Lasanya

Lasanya tarifi , Lasanya nasıl yapılır

MALZEME:
Kıyma (sığır) 500 gr.
Kaşar peyniri (rendelenmiş) 1/4 bardak
Soğan (kıyılmış) 1/2 bardak
Sarımsak (dövülmüş) 1 diş
Maydanoz (kıyılmış) 2 çay kaşığı
Domates 500 gr.
Tuz 1/2 çay kaşığı
Domates salçası 1/2 bardak
Kekik 1/2 çay kaşığı
Maydanoz (kıyılmış) 1 çorba kaşığı
Makarna (erişte tipi, en enlisinden) 1/2 paket
Şeker 2 çay kaşığı
Dil peyniri (rendelenmiş) 300 gr.
Tuz 1/2 çay kaşığı
Kaşar peyniri (rendelenmiş) 1/4 bardak
Beyaz peynir 250 gr.

YAPILIŞI:
Kalın bir tencerede kıyma, soğan ve sarımsak et kahverengi olup soğan yumuşayıncaya kadar karıştırarak kavrulur. Etten süzülen yağ başka bir yere aktarılır. Domatesler katılıp çatalla parçalara bölünür. Salça, 1 çorba kaşığı kıyılmış maydanoz, şeker 1/2 çay kaşığı tuz ilave edilip üstü açık olarak 1 saat veya karışım iyi bir spagetti sosu kıv***** gelinceye kadar pişirilir. (Sos ne kadar uzun süre pişirilirse o kadar güzel olur)

Fırın orta sıcaklıkta ısıtılır. Beyaz peynir, ¼ bardak Kaşar peyniri, 2 çay kaşığı maydanoz, ½ çay kaşığı tuz ve kekik karıştırılır. Büyükçe bir fırın tepsisine pişirilip süzülmüş makarna, pişirilen sos, dil peyniri ve beyaz peynirli karışım sıra ile kat kat konur, bir ölçü sos ayrılır ve en üstüne dökülür. Üstüne de ¼ bardak rendelenmiş Kaşar peyniri serpilir. 45 dakika üstü açık olarak fırında pişirilir. Fırından çıkarıldıktan sonra 15 dakika bekletilir. 6 kişiliktir.
 
İtalyan Mutfağınızdan bir bunu sevdim, iyi bir tarif ve zengin malzeme kullanılmış, gerçi bizim Anadoluda bu malzemeyle analarımız, bacılarımız bir kaç öğün yemek yaparlar da, sizi kırmayalım İtalyan usulü olsun bari. Emeğinize sağlık.
Birde malzemeler neden aynı oranda ikişer kez kullanılıyor onu anlayabilsem?
 
Üst