Şiddete kulaklarınızı tıkamayın

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Günü öncesi kadınlara bir hatırlatma: Şiddete uğradığınızda veya şiddete uğrayan birini gördüğünüzde yasal haklarınızı bilin ve isteyin

ANKARA/İSTANBUL/İZMİR - Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Günü' kapsamında kadınlara haklarını ve bu hakları koruma yollarını hatırlattı. İstanbul Barosu ise kadına yönelik şiddete karşı bir örnek oluşturulması için eşine şiddet uygulayan milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını önerdi.
KSGM'nin 25 Kasım için hazırladığı broşürde, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun ile TCK'nın ilgili hükümlerinden nasıl yararlanılacağı anlatıldı. Buna göre
Aynı çatı altında yaşadığınız kişilerden şiddet görüyorsanız, polis, jandarma, savcılık ya da mahkemeye başvurarak koruma tedbiri isteyebilirsiniz.
Bu kanundan yararlanmak için masraf, harç ve dosya parası gerekmez.
Mahkeme, acil olarak görülür. Tedbir olarak alınacak şiddet uygulayanı evden uzaklaştırma kararı, en çok altı ay sürebilir.
Geçiminiz şiddet uygulayan kişiye bağlıysa mahkeme ayrıca tedbir nafakası belirleyebilir.
Tedbir kararına uymayan kişi için şikâyette bulunmanız gerekmez, haber vermek yeterlidir. Polis ya da savcılık doğrudan işlem yapar. Mahkeme, koruma kararına aykırı davranan eş veya aile bireyleri hakkında üç aydan altı aya kadar hapis cezası verebilir.
Şiddete maruz kalan kadınlar ayrıca 155 Polis İmdat veya ALO 183 hattını arayarak şikâyette bulunabiliyor. Bu hatlardan destek alabilecekleri en yakın yeri öğrenebiliyor. Şiddet nedeniyle karakola başvuranlara ücretsiz avukat sağlanıyor.
İstanbul Barosu da dün '25 Kasım' bildirgesini yayımladı. Bildirgeyi açıklayan İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Genel Koordinatörü avukat Nazan Moroğlu istekleri sıraladı: Aile içi şiddet uygulamış milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması gibi örnekler oluşturmalı. Erkeklere yönelik yoğun eğitim programları yapılmalı. 'Kadın ve Erkek Eşitlik Bakanlığı' kurumalı. Bakanlık yasası ve teşkilatı oluşturulana kadar TBMM'de 'Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu' kurulmalı. Kadınların meslek edindirilmesi ve iş sahaları için fon ayrılmalı." İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı avukat Aydeniz Alisbah Tuksan ise yasalardaki hakların uygulanabilmesi için tüm barolarda şiddet başvurusu halinde, derhal avukat tayin edilecek şekilde düzenleme yapılmasını, karakollarda, şiddetle ilgili özel birim oluşturulmasını istedi.
Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın 2006 yılında yaptığı şiddete ilişkin araştırmaya göreyse Türkiye'de kadınların yüzde 53.7'si eşinden, yüzde 2'si kayınpederinden, yüzde 29.8'i kayınvalidesinden, yüzde 13.3 ailenin diğer erkek bireylerinden şiddet görüyor. (Radikal, dha, aa)
 
EVET ARKADAŞLAR ŞİDDETE KULAKLARIMIZI TIKAMAYALIM AMA ÖNCE HAKLARIMIZI BİLİP KORUMYI ÖĞRENELİM YALNIZ OLMADIĞIMIZI BİLELİM GÜCÜMÜZÜ KÜÇÜMSEMEYELİM
 
Aile Içi şiddete Son!

Susmayalım....!!!

aile içi şiddete karşı gücümüzü gösterelim..Kaba kuvvet kadınlarımızı sindirmemeli...

Düşüncelerimizle tartışalım..

Susmayalım hanımlar.....

Şiddete karşı sesimizi yükseltelim.

bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığına son verelim..

Ezilen kadınımıza sahip çıkalım..

k.mutluluk
 
Üst