Çok ilginç bir olay daha!

Olay şu. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde bir komisyon var. Bu komisyon basılması planlanan eserleri inceliyor. İnceledikten sonra Din İşleri Yüksek Kurulu'nun onayına sunuyor.

İncelenen eserin adı Riyaz'us Salihin. Birazcık İslam bilgisi olan herkes bu eseri bilir. Hadis kitabı. İslam dünyası'nda bu alandaki en önemli eserlerin başında geliyor. Müellifi İmam-ı Nevevi. (1233-1277)

Riyaz'us Salihin belki de 20 kez Türkçe'ye tercüme edildi.

Ama ilk kez başına az sonra anlatacağımız bu ilginç olay geliyor.

Komisyon eseri incelemeye başlar. Çalışmasını yaptıktan sonra rutin uygulama gereği Din İşleri Yüksek Kurulu'na gönderiyor. Son onayı onlar verecektir.

Ancak eserle ilgili olarak komisyon'dan gelen rapor çok gariptir. Bazı hadislerin Eser'den çıkarılması istenmektedir. Her hadisin altına da çıkarılma gerekçesi yer almaktadır.

Ancak bir hadisin altındaki gerekçe gerçekten çok ama çok acaiptir.

Hatta ürkütücüdür.

Önce çıkarılması istenen hadis-i şerifi söyleyelim:

"Müminlerden başkasıyla arkadaş olma. Yemeğini de ancak Allahtan sakınanlar yesin"

Ürkütücü olan kısmı ise gerekçesi. Çünkü Gerekçesi'nde : "Bu hadis günümüz medeniyetler ittifakı ve dinlerarası diyalog stratejisi'ne uygun değildir" denmektedir.

El insaf.

Allah'dan Din İşleri Yüksek Kurulu da bizim gibi "El İnsaf" demiş. "Bu eserin müellifi 1277 yılında yani bundan tam 750 yıl önce yaşamış bir İslam alimidir. Bir eserin içeriğine müdahale edip oradan bölüm çıkarmak edebe de adaba da aykırıdır. Dünyada bir örneği yoktur. Ya aynen verilsin ya da hiç basılmasın" diye karar vermiş.

***

Geçen haftaki tartışmayı da biliyorsunuz. İstanbul'daki Zeynep Sultan Camii'nin Panosu'na "Yahudileri ve Hristiyanları dost edinmeyin.." ayeti yazıldığı için ortalık karışmıştı. Caminin İmamı; "Sakın bir daha böyle şeyler yazma!" diye ikaz edilmişti!

Neymiş camiye turistler geliyormuş.

Şimdi bizim bazı aklıevveller dinlerarası diyalog ve medeniyetler ittifakı adına böyle işler yapıyor ya, bakın Yahudiler ve Evangelik Hristiyanların inandığı Eski Ahid'de neler yazıyor:

"Onları demir çomakla kıracaksın; bir çömlekçi kabı gibi onları parçalayacaksın." (Tevrat, Mezmurlar Bölümü 2/8-9)

"Rabbin sana miras olarak vermekte olduğu bu kavimlerin şehirlerinden nefes alan kimseyi sağ bırakmayacaksın. Rabbin sana emrettiği gibi tamamen yok edeceksin." (Tevrat, Tesniye 20/16,18)

"Vurun; gözünüz esirgemesin ve acımayın; ihtiyarı, genci ve ere varmamış kızı ve çocuklarla kadınları helak için vurun." (TEVRAT, Hezekiel 9/5-6)

"Onları kasaplık koyunlar gibi ayır ve öldürme günü için onları hazırla." (Yeremya Bölümü, 12/3)"

"Sen benim topuzumsun ve cenk silahımsın. Ve seninle milletleri kıracağım ve seninle ülkeleri helak edeceğim." (Yeremya, 51/19,20)

Merak ediyoruz, siz hiç onlardan, "Müslümanlara ayıp oluyor ya.. Şunları çıkaralım" diyeni duydunuz mu!

O zaman bizdeki bu medeniyet ittifakı, dinlerarası diyalog yalakalığı niye!

Ayıptır, günahtır… Yazıklar olsun..
alıntı...
 
Forum admini Cami kapısına yazılan ayeti kerimeyi haber yapan konuyu eklemişti zaten, sizinde örnekleriniz bir birinden önemli ve çarpıcı, yoruma gerek olmayacak kadar düzenli ve özenle düzenlenmiş alıntı bir yazı ve yorumuda son paragrafında var. yeterki üyeler okusun, her ne kadar diğer magazin veya kısa cümleli konular gibi olmasada okunsun arzusundayız. Emeğinize sağlık.
 
S.A
Yahu bu adamlar sadece hadislerle mi uğraşıyorlar zannediyorsunuz?Milli eğitim şu anda Maidesuresinde geçen hıristıyan ve yahudilerle dost olunmaması gerektiğini anlatan ayetlerin okullarda öğretilmemesi için çalışma yapıyor.
İşin özü medyası ,sözde aydını müslüman düşmanı olan bu ülkede fazla şaşmamak lazım bu işlere.
 
Öncelikle "Dinler arası diyalog" safsatası bir ihanet çemberidir. Özellikle bunun altını çizmek istiyorum.
Birilerinin keyfi için İslami kaynaklardan cımbızlama yolunu seçenlere gelince...
Onlar zaten bu girişimler sonucu saflarını belirtmişlerdir.
Hatırlarsanız, yakın tarihimizde akıl almaz olaylar cereyan etmiştir.
Onlardan birisi de Kur'an'ın orjinali dışında bir kitap çıkarma girişimiydi.
Ancak şanlı tarihimiz boyunca (Allah onlardan razı olsun) hafızlarımızın sayısı yüzbinlerden az olmadığı için bu girişimleri hüsranla sonuçlanmıştır.

Nitekim Kur'an'da şöyle buyurulur: «Muhakkak ki bu Kur'an'ı biz indirdik ve onu koruyacak, muhafaza edecek, devam ettirecek de biziz.:.» (Hicr, 9).

Ne yaparlarsa yapsınlar Allah'ın nurunu söndüremezler...

Bugün yeryüzündeki bütün Kur' anlar aynıdır. Hiçbir farklılık ve değişiklik yoktur. Ayrıca milyonlarca hafızın ezberinde bulunmakta, her an milyonlarca dil ile kırâet edilip okunmaktadır. Bu özellik, Kur'an'dan başka herhangi bir beşeri kitaba nasib olmadığı gibi, semavi kitablardan hiçbirine dahi nasib olmamıştır. Allah'ın son kelâmı, hükmü kıyamete kadar baki ezelî fermanı olan Kur'an'ın, böyle eşsiz bir makam ve ulvi bir şerefe nail olması da, elbette zaruri ve lüzumludur.
 
Nitekim Kur'an'da şöyle buyurulur: «Muhakkak ki bu Kur'an'ı biz indirdik ve onu koruyacak, muhafaza edecek, devam ettirecek de biziz.:.» (Hicr, 9)
Ne yaparlarsa yapsınlar Allah'ın nurunu söndüremezler

allahu ekber
hakan abi bu sözümden dolayı beni aşırı dincilikle suçlamazlar inşaallah. hani öyle bi kavram yok ama

benimde ilk okudugum hadis kitaplarından biridir.
alahın rasulu bizi 1400 yıl önce uyarmış

"Ey iman edenler yahudileri ve hırıstıyanları dost edinmeyin onlar yalnızca birbirlerinin dostlarıdır ve hanginiz onları dost edinirse kesinlikle onlardan olur allah yaratılış sebebine aykırı davranan toplumlara dogru yolu göstermez. "
maide 51
peki bu komisyon , riyazdaki hadisin hak oldugunu ve kuranda bu konudaki ayetleri bilip dururken neden böyle bir işe kalkışırlar dogrusu bunlar nasıl bir zihniyet...
aklıma şu anda abese suresisinin 1 ile 12 ayetleri geliyor
yahudi ve hırıstıyanlara verdiklerı önemi kendi ülkemizdeki müslümanlara vermiyorlar
vatandaş elhamdülillah bizde müslümanız diyor daha besmelenin anlamını bilmıyor
fatiha suresi diyorum hani günde 40 defa namazlarımızda okuyoruzya diyorum ha tamam elhammı diyor nediyoruz rabbimize diye soruyorum cevap yok
vallahi ben cahil biriyim bu diyanet bendende cahil allaha emanet olunuz selametle hakan
abi ve diger kardesler...
 
s.a kardeşler bu siteye yeni üye oldum.ALLAH razı olsun.ben bu konu hakkında şunu demek istyerim.malesef gayri müslimlerin istekleri doğrultusunda hareket ettirişlmeye çalışılıyoruz.ama unutmammaz gerekir ki kafirler birbirlerine gÜveniyorlar.dinleriniz hak olduklarına inanıyorlar.şunu unutuyorlar.gerçek dinin islam olduğunu ve kıyamet sabahına kadar kimse islam dinini ortadan kıaldıramazlar.yeter ki bizler tam anlamıyla inanalım.ALLAH C.C. BÜYÜKTÜR
 
Üst