Evinize stil katmanın yolları

Yaşadığınız yerin atmosferini değiştirmek ve farklı olmak sandığınız kadar zor olmayabilir. Komodinler, koridorlar, masalar stilinizi yansıtmanız ve fark yaratmanız için ideal yerlerdir. Masanızdaki şık şamdan, salonunuza asacağınız ayna ve kanepenizdeki renkli yastıklar kişiliğinizi yansıtan hoş detaylardır. Ve evinizi olduğundan büyük ve düzenli göstermek de elinizdedir. Dekoratif kutular, depolama üniteleri odaları düzenli göstermek için imdadınıza yetişir. Siz de evinize stil katmak istiyorsanız 20 önerimize kulak verin.

Zor ve zahmetli işlerle başlayın

Pencere, duvar ve halılar evlerde farklılığınızı konuşturmanız için uygulama yapacağınız en basit bölümler.

Pencereler

Evinizin daha aydınlık olmasını ve daha iyi ışık almasını istiyorsanız pencerelerinizi bir kat boyayın. Temiz pencerelerin ışığı daha iyi yansıttığını unutmayın.

Duvarlar

Yaşadığınız mekanı geniş ve aydınlık göstermek için duvarları beyaza ya da krem rengine boyayabilirsiniz. Duvara asacağınız büyük bir ayna da ferahlık hissi vermenize yardımcı olabilir. İhtişamdan hoşlanıyorsanız altın varaklı, modern için gümüş çerçeveli, sadelikten vazgeçemiyorsanız çerçevesiz bir ayna kullanabilirsiniz.

Halılar

Eski halılarınızı kaldırıp yenisini koymak yerine öncelikle halınızın altındaki yer döşemenize bir göz atın ve yerleri boyamayı deneyin. Yepyeni ve farklı bir görünüme kavuşan yer döşemenize sadece otantik desenli bir kilim atıp, evinizi bambaşka bir kimliğe kavuşturabilirsiniz.Halınız eskidiyse şampuan yardımıyla temizleyebilir, yıpranmış yerlerin üstünü eşyalarınızın rengiyle uyumlu bir kilimle örtebilirsiniz. Böylece yeni bir halı almaktan kurtulmuş, halınızı da yeni bir görünüme kavuşturmuş olursunuz.

Mobilyalar

Kanepenizin rengi açılan yerlerini şık örtüler kullanarak kapatabilirsiniz. Yorgun kanepenizi şirin yastıklarla yeniden canlandırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken hangi renk ve kumaştan yastık istediğinizi belirlemek?

Odalarınıza göz gezdirin

Evinizde yaşadığınız ne kadar problem varsa, bir o kadar da çözüm vardır. Sorunlu alanlar için pratik ve şık alternatifler bulunduğunu unutmayın.

Aksesuarlar

Evinize stil katmanız için büyük paralar harcamanıza gerek yok. Ekonomik aksesuarlarla, örneğin yapma çiçekler, vazolar ya da çerçevelerle şıklık katabilirsiniz.Bir yemeği özel kılmak için masanızı mumlar, deniz kabukları ve parlak taşlarla süsleyebilirsiniz. Klasik porselen yemek takımlarına eşlik eden şık peçetelik ve kadehlerle hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz. Eviniz küçükse ve arkadaşlarınız geldiğinde oturtacak yer bulamıyorsanız, çok yer kaplamayan tabure ve sandalyeler imdadınıza yetişecektir.

Koridor

Koridor evin ilk görünen kısmı olması açısından son derece önemlidir. Çoğu evde koridorlar dardır, fakat yine de depolama alanı olarak tercih edilir. Koridorunuzda ne kadar fazlalık varsa hepsini başka odalara koyun.

Yatak odası

Yatak odanızdan sıkıldıysanız yepyeni yatak örtüleriyle odanızı yeni baştan yaratabilirsiniz. Aynı zamanda kullanacağınız yastıklarla misafirperver bir hava sağlamanız mümkün. Ferahlık hissi yaratmak için mobilyalarınızı beyaza ya da krem rengine boyayabilirsiniz. Açık renkli aksesuarları tercih edebilirsiniz. Depolama üniteleri, yatak odalarınızdaki elbiselerinizi ve ayakkabılarınızı düzenlemek için mükemmel çözüm sunar. Kozmetik ürünleriniz için kullanacağınız kutular makyaj masanızın üzerini düzenli tutmanız için ideal.

Banyo

Banyonuzu daha hoş ve göz alıcı bir hale getirmek için onu yeni baştan yıkıp dökmenize gerek yok. Yer döşemesinin rengini boya ile değiştirebilirsiniz ya da fayanslarınızda açık renkler kullanarak banyonuzu aydınlık ve geniş gösterebilirsiniz.

Mutfak

Mutfağınıza çeki düzen vermek istiyorsanız işe ortalıkta duran mutfak gereçlerini göz önünden kaldırarak başlayabilirsiniz. Bu çözümün size maliyeti ise hiç olmayacaktır.Mutfağınızda değişiklik yapmak istiyorsanız mutfak dolaplarınızı boyayıp, dolap kapaklarınıza yeni kulplar takabilirsiniz. Ayrıca canlı bitkiler ve spotlar mutfağınızın havasını değiştirecektir.

Dış mekan

Kapı, pencere, çerçeve ve atık su borularını dış cephe boyasıyla boyayın. Farkı göreceksiniz.

Güzel ayrıntıda gizlidir

Depolama, aydınlatma gibi konular da evinizin atmosferini değiştirmeniz için oldukça önemlidir. Küçük dokunuşlar beraberinde büyük değişiklikleri getirebilir, deneyin.

Depolama

Her ne kadar açık raflar ortalıktaki kitapları, CD'leri bir arada tutmak için faydalı olsa da dağınık bir görüntü yaratabilir. Bu nedenle raflara eşyalarınızla uyumlu ahşap bir kapak takmak iyi bir çözüm olabilir. Böylece evinizde düzenli bir görünüme kavuşabilirsiniz.Küçük eşyalarınızın dağınık olması odanızın tarzının ve mobilyalarınızın güzelliğinin ortaya çıkmasını engelleyecektir. Bu sorunu çözmek için kullanmadığınız alanları değerlendirmenizde fayda var. Depolama kutuları, gazetelik, raf ve dolaplar ortadaki dağınıklığı toplarken, tarzınızın da öne çıkmasını sağlayacaktır.

Şömine

Şöminenizin üzerine yerleştireceğiniz birkaç aksesuarla farklı bir hava yaratabilirsiniz. Ahşap aksesuarlar, mermer ya da taştan yapılmış şöminenize sıcaklık katacaktır. Ortama stil katmak için düz ya da köşeli yerlere şamdan da koyabilirsiniz. Görüntüyü yumuşatmak için şöminenizin üstüne ayna asabilirsiniz.

Aydınlatma

Keskin ışıklar odanızın atmosferini bozabilir. Bu yüzden odanızda tarzınızı yansıtacak aydınlatma elemanlarını kullanmalısınız. Tüm ışıklandırma sisteminizde ayarlanabilir anahtar kullanırsanız hem ışığı istediğiniz şiddette ayarlar, hem de tasarruf yaparsınız.

Bahçelerinizi unutmayın

Sık sık sulama yapın ve çalı çırpıyı her zaman temizleyin. Böylece bakımlı bir bahçeye sahip olacaksınız. Ayrıca bahçenize çeşit çeşit çiçekler ekerek de canlı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.
Kaynak: Evim Dergisi
 
Üst