• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Fazla Kilolu Kişilerde Sık Rastlanan Rahatsızlıklar

Fazla kilolu bir kişinin sağlık sorunları da normal kilolu birinden daha fazla olacaktır. Ağırlık normal kilodan hangi oranda fazlaysa, belli rahatsızlıkların ortaya çıkma veya ilerleme olasılığı da o oranda artabilir. Fazla kilo ile bağdaştırılan hastalıklar arasında kalp rahatsızlıkları, kanser, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sindirim sistemindeki hastalıklar ve felç bulunmaktadır.

Normal kilodan % 20 fazlası olan bir kişinin, normal kilolu birine göre yüksek tansiyon ve şeker hastası olma olasılığı üç kat, kolesterolünün yükselme olasılığı ise % 50 artmaktadır. Fazla kilolu olmak, özellikle yaşlı insanlarda sağlık sorunlarını artırıcı bir risk faktörüdür.

Fazla Kilolu Kişilerde Sık Rastlanan Rahatsızlıklar

· Kanser - Çeşitli incelemelerde görülmüştür ki rahim, prostat, safra kesesi, böbrek, mide, barsak ve meme kanserlerine aşırı kilolu (obez) kişilerde daha sık rastlanmaktadır.
· Kalp Hastalıkları - Kalp krizine neden olabilecek bazı risk faktörleri kilodan doğrudan etkilenmektedir. Örneğin, temel bir risk faktörü olarak belirtilen yüksek kan kolesterolü ve yüksek tansiyon, fazla kilolu insanlarda, normal kilodaki yaşıtlarına oranla daha yüksektir.
· Yüksek tansiyon
· Şeker hastalığı
- İnsuline bağımlı olmayan şeker hastalarının genellikle normal kilo sınırlarının üzerinde olduğu kaydedilmiştir. Bazı araştırmalar, fazla kilolu olan kişilerin kilo vererek şeker hastalığını kontrol altına almak için ilk adımı atmış olacaklarını göstermektedir.
· Safra kesesi hastalıkları
· Kemik ve eklemlerde sorunlar
· Barsak rahatsızlıkları
· Beyin kanaması ve felç
· Duygusal sorunlar.
 
Üst