Tiyatroda ışık Tekniği

TİYATRO IŞIĞINA GİRİŞ​

Her şeyden önce ışıklandırma yaparken neleri kontrol edebildiğimizi görelim.
Yoğunluk kontrol altına alınabilir. Işık kontrol sistemleri genellikle bir kontrol masası ve “kısıcılar” tarafından yoğunluğu kontrol etme imkanı vermektedirler. Bu cihazlar kullanılan ışıkları açıp kapamanın yanında parlaklık ayarlarının da yapılmasını sağlarlar.
Renkleri kontrol edebiliriz. Her sahne aydınlatma cihazının ön kısmında oldukça geniş bir renk paletinden seçerek kullanabileceğimiz renklerin yerleştirildiği bir soket bulunur.

Yön kontrol edilebilir. Uygun fiziksel konum seçilir ve ışık açısının doğru olacağı yere aydınlatma cihazı yerleştirilir.
Işığın düştüğü noktadaki özelliği, büyüklüğü ve şekli kontrol edilebilir. Farklı ışık cihazları değişik ayarlama teknikleri kullanırlar. Uygun ışık cihazının seçilmesi sahne üzerinde uygun ışığın elde edilmesini sağlar.

Işık değişimleri kontrol edilebilir. Kontrol masası sayesinde oyun içinde bir resmin yansıtılmasından tutun, farklı ışıkların kullanılması mümkündür.
Işık kaynağı genellikle çeşitli optik sistemleri ve bir lambayı içine alan türlü mekanizmalarla ışık açısının ayarlanabildiği cihazlardır. Bu sistemler için kullanılan uluslar arası kelime “luminaire” (ışık kaynağı). Sahnede kullanılan ışık kaynaklarına ise “lantern” (lamba) denilmekte ve sahne kullanımı için düzenlenmiş ışık kaynağı anl***** gelmektedir. Amerika’da ise bu terimler yerine “instrument” (cihaz) terimi kullanılmaktadır.
Farklı tipte olsalar bile tüm ışık kaynaklarının bir çok ortak özelliği vardır. Hepsinin ön kısmında renklendirme yapılabilmesi kullanılan bir soketi vardır. ayrıca tüm ışık kaynakları farklı tekniklerle de olsa dikey (tilt) ve yatay (pan) ayarlama imkanına sahiptirler. Fakat ışık kaynakları ürettikleri ışık çeşidi, şekli ve boyutu söz konusu olunca farklılıklar gösterirler.
 
Üst