Kanepe çeşitleri

Beyaz Peynirli Kanape

Kullanılacak malzeme:
6 francala veya tava ekmeği dilimi, 200 gr beyaz peynir, 1/4 su bardağı zeytinyağı, 1/2 kahve fincanı limon suyu.

Yapılışı: Peynir, tuzunun çıkması için yanm saat bol suda bekletildikten sonra suyu süzülür ve rendelenir veya çatalla ezilir. Limon suyu ve zeytinyağı azar azar ilave edilerek malzeme yedirilir (istenildiğinde 1 çay kaşığı kırmızı biber de katılabilir). Ekmeklerin kenarları kesilip çıkarılır, her biri dört parçaya bölünür. Hazırlanan karışım küçük ekmek dilimlerinin üzerine sürülür ve tabağa dizilip servis yapılır. İstenirse kanapeler, üzerine peynir sürüldükten sonra ançuez ezmesiyle de süslenebilir.
 
Beyinli Kanape

Kullanılacak malzeme (her kanape dilimi için):

1 parça koyun beyini,
1 çay kaşığı tereyağı,
1 çimdik tuz,
1 çimdik karabiber,
haşlanmış 1 pancar dilimi,
çekirdeksiz 1/2 siyah zeytin.

Yapımı:

Tereyağıyle beyini tuz ve biberle birlikte iyice ezip macun durumuna getirmeli. Bu macunu kızgın zeytinyağında kızartılmış kanape ekmeği dilimine sürmeli. Bunun üstüne haşlanmış pancar dilimini oturtmalı. Onun üstüne de yarım çekirdeksiz zeytini kondurmalı.
 
Biberli Kanape

Kullanılacak malzeme (20 parçalık):
10 dilim tava ekmeği,
1 kahve fincanı tereyağı,
100 gram gorgonozla peyniri veya eritme kars tipi yağlı herhangi bir peynir,
100 gram lor peyniri,
1 kaşık kırmızı biber.

Yapımı:
Ekmek dilimlerinin çevresindeki kabukları kesip attıktan sonra dilimleri ortadan eşit iki parçaya bölmeli. İki cins peyniri bir arada ezerek tahta bir kaşıkla dövmeli ve macun durumuna getirmeli. Tereyağını yumuşatıp ekmek dilimlerine sürmeli. Sonra bu yağlı ekmekleri kızgın fırına sürüp kızartmalı.
Fırın tepsisindeki ekmekler kızarınca tepsiyi fırından alıp ekmek dilimlerinin üzerlerine macun durumundaki peynirleri sürmeli.
Tepsiyi tekrar fırına koymalı ve peynirlerin üzerleri kızarınca ekmekleri hemen çıkarıp üzerlerine az kırmızı biber serpmeli ve sıcak sıcak tabağa koyup servis yapmalı.
 
Cevizli Kanape

Kullanılacak malzeme (her kanape dilimi için):

Fındık iriliğinde tereyağı,
1/2 ceviz içi,
1 kaşık zeytinyağı,
1/2 kaşık eritme peynir,
1 çimdik karabiber,
1 parça soğan.

Yapımı:

Havanda soğanı iyice dövmeli, buna peyniri, zeytinyağını ve karabiberi karıştırıp bu macunu birbirine iyice yedirmeli. Kızgın zeytinyağında kızartılmış kanape ekmeğinin üstüne işlenerek macun durumuna getirilmiş tereyağını sürmeli. Macun durumuna getirilmiş soğanlı karışımı sıkma şırıngasına koymalı. Sonra bununla ekmek diliminin kenarlarına ve ortasına süsler yapmalı. Ortadaki süsün iki yanına 1/4 parça ceviz içini oturtmalı.
 
Ciğer Ezmeli Kanape

Kullanılacak malzeme (her kanape dilimi için):

1 tatlı kaşığı tavuk ciğeri ezmesi,
1 çay kaşığı tereyağı,
1 çimdik tuz,
1 çimdik karabiber,
1 dilim kornişon,
1 dilim kırmızı turp.

Yapımı:

Tavuk ciğeri ezmesi (başka bir ciğer ezmesi de olabilir) ile tereyağını iyice karıştırarak bunları macun durumuna getirmeli. Bu macuna tuz ve karabiber de serptikten sonra karışımı zeytinyağında kızartılmış kanape ekmeği dilimine sürmeli. Kanepenin de tam ortasına bir kornişon ve kırmızı turp dilimi oturtmalı.
 
Ciğerli Kanepe

100 gr. tavuk ciğeri
1 çay bardağı ayçiçek yağı
8 dilim tost ekmeği
2 çorba kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı karabiber
6 adet kornişon turşu
Tuz
Karabiber

Sıvıyağda tavuk ciğeri kavrulur. Yağı ile birlikte robottan geçirerek macun haline getirilir. Tost ekmeklerinin bir yüzüne tereyağı sürülür, üzerine hazırlanan ciğer macunu sürülür, tuz, karabiber serpilir. Konrnişon turşusuyla süslenir.
 
ÇİĞ KIYMALI KANAPE

6 büyük francala dilimi
1 orta baş kıyılmış soğan
250 gram hiç yağsız sığır kıyması
1 miktar tuz
3 kahve kaşığı karabiber

1) Hiç yağsız ve iki defa çekilmiş 250 gram sığır kıymasma 3 kahve kaşığı karabiber ile 1 miktar tuz koyarak hepsini iyice bir karıştırmalıdır.
2) Sonra elde edilen bu biberli kıymayı, 6 büyük francala diliminin üstüne taksim etmek suretiyle yaydıktan sonra kıymanın üzerine de, kıyılırcasına ince doğranmış 1 orta baş soğan serpmeli ve kanapeleri tabağa alarak servis yapmalıdır.
 
Çiçek Ekmekler (Kanepe)

6 dilim tost ekmeği,
margarin,
1,5 su bardağı ufalanmış beyaz peynir,
1 adet domates,
yarım demet ince kıyılmış maydanoz,
üç adet sivribiber,
tuz

Kenarları, kesilmiş tost ekmeklerini bir merdane yardımıyla yassılaştırın. Çok az yağ sürülmüş küçük fırın kaplarına şekil vererek, yerleştirin. Üzerine tekrar margarin sürün. Yüksek dereceli fırında kızartın. Kızarmış ekmekleri fırın soğuduktan sonra kalıplardan çıkarın. İç malzeme için, beyaz peynir, küp küp kesilmiş domates, kıyılmış maydanoz ve küçük dilimlenmiş sivribiberi karıştırın. Tuzunu ayarlayın. Hazırladığınız bu karışımı ekmeklerin içine doldurup, servis yapın.
 
Çileki Kanepe

4 kişilik Gerekli malzeme:

4 adet büyük çilek
2 paket kakaolu bisküvi
4 çorba kaşığı acı toz kakao
2 çorba kaşığı pudra şekeri
1 su bardağı kremşanti

Kremşantiyi koyu kıvamda çırpın. Kakao ve şekeri ekleyip çırpmaya devam edin. Elde ettiğiniz kakaolu kremayı yıldız ağızlı sıkma torbasına koyun.
Üç bisküviyi aralarına kakaoulu krema sürüp üstüste koyun. Yapışması için en üstteki bisküviyi hafifçe bastırıp üzerine kremayı daire şeklinde yayın. Aynı işlemi tekrarlayarak bisküvi kubbelerini hazırlayın.
Çilekleri ayıklayıp yıkayın. Sivri ucu üstte olacak şekilde daire şeklindeki kremanın ortasına oturtun. Hazırladığınız çilekli ve kremalı bisküvi kanepelerini tepsiye dizip servis yapana dek buzdolabında bekletin.
 
Dil Peynirli Kanepe

Krakerlerin üzerine küp kesilmiş del peynirini, dilim iraz domatesi, bir üzüm tanesini kürdanla tutturun.
 
Üst