Erkekler "evlenelim" der ama

Rutgers Üniversitesi Ulusal Evlilik Projesi çerçevesinde gerçekleştirilen bir araştırma evlilikle ve erkeklerle ilgili enteresan bulguları gözler önüne serdi.Araştırmada geçmişle karşılaştırıldığında günümüzde erkeklerin evliliğe daha geç yaşlarda adım attıkları ortaya çıktı. Çıkan sonuçlara göre 1970 yılında erkeklerin evlenme yaşının 23 olduğu saptanırken günümüzde bu rakamın 27’ye çıktığı ve üniversite mezunu erkeklerin mezun olduktan sonra evliliğe adım atmak için bir ya da iki yıl bekledikleri belirtildi. Erkeklerin büyük bir kısmının ise 30 yaşında dünyaevine girdiği ortaya çıkan bir diğer sonuç.

Günümüzde erkeklerin evlenmeye karar verme yaşının büyümesinin birçok sebebi bulunuyor. Erkekler okullarını bitirip iyi bir iş bulduktan sonra evlenmeyi tercih ediyor. Geçmişte insanlar okuma ya da iş arama süreçleri içinde ev kurabiliyor ve bir ailenin sorumluluğunu alabiliyordu. Fakat cinselliğin o döneme göre çok daha özgür yaşandığı günümüzde çiftler evlilik bağı olmadan da birlikte yaşayabiliyor ki bu da onlara yüzükleri takarak girmek zorunda olmadıkları bir yaşam alanı sunuyor.

Hangi erkekler evliliğe sıcak bakıyor?

Araştırmanın sonuçlarına göre anne-babası boşanmamış (%54) ve dini eğitim gören (%55) erkekler diğer kategorilerdekilerle karşılaştırıldığında evliliğe daha hazırlar.Araştırma sonuçları ayrıca hayatlarının bir döneminde partneriyle aynı evi paylaşan erkeklerin hayattaki en önemli hedeflerinin evlilik olduğunu da ortaya koydu. Hayatlarında kız arkadaşlarıyla aynı evi paylaşmamış olan erkeklerin ise kendilerini evlilik kurumuna uzak gördükleri ise ortaya çıkan bir diğer sonuç. Günümüzde evli olan çiftlerin yarısından fazlasının beraber yaşama deneyimini ilk kez beraber tadan çiftler olduğu da araştırmanın ilgi çeken başka bir sonucu.

Hangi erkekler evlilikten kaçıyor?

Bekar erkekler üzerinde yapılan araştırmanın sonucu da bir hayli ilgi çekici. Bu kategoride evlilikle ilgili fikri sorulan erkeklerin %74’ü hayatlarının bu döneminde gönüllerince eğlenmek ve hayatı özgürce yaşamak istediklerini söyledi. Bu konuda görüşlerine başvurulan erkeklerin diğer kısmının istatistiği ise şöyle:

- yüzde 46'sı yoğun iş temposu yüzünden kadınlara fazla zaman ayıramadıklarını söyledi.

- yüzde 47’si bir ev satın almadan evlenmek istemediğini dile getirdi.

-yüzde 40’ı güzel bir düğün yapacak maddi imkana sahip olmadan evlenmek istemediğini belirtti.

Bekar erkeklerin seçimi

Araştırmaya katılan bekar erkeklerin %22’si evliliğe sıcak baktıklarını fakat evlendikten sonra özgürlüklerinin kısıtlanacağı fikrinden ürktüklerini belirtti. Bu erkekler ayrıca yaşıtları olan evli erkeklerden çok daha iyi bir cinsel hayatları olduğunu öne sürdü. Bay doğru’yu arayan bir kadınsanız onu bulma sürecinde bu istatistikleri aklınıza tutmanızda fayda var. Unutmayın bu rakamlar size seçeceğiniz adamlarla ilgili ipuçları verebilir.
 
Boşuna anket yapmışlar bana sorsalardı hemen cevabı verirdim :)

-Akıllı erkekler evlilikten kaçar
-Kendine eziyet etmeyi seven erkeklerde evliliği ister...

Bu kadar basit. Kendine eziyet etmeyei sevmezsse 40 yıl dır dıra mahku meder mi kendini :)
 
Rutgers Üniversitesi Ulusal Evlilik Projesi çerçevesinde gerçekleştirilen bir araştırma evlilikle ve erkeklerle ilgili enteresan bulguları gözler önüne serdi...

Ben her toplumun gelenek, örf, adet ve yaşam tarzı ile DİNİ olguların bu konuda çok etken olduğu görüşünü taşıyorum.

Ayrıca aynı ülkenin değişik coğrafyalarında bile farklılıklar var. Nilay arkadaşımız, yabancı bir kaynağın araştırmasını buraya taşımış, dolayısı ile hepsine katılmak mümkün değildir.

Ama evlenme yaşı gerçekten ileri yaşlara taşındı. Bence olması gerekende bu. Zira kariyer yapmış ve belli olgunluğa gelmiş insanların sağlıklı nesillere katkısı daha çoktur! Tabi bence...
 
Üst