Sıkıntılı alanlar için pratik çözümler

Şimdi evinizde unuttuğunuz köşeleri, dar alanları hatırlama vakti. Size sıkıntı yaratan alanları yeniden değerlendirin. Evlerimizde çoğu zaman nasıl başa çıkacağımızı bilemediğimiz alanlarla karşı karşıya kalırız. Garip kıvrımlara sahip köşeler, merdiven boşlukları, şöminelerin çevresi, holler ve merdiven sahanlıklarında çoğu zaman ne yapacağımızı bilemeyiz.

Oysa biraz yaratıcı düşünce ile bu alanlar yaşama alanlarına çevrilebilir; hatta evlerin vazgeçilmez köşeleri haline gelebilir. Pratik çözüm önerilerimize göz atarak evinizde saklı potansiyeli ortaya çıkarmaya ne dersiniz?Sıkıntılı alanların şekline kolayca uydurabileceğiniz modüler mobilyaları tercih edebilirsiniz. İster uzun ve dar bir koridor, ister merdiven altındaki alanlar olsun kolaylıkla mekanın şekline uygun bir tarz yaratabilirsiniz.Dar alana bir konsolu rahatlıkla sığdırabilirsiniz, böylece mektuplarınızı ve faturalarınızı saklamak için akıllıca bir depolama yöntemi geliştirmiş olursunuz. Duvarlarınızı da kullanmayı ihmal etmeyin. Radyatörlerinizi gizleyebileceğiniz dolaplar kullanın. Hoş olmayan bir görüntüyü ortadan kaldıracağınız gibi, değişik aksesuarlarınızı da bu dolapların üzerinde kullanabilirsiniz.

Kapıların ve pencerelerin üstlerinde, merdivenlerin yanlarında kullanmadığımız bir sürü alan vardır. Bu alanları kitaplık olarak değerlendirebilirsiniz. Giriş holü, merdiven ve koridoru aynı tarzda düzenleyebilir; aynı ya da benzer duvar rengi ve yer döşemesi kullanabilirsiniz. Hole açılan odaları tamamlayıcı tonlarda boyayarak bütünlük yakalayabilirsiniz. Kapı ve mobilyaları da aynı tonlarda boyayarak uyumlu havayı tamamlayabilirsiniz.

Holünüzü yeniden keşfedin

Evler hakkında ilk izlenimi genellikle hollerden elde ederiz. Ancak holler aydınlık, davetkar ve sıcak olmak yerine genellikle karanlık, çok sayıda kolonu barındıran ve bir çok kullanılmayan eşyaya ev sahipliği yapan alanlar olarak görünür. Oysa ki, fazlalıkları ortadan kaldırıp akıllı depolama çözümleri üreterek ve birkaç ufak dekorasyon hilesiyle çoğu kez gözden kaçırdığımız ve değersiz gördüğümüz bu alanları en iyi şekilde değerlendirmek mümkün.

Holde dekoratif dokunuşlar

Pratik yer döşemelerini tercih edebilirsiniz. Cilalanmış ahşap yer döşemeleri, üzerine atacağınız bir kilimle muhteşem görünecektir. Halıdan vazgeçemeyenlerdenseniz leke ve kirleri gizleyen türleri tercih etmenizde fayda var. Parke, vinil, PVC rulo, l*****nt, plastik ya da kauçuk esaslı döşemeler de iyi birer alternatif oluşturabilir. Dayanıklı duvar kaplamaları holler için uygun olabilir. Temizlenebilen türden duvar kağıtları, yıkanabilir türden boyalar, duvarlar için iyi bir seçenektir.Alçak duvarları paneller yardımıyla darbelere karşı koruyabilirsiniz. Bu paneller darbe alsa bile kolayca boyanabilir olduğundan tüm duvarı boyamaktan kurtaracaktır.

Tavan ve koridorlara loş ışıklar yerleştirebilir ya da ayarlanabilir anahtar takarak gece boyunca düşük ayarda kullanabileceğiniz bir aydınlatma oluşturabilirsiniz. Karanlık köşelere spot ışıkları takabilirsiniz. Karanlık koridorlarda açık renkleri kullanmak aydınlık bir mekan yaratmanızı sağlayacaktır.

Merdiven sahanlığını değerlendirin

Birçok ev uzun ve dar bir merdiven sahanlığına sahiptir. Çoğu kez de bu alan, odalar arası geçişi sağlamak dışında bir amaçla kullanılmaz. Gün ışığı almadığı için dekorasyon açısından evlerin en zorlayıcı bölümlerinden birisidir. Birkaç küçük değişiklikle merdiven sahanlığınızı aydınlık bir alana dönüştürebilirsiniz.

Dar alanlar için ince uzun mobilyaları tercih etmenizde fayda var.Merdiven sahanlığını değerlendirmek için kompakt oturma köşeleri oluşturmanız da mümkün. Elinizden geldiğince aydınlık bir merdiven sahanlığı yaratmaya çalışın. Sahanlığınızda pencere varsa, ışığın içeri girmesini önlemeyecek ince perdeleri tercih edebilirsiniz.

Merdiven sahanlığınızda pencere yoksa tavanınıza cam paneller yerleştirebilir ya da cam kapılar yaptırabilirsiniz. Merdivenler için iyi bir aydınlatma sistemi gerekir. Örneğin basamak aralarına düşük voltajlı gömme aydınlatma üniteleri yerleştirebilirsiniz.

Karanlıkta kalmış bir köşeyi masa ya da konsol üzerine koyacağınız bir masa lambası ile aydınlatabilirsiniz. Merdiven boşluğuna dolap yerleştirebilir; böylece dağınıklık yaratan eşyaları saklayabilirsiniz.Ayakkabılar, kitaplar ya da ev eşyalarını saklamak için gömme dolap, modüler mobilya ya da raf iyi çözümler. Duvara monte edilen kancalar ile montlarınız için vestiyer oluşturabilirsiniz.

Merdiven boşlukları atıl kalmasın

Genellikle evlerde merdivenlerin altında kalan boşluklar oldukça geniş bir alan kaplar. Bu nedenle de dolap monte etmek için idealdir. Aynı zamanda merdiven altındaki boşluklar depolama alanları olarak da kullanılabilir. Merdiven boşluklarını daha farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Bu mekanda oturma ya da çalışma alanları oluşturabilirsiniz.Merdiven boşluğunu bir tür galeriye dönüştürebilirsiniz. Çerçevelediğiniz resimlerinizi ya da sevdiğiniz heykelleri uygun bir aydınlatma yöntemi ile burada sergileyebilirsiniz. Merdiven boşluğunu ikinci bir tuvalet ya da duş kabini kurarak değerlendirebilirsiniz.

Merdiven boşluğunda faturalarınızı rahatça takip edebileceğiniz, mektup yazabileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz. İhtiyacınıza göre çekmece, raf ya da dolap yerleştirebilirsiniz. Mutfağınızda çocuklarınızın ödevlerini yapabilecekleri ya da boyama yapabilecekleri bir alan oluşturmanız mümkün. Mutfakta onlara ayıracağınız küçük bir masa ile hem kendi işlerinizle meşgul olabilir, hem de çocuklarınızla ilgilenebilirsiniz. Mutfak bankosunun yanına yerleştireceğiniz bir masa ile çok yönlü bir kullanım da sağlayabilirsiniz. Böylelikle kullanmadığınız bu köşeyi kendiniz ve çocuklarınız için kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Köşeleri keşfedin

Unutulup giden bir köşeye ikinci bir kez bakarak bu alanı evinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bu köşede çalışma alanı yapabilir ya da monte edeceğiniz raflarla depolama alanı oluşturabilirsiniz.

Sıkıntılı köşelere çözüm

Kullanmadığınız bir alanı, odanızda hakim olan rengi bütünleyen veya o tona kontrast oluşturacak bir renge boyayabilirsiniz. Dokulu bir duvar kağıdı veya metalik bir renk kullanırsanız çarpıcı bir etki yaratırsınız.Küçük bir alanda derinlik, aydınlık ve ferahlık hissi yaratmak için ayna kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız bir köşeyi basit bir raylı sistem kullanarak askı haline getirebilirsiniz. Bu alanlarda doğru aydınlatma seçimi önemli. Gömme ışıklandırma sistemi ya da düşük voltajlı raf aydınlatmaları bu alanlar için pratik çözümler. Ancak güvenliğiniz için etraflarında kağıt, kitap gibi yanıcı malzemeler bulundurmayın. Mutfağınızda kullanmadığınız bir alanı ufak bir kahvaltı masası yerleştirerek şirin bir köşeye çevirebilirsiniz.

Her alanı değerlendirin

Yüksek bir tavanınız varsa, kapılarınızın ve pencerelerinizin üzerinde kitaplarınızı koyabileceğiniz raflar için yeterince geniş bir alanınız da var demektir. Bu alanları ve köşeler gibi ölü bölümleri bu tip pratik rafları monte etmek için kullanabilirsiniz.Girintili çıkıntılı köşelere raf sistemi kurmak en hızlı ve en pratik yöntemdir. Pencere üzerine monte ettiğiniz dar bir raf, sepetler ve kutular için; kapı üzerine monte ettiğiniz bir raf ise hafif eşyalar için uygun olabilir. Buzdolabı üstündeki boşlukları da hafife almayın.Balkon penceresinin önü ya da evinizin cumbası, yerleştireceğiniz bir kanepe ya da koltukla evin en can alıcı noktası haline gelebilir. Bu alanda kutu ve sandıklardan konforlu bir oturma alanı oluşturabilir, sandık ve kutuları depolama ünitesi olarak kullanabilirsiniz.
 
Üst