Akneli yüze nasıl makyaj yapılır?

Akneli ciltler biraz daha fazla özene ve zamana ihtiyaç duyar. Kötü hijyenik şartlar ve kirlilik, aknelerini artırır. Uzmanların önerisi, deri temizliğine özen göstermeniz. Bazı makyaj ürünleri akneyi kötüleştirebilir. Bu nedenle yağsız ürünleri tercih edin. Kalın ve örtücü makyajdan kaçının.

Akneliyseniz makyaj için taban oluştururken hafif ve doğal bir zemin hazırlayın. Alerji oluşturmayan, yağsız ve alkolsüz ürünler tam size göre. Ağır makyaj, gözenekleri tıkar ve aknenin kötüleşmesine yol açar. Hafif ve mat kapatıcıları tercih edin. Cildinizle uyumlu bir tonda kapatıcı kullanın ki, varsa kırmızı lekeleri de örtün. Bu yöntemi sadece çok özel durumlarda deneyin. En doğrusu gözenekleri kapatmamak.Eğer yağlı bir cildiniz varsa, komedon (siyah nokta) oluşturmayan (non-komedojenik) ürünleri seçin. Özellikle su ve yağ çözeltilerinden oluşan, kaolin ve talk gibi yağları emen maddeler içeren ürünleri kullanmanız daha iyi sonuç verir.

Dikkati gözlerinize çekin

Makyaj yaparken akneleri kapatmaya çalışmanın yanı sıra, dikkati cildinizden başka bir yere çekmeye çalışın. Renkli bir maskara, eyeliner ve hafif bir far bu amaca hizmet edecektir. Dudaklarınızı belirginleştirmek için de parlatıcı kullanabilirsiniz.Akneli ciltlerde ilaçlarla birlikte makyaj malzemesi kullanmak istiyorsanız, ilaç sürdükten sonra en az 15 dakika bekleyin. Eve döndüğünüzde cildinizi mutlaka iyice temizleyin. Yüzünüzde makyaj kalmadığından emin olun. Uzmanlar hafif şiddetteki akneler için temizleyicilerin yeterli olabileceğini söylüyor. Ancak orta ve ağır şiddetteki aknede tıbbi tedavi desteği almaktan çekinmeyin. Akneli ciltler için üretilen sabun, jel, köpük gibi temizleyiciler kullanın. Bol ılık suyla bunların kalıntılarını cilt üzerinden uzaklaştırın.

Bunları unutmayın

Temizleyici seçiminde cildin yağını fazla almayacak bir malzeme olmasına özen gösterin. Aksi takdirde tersine etki yapıp yağ bezleri fazla yağ üretebilir.

Cilt toniğiniz çok az alkol içermeli. Antiseptik ve ağrı dindirici maddelerle zenginleştirilmiş olanları tercih edin.

Güneşten koruyucu krem kullanacaksanız, cilde mat bir görünüm veren ve çabuk uçanlar size uygun olacaktır. Bunların içindeki yağlı kısım deriyle direkt olarak temas etmiyor çünkü.

Cildi rahatlatan ve yağ üretimini azaltan maskeleri deneyebilirsiniz.

Bir profesyonelin belli sıklıkta uygulayacağı derinlemesine temizlik, cildi kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Özel hazırlanmış ürünlerle makyaj yapabilirsiniz. Ancak sivilcelerin yoğunlaştığı dönemlerde pek makyaj yapmamanız daha iyi olur.
Kaynak : Hürriyet
 
Üst