Bu hafta neler yaptım ?

Bu hafta İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde Kayıplar isimli oyuna gittim . Son derece başarılı bir dram idi . İzlerken hem duygulandım hem de diktatör pinoshe'nin zorbalıklarının sebep olduğu acıları bir kere de görsel olarak öğrendim . KOmedi oyunları tercih eden biri olarak uzun süredir bir dram izlemediğimi ve aslında hüzne de hasret kaldığımı farkettim .

Yine bu hafta hepimizin bildiği Kanlı Nigar oyunu Büyük Tiyatro'da idi . Ve son derece keyifli iki saat geçirdim ; güldüm , eğlendim , düşündüm ve tüm duyularımla oyuna kitlendim . Sinemasını da izlediğim bu klasiğin tiyatrodaki etkisi bana daha etkileyici ve hoş geldi . Tüm oyuncuları kutlamak ve oyuncu kastını son derece bilinçli ve doğru yapan yönetmeni de canı gönülden takdir ettiğimi belirtmek isterim .

Bildiğiniz gibi Ankara'da Caz Festivali devam ediyor , 22si gecesi Hacettepe'de Mihiel Bartslop ve Sibel Köse trio vardı . Hakikaten ihya oldum . Mihiel ile tanışıp sohbet etme şansım da oldu ve son derece keyif aldım . Ankara isimli bir şarkı bestelemiş ve ikinci yarıda hep beraber onu da dinledik . Sibel Köse'nin yorumu ise tartışma dahi götürmezdi. Eserler içinde ise en çok Indian Summer ve Ankara'yı sevdim . Tüm Ankara'Lı sanatseverlere bu haftayı iyi değerlendirmelerini tavsiye ederim.

Tiyatro , caz derken dedim ki iki de sergi gezeyim ve İbrahim Çeçen vakfı'nda Bedri Rahmi EYüboğlu sergisine gittim. Anadolu temasını eserlerine büyük bir uyum ve farklılık içinde uygulayan ressam , litaografilerden de örneklemeler yaptığı bu sergisinde resim sevenleri tatmin etmeyi başarmış ( her zamanki gibi ) ve en son dün Ali Raşit Sergisi için batıbirlik galerisinde idim . "Dönüşüm" isimli sergiyi gezdim. Kullanılan ve dönüşümü olmadığı için belki de iğrenerek çöplere attığımız pek çok nesneyi fotoğraflayıp , fotoğraf karesini , boyalar ve başka ögeler ile renklendirmiş . Renklerin büyülü dünyasına davet ettiği donuk ve belki de çirkin manzaraları , lezzetine doyulmaz bir hale getirmiş . Üstadı bir kere daha tebrik ediyorum .

peki ama ne okudum bu hafta ? Geceleri uyku ile pek aram olmadığından , her gece en az iki saat kitap okurum ve bu hafta da iki kitap okudum . Hepimizin bildiği klasiklerden Anna karenina'yı on yıl sonra yeniden elime aldım ve çok daha büyük bir zevk ile olstoy'un bu ölümsüz eserini hafızamda yeniledim . Bunun dışında yeni aldığım bir kitap olan Demokrasimizle Yüzleşmek isimlik kitabuı okudum . Emre Kongar'ın bu kitabında demokrasi sözcüğünün irdelenmesinin yanbısıra pek çok sorunun da aydınlandığını gördüm. Hakikaten okunması ve üstünde düşünülmesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyor ve tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum .

Bu haftalık bu kadar , bakalım haftaya neler yapacağım . Lütfen sizler de yazın , bizlere de fikir olur . Boş bir hafta geçirmektense sürekli birşeyler öğrenmek her zaman güzeldir bence :):Entusiasmado:
 

PAM.aRt

Aktif Uye
:Me: siz benim 1 yılda yaptıgımı 1 hafta içindemi yaptınız?
İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde Kayıplar isimli oyuna gittim
Kanlı Nigar oyunu Büyük Tiyatro'da idi
Hacettepe'de Mihiel Bartslop ve Sibel Köse trio vardı
İbrahim Çeçen vakfı'nda Bedri Rahmi EYüboğlu sergisine gittim
Ali Raşit Sergisi için batıbirlik galerisinde idim
Anna karenina'yı on yıl sonra yeniden elime aldım
Demokrasimizle Yüzleşmek isimlik kitabuı okudum

ben kendimden çok utandım:Triste:
 
Sevgili arkadaşım, elbetteki utanmanıza gerek yok . Sonuçta benim zamanım belki daha müsaittir ve daha farklı şekilde değerlendiriyorumdur . Üstelik şiirleri bu kadar seven bir insan olarak sizin de sanatla ilgili olduğunuzu düşünüyorum . Eminim benim kadar zamanınız olsa siz de bu şekilde değerlendirirdiniz :) Ne de olsa ben kültür sanat programlarını takip etmek zorundayım , alanım bu benim .
 

PAM.aRt

Aktif Uye
Sevgili arkadaşım, elbetteki utanmanıza gerek yok . Sonuçta benim zamanım belki daha müsaittir ve daha farklı şekilde değerlendiriyorumdur . Üstelik şiirleri bu kadar seven bir insan olarak sizin de sanatla ilgili olduğunuzu düşünüyorum . Eminim benim kadar zamanınız olsa siz de bu şekilde değerlendirirdiniz :) Ne de olsa ben kültür sanat programlarını takip etmek zorundayım , alanım bu benim .

teoride var ilgim ama pratikte yok
 
Önemli olan sanatın bir dalını önemsiyor olmanız . Bu durumda ortak paydamız sanat . Sanırım tek farkımız , benim onun için ayırdığım zaman daha fazla :)
 
:Triste:Hiç sanatsal etkinliklerle ilgilenen yok mu koca sitede ? O zaman ülke olarak hayat damarlarımızdan biri kopmuş demektir arkadaşlar :Triste:
 

mrs.x.ray

1. avatar yarışma birincisi
ben geçen yıl teship kursuna gitmiştim,çok güzel gidiyodu baya ilerlemiştim ama yaz tatiligirince yarım kaldı,sivasa dönünce tekraar gideceğim,tavsiye ederim herkese,çok zevkli
 

mrs.x.ray

1. avatar yarışma birincisi
ha bu arada teship sanatı kuran-ı kerimin kenarlarını süsleme sanatıdır,
 
Tezhip diye biliyordum ben . Bu konuda çok üstad olduğunu bildiğim insanlar tanıdım ve haklısın sevgili mrs. x . ray . son derece farklı ve etkileyici bir branş ama bence çok da sabır ve detay gerektiriyor . Geçtiğimiz aylarda bir tezhip sergisine gittim ve hayran kaldım . Bir panonun ortaya çıkması altı ay ile 2 yıl arasında sürebiliyormuş. İnanabiliyor musunuz ? Ciddi bir süre ve emek gerektiren bir sanat . Bence de kursa devam etmeli ve öğrenmelisiniz . Tebrik ederim sizi bu uğraşınızdan dolayı :)
 
Üst