İşe kabul edilip edilmediğinizi hemen anlayabilirsiniz!

İşe kabul edilip edilmediğinizi hemen anlayabilirsiniz!

Türkiye İş Kurumu Konya İl Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi uzmanlarına göre, işverenin koltuğuna yaslanması ve başını arkaya doğru atmasının, görüşmenin olumsuz geçtiği ve büyük bir olasılıkla başvuru yapanın işe alınmayacağı anl* geliyor.

İş başvurularında işverenin görüşülen kişi karşısında gösterdiği davranışlar, görüşmenin sürmesi ya da kesilmesi konusunda ipucu verdiği gibi kişinin işe alınıp-alınmaması yönünde bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Bu çerçevede, iş başvurusunda bulunan kişilerin, işverenin kendisiyle kurduğu göz teması ve koltuğuna oturuş biçimine dikkat etmeleri öneriliyor. İşverenin sürekli göz teması kurması, iş başvurusu yapan kişiyle ilgilendiği ve görüşmeden sıkılmadığını gösteriyor.

Ayrıca, görüşme gereğinden fazla uzamış ve işveren, halen konuşmayı sürdürüyor, çay, kahve gibi içecek teklif ediyorsa, bu yaklaşım görüşmenin sağlıklı geçtiği ve olumlu sonuçlanacağının sinyallerini veriyor.

İşveren koltuğuna yaslanmışsa
İşverenin koltuğuna yaslanması ve başını arkaya doğru atması ya da başını ellerinin arasına alması, görüşmenin olumsuz geçtiği ve büyük olasılıkla başvuru yapanın işe alınmayacağını gösterebiliyor.

Ayrıca, işverenin görüşmeyi sık aralıklarla kesmesi, sürekli telefon etmesi, sekreterini çağırması, dosyalara bakmak gibi başka işlere yönelmesi, görüşmeden sıkıldığı ve detaya inmek istemediği anl* geliyor. Bu davranış çoğu zaman, işverenin başvuru yapan kişiyi firması için düşünmediği anl* da geliyor. Ayrıca, karşısında konuşan kişiyi dinlememek gibi bir davranış söz konusu ise başvuru yapan kişinin acilen konuşmayı kesmesi gerektiğini anlatıyor.

İşverenin bu şekilde davranması karşısında başvuru yapan kişinin hareketleri de oldukça önem taşıyor. Eğer görüşmenin olumsuz geçtiği anlaşılırsa iş başvurusunda bulunan kişinin bunu belli etmemesi ve güler yüzünü göstermesi gerekiyor.

Yetkililer, işverenin olumsuz tutumu nedeniyle nazik davranıştan vazgeçilmesinin, diğer iş başvurularında kötü referans verilmesine yol açabileceğini belirttiler.
 
Üst