• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

Kim daha çok konuşuyor ?

Nil@y

Eski Üye
Kadınların genetik olarak erkeklerden daha çok konuştuğu düşünülebilir ama...

Kadınların genetik olarak erkeklerden daha çok konuştuğu düşünülebilir ancak yapılan araştırmalar erkeklerin kadınlardan biraz daha konuşkan olduğunu ortaya koyuyor.

Kaliforniya Santa Cruz Üniversitesi Psikiyatristi Campbell Leaper'in 1960'dan bugüne kadar yapılan araştırmasının detayları Personality and Social Psychology Review'in Kasım ayı sayısında yayınladı. Leaper'in farklı sosyal statülerde ve konuşma karakterlerine sahip, kadın, erkek ve aynı cinsiyete sahip gruplar arasında yapıldı.

Araştırmalarda aktif insanların daha akıcı konuştukları gözlendi. Araştırmalarda en önemsiz konularda bile erkeklerin kadınlardan daha çok konuştuğu görüldü. Karar vermek gibi özel durumlarda erkekler kadınlardan daha çok konuşurken, kadınlar kendileri, çocukları ve diğer kadınlar hakkında erkeklerden daha çok konuşuyor.

Leaper, "Kadın ya da erkek doğası gereği diğerinden daha çok konuşkan değil. Konuşkanlık birçok durum, zaman ve cinsiyet faktörlerine bağlı" diyor.

Science'da yayınlanan en son araştırma Leaper'in çalışmalarını destekliyor. Kadın ve erkeklerin gün içinde yaptıkları konuşmalar kaydedildi ve günde ortalama aynı sayıda sözcük kullandıkları tespit edildi. Ayrıca, konuşkanlıkta kişinin karşısındakinin kadın ya da erkek olması çok önemli değil. Erkekler kadınlardan daha çok konuşmaya eğilimli ancak erkekler etkileyici olmak için kadın-erkek karışık ortamlarda daha çok konuşuyor. Leaper, bunun erkeğin sosyal yaşamda baskın çıkmak için gösterdiği bir davranış olduğunu belirtiyor.

Konuşmayı tetikleyen durumlar bir amacı doğrultusunda konuşmak, hedefe ulaşmak, başkalarıyla bağlantı kurmak, başkasını karşılaştırmak olarak sıralanıyor. Leaper, "İletişim stillerinde cinsiyet farkı giderek azalıyor. Kadın ve erkeğin rollerinin değişmesi bunda etkili oluyor. Çalışan kadınların artması gibi dolaylı etkiler sebebiyle erkekler duygularını daha çok açıklama gereği duyuyor" diye belirtiyor.
 
Üst