu (THK) ise vekalet bedelini 420 lira olarak açıkladı. Vekalet ve adak kurban bağışlarını kabul eden Türk Kızılayı’nın ise kampanyasını 15 Ekim’de başlatacağı öğrenildi. Halen 400 liraya adak kurban kesimi yapan kurumun vekaletle kurban bedelini ise 410 lira olarak belirlediği bildirildi.

YURTDIŞINDA DAHA UCUZ
Deniz Feneri ise bu yıl yurt içinde 380 liradan, yurt dışında ise 220 liradan kurban kesecek. Diğer vakıf ve derneklerin de yurt içi kurban bedellerinin 400-450 lira arasında olduğu, yurt dışında kurban kestirmek isteyenlere ise 200-220 lira arasında fiyat seçeneği sunulduğu kaydedildi.

FİYATLARDA REKOR ARTIŞ

Kurum Vekaletle kurbanlık bedeli
Kızılay 410
Diyanet 450
THK 420
Deniz Feneri 380

GEÇEN YIL ORTALAM FİYAT 280 LİRAYDI
Dernek ve vakıfların açıkladıkları vekaletle kurban bedelleri, et fiyatlarındaki artışın kurban fiyatlarını olumsuz etkilediğini gözler önüne serdi. Bu yıl vekaletle kurban bedelini 450 lira olarak belirleyen Diyanet Vakfı geçen yıl vekalet bedelini 290 lira, 410 lira olarak belirleyen Türk Kızılayı ise 275 lira olarak açıklamıştı. Yine Türk Hava Kurumu da vekaletle kurban bedelini geçtiğimiz yıl 280 lira olarak belirlemişti. Vekaletle kurban kesen Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV de geçtiğimiz yıl vekaletle kurbanı 280 liradan keserken, bu yıl ise henüz bir rakam belirlemediler.
haber3.com

Kurbanlık fiyatları hakkında düşünceleriniz nelerdir?
 
Üst