Tablo asmanın dekoratif yolları

Duvara asacağınız her bir tablo, aile resmi ya da tuval bir mekanıntamamlayıcı parçasıdır. Onları asmadan önce sizin için hazırladığımız ''tablo asma sanatı'' rehberine göz atmanızda fayda var.

Benzer tabloları bir arada sergileyin
Bu tip bir düzenlemede simetri kurmak anahtar yöntemdir. Kalabalık ve karmaşık bir görüntüyü engellemek istiyorsanız aynı tarz ve boyutlardaki ya da aynı ressama ait tabloları bir araya getirin ve yatay ya da dikey asın.

Tablo asmak için rayınız varsa muntazam bir düzenleme için zincir ya da kalın bir kurdele kullanabilirsiniz. Duvarın rengi de önemli. Duvarda, tablolara ışığı en iyi yansıtacak renkleri tercih edin. Pastel tonlar, resim ve fotoğrafları ortaya çıkarmak için idealdir.

Tablo sergilemenin püf noktaları
*
Duvarınız yeterince geniş değilse asacağınız tabloların sayısının altı ya da sekizi geçmemesine dikkat edin.
* Tablolara eşit miktarda ışık verebilmek için spot ya da tavandan aydınlatma kullanın. Özel günlerde kullanmak üzere abajur ya da masa lambalarını yakınınızda bulundurabilirsiniz.
* Tablolarınızı simetrik uyguladığınızda mobilya ve aksesuarlarınızı da benzer bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Zincire alternatif
Kurdele, kalın ip, sicim gibi malzemeler mekana ayrı bir şıklık ve hava katacaktır. Zincire astığınız tabloları kurdele ve renkli ip gibi dekoratif malzemelerle süsleyebilirsiniz.

Siyah-beyaz fotoğrafları yan yana kullanın
Fotoğraflarınızı sergilerken resimlerinizi asmak için kullandığınız yöntemi denemekten kaçının. Aynı boyutlarda ve renklerde olanları gruplayın, simetrik bir düzen oluşturmaya çalışın. Fotoğraflarınızı asarken çivi kullanmanız sade ve düzenli bir görünüm yaratmada etkili olacaktır.

İç mekanlarda şıklık yaratmak için böylesi bir düzenleme son derece etkilidir. Ayrıca fotoğraflardaki siyah-beyaz kontrast paralelliğini beyaz duvara siyah çerçeveler asarak yakalayabilir, zıtlık içinde bir düzen yaratabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı sergilemenin püf noktaları
*
Fotoğraflarınızı asarken zincir, sicim, kurdele gibi dekoratif malzemeler kullanmamaya özen gösterin. Çünkü bir fotoğrafa baktığınızda sadece görsel objeye odaklanmak istersiniz.
*Aynı ölçülerdeki çerçeveleri asarken ölçü aleti kullanmaya, boşluk ve mesafe ayarlarının kusursuz olmasına dikkat edin. Aynı ölçülerdeki çerçeveleri asarken en ufak bir hata kendini hemen belli edecektir.
*Çerçeve içinde benzer tonlar kullanarak bütünselliği arttırabilirsiniz.

Büyük tabloları asmak
Oturma odanıza asacağınız bir tablo mükemmel bir odak noktası haline gelebilir, aynı zamanda mekanın geri kalan bölümünün dekorasyonunda size ilham kaynağı oluşturabilir. Büyük tabloları asarken dikkat edilmesi gereken ilk şey; tablonun etrafında nefes alabileceği kadar geniş bir alanın olmasıdır.

Ayrıca tablo etrafına asılan aplik veya dekoratif objelerin de kalabalık yaratmamasına özen gösterilmeli. Seçtiğiniz tablo oldukça büyükse ve mekanın odak noktası haline geliyorsa, genele hakim çizgi ve renklerle uyumlu olmalıdır. Bütünselliği yakalamak için en iyi yöntem mekanda olan renklerin birkaç ton açık ya da koyu olanlarını tabloda tercih etmektir.

Bir tabloyu odak noktası haline getirmenin yolları
*
Duvardaki diğer fotoğraf ya da resim benzeri objeleri kaldırın.
*Mobilya ve döşemelerinizin çok süslü olmasından kaçının. Bu, kalabalık bir görüntü yaratır ve tablonun karmaşada kaybolmasına sebep olur.
*Mekanın renklerini tamamlamayan bir tabloyu kullanmakta ısrarcı olmayın. O tabloyu evinizin farklı bir odasında da sergileyebilirsiniz. Ya da tablonun renklerini tamamlayan aksesuarlarla bütünsellik yaratabilirsiniz.

Çerçeveler nasıl ölçülmeli ve konumlandırılmalı?
*
Beyaz kağıt üzerine çerçevenin ölçülerini çizip, çıkardığınız profili kesin.
*Maskeleme bandı kullanarak profilleri duvara yapıştırın. Hoşunuza giden düzenlemeyi elde edene kadar profillerle değişik düzenlemeler deneyebilirsiniz. Simetri ve düzeni seviyorsanız her bir profil arasındaki mesafe ölçülerine de dikkat etmelisiniz.
*Asmak istediğiniz çerçevelerin tepe noktası ile kancası arasındaki mesafeyi ölçün çıkardığınız profile işaretleyin.
*İşaretlediğiniz yerden çivi kullanarak çerçevelerinizi asabilirsiniz.

Rafları değerlendirin
Kolay ve çabuk bir yöntem isteyenlerdenseniz evinizdeki rafları, tablo, resim ya da fotoğrafları sergilemek için kullanabilirsiniz. Böylece duvarınıza çivi ya da vida monte etmenize de gerek kalmaz. Aile fotoğrafları, çerçeveli ya da çerçevesiz resimler raflarda sergilenmek için idealdir. Çalışma alanınızda da böyle bir köşeyi rahatlıkla yaratabilirsiniz.

Resimler ve fotoğraflarla daha sakin bir atmosfer
Birbiri ile uyumlu olmayan resim ve fotoğrafların oluşturduğu bir kompozisyon bir o kadar etkileyici bir görünüm verebilir. Bu şekilde bir düzenleme, özellikle modern tabloları sergilemek için kullanılabilir. Fotoğraf ve resimlerinizi farklı tarzlardaki çerçevelerde asimetrik bir denge kurarak asabilirsiniz.

Asimetrik düzenleme için püf noktaları
*
Bu tip düzenlemeler için ideal yerler; köşe, kenar sehpa ya da masa üstleridir.
*Antikacı ve eskicilerde ilginç çerçeveler bulabilir, koleksiyonunuzun çeşitliliğini arttırabilirsiniz. Ayrıca böyle bir koleksiyonu aynalar, metal, deri, oyma ve kakmalı çerçevelerle tamamlayabilirsiniz.
*Tablolarınızı asarken pratik olmayı unutmayın. Kolayca ulaşabileceğiniz ve tozlarını kolaylıkla alabileceğiniz yükseklikte olmalarına özen gösterin.

Kontrast yaratmak için ayna kullanın
Tablo ya da çerçevelerle yarattığınız bir kompozisyona ayna ekleyerek dekoratif bir şıklık yaratırken ışığı da daha iyi yansıtabilirsiniz. Kapıların üzerindeki atıl alanları kullanın Kapı pervazının hizasına bir grup tabloyu asabilir, kullanmadığınız bu boşluğa hareket ve renk katabilirsiniz.

Modern bir sergiye ne dersiniz?
Havlularınız, kabanlarınız ya da tavalarınız için kullandığınız bir askıyı tablo askısına dönüştürmeye ne dersinizş Farklı boyut ve renklerdeki tablo ve fotoğraflara ip, zincir ya da sicim geçirerek asın.

Kaynak: Evim Dergisi
 
Merhaba!

Harika bir paylasim.
En azindan benim gibi bir ressam takintili biri icin,
Kendi yasam alanini kendi entellektuelligimi yansitacak
Bir sekilde duzenlerken, yardim alabilecegim
Nefis bir rehber yazi.

Birkac uygulama fotografida asilsaydi...

Tesekkur ederim...
 
Üst