Cilde yapılan yanlışlar doğrular

Cilt doktorları cilt bakımında yapılan yanlışlar konusunda hanımları uyarıyor ve yanlışların düzeltilmesi için gereken önerilerini sıralıyorlar...

İşte yanlışlar ve doğrularıyla cilt sağlığımız.

Cildinize her gün,, hatta bazen günde iki kez peeling işlemi yapıyorsunuz

YANLIŞ
Peeling, ölü hücrelerin atılmasını sağladığı için yararlı olabilir. Ancak fazlası, kesinlikle yarar sağlamak yerine zarar verir. Pek çok kadın baştan aşağıya keselenir, gün içinde kimyasal bir dökücü olan alfa hidroksi asitlarini (AHA) içeren losyonlar kullanır ve gece de retinoid gibi dökücüleri içeren kremler sürer. Tüm bunlar, tek bir günde üç ayrı soyma işlemi demektir. Bu da cilde zarar verir. Çünkü bu işlemler, cildin doğal koruyucu lipid yağ bariyerini ortadan kaldırır ve cildin doğal yapısını bozar.

YÖNTEMİNİZİ DEĞİŞTİRİN:
Kendinize günde en fazla iki metodu kullanacak şekilde sınır koyun. Aynı günde hem peeling etkisi gösteren bir krem hem de retinoidleri kullanmayın ve kullandıklarınızın da içeriklerini mutlaka inceleyin. Yüzünüz için aşırı ovalanma gerektirmeden ölü hücrelerin atılmasını sağlayan ve AHA içeren bir temizleyici kullanın. Ardından ölü hücreleri dökücü içeriğe sahip bir gündüz veya gece kremi kullanın (ama her ikisini değil). Haftada bir olarak da sakinleştirici jojoba özleri içeren bir temizleyici ile cildinizi rahatlatın.

Çenenizdeki o kocaman sivilceyi fark ettiiğiniz an kendiinizi tutamıyor ve sıkıyorsunuz

YANLIŞ:
Dermatologlar hep bundan bahseder; sivilceleri patlatmak uzun vadede daha büyük sıkıntılara ve izlere yol açar. Sivilcenizi sıktığınızda, gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük kısım içeride, cildin altında kalır. Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sıkmak, çirkin bir soruna güzel bir çözüm gibi gelir.

YÖNTEMİNİZİ DEĞİŞTİRİN:
Bunu yine de yapacaksanız, en azından doğru yöntemle yapın. Öncelikle sivilce ve siyah noktalar için özel tasarlanmış metal çubuklardan birini alın. Aleti ve sivilceyi alkol ile silin. Ardından çıkıntıyı yumuşatmak için ılık bir kompres uygulayın. En sonunda çıkarıcı aletin deliği ile sivilceyi aynı hizaya getirin ve tam aşağıya doğru itin. Bu yöntemi sadece ucu görünen sivilceler ve siyah noktalarda kullanın. Derin kistlerde kullanmanız onları daha kötü hale getirecektir. Ama her zaman daha iyisi; bir dermatologa gidin ve o büyük sivilceyi uzmanın ellerine bırakın, bu sayede birkaç saat içinde kaybolabilirler.

Siz sigara içmiyorsunuz ama içen arkadaşlarınızla vakit geçiriyorsunuz

YANLIŞ:
Bir başkasının sigarasından çıkmasına rağmen, sigara dumanı cildinizi mahveder. Sigara dumanındaki kimyasallar (karbon monoksit, katran, nikotin vb.) direkt gözeneklerinize işler. Bu toksinler vücudunuzun hücreleriyle temas ettiğinde ise, cildinize yumuşaklık veren ve direnç kazandıran yapıyı bozup, erken yaşlanmayı tetikler. Ayrıca cildin kendi kendini yenileme özelliğine de zarar verir.

YÖNTEMİNİZİ DEĞİŞTİRİN:
Sigarasız ortamlarda kalmaya çalışın ama kendinizi bir duman bulutunun ortasında bulursanız da, içenlerden mümkün olduğu kadar uzak durun ve iyi havalandırılan yerlere doğru yönelin (teraslı ya da dışarıda oturulabilen bar ya da restoranlar) Eve dönünce de duşa girip saçınıza ve cildinize bulaşmış artıkları çıkartın. Hemen ardından da C ve E vitaminleri içeren antioksidan özellikli bir nemlendirici kullanın.

Makyaj fırçalarıınızı nadiren temizliyorsunuz..Bir tek siz kulanıyorsanız neden uğraşacaksınız?

YANLIŞ:
Fırçalar zamanla tam bir bakteri yuvası olabilir. Fırçayı temizlemezseniz, bakteri birikimi direkt cildinize geri döner. Bütün o bakteriler hastalıklara yol açabilecek şekilde gözeneklere yerleşebilir. Bunu yanı sıra kirli fırçalar makyaj malzemelerini kolaylıkla alamaz ve fırça, kılları birbirlerinin üstüne yığıldığından makyajınızda lekelere yol açar.

YÖNTEMİNİZİ DEĞİŞTİRİN:
Kiri ve bakteriyi atmak için, fırçaları temizleyici bir şampuanla haftada bir kez yıkayın. Makyaj fırçalarını yıkama zamanı olmayanlar için daha pratik çözümler de mevcut. Günümüzde pek çok ünlü kozmetik markası bu probleme kökten çözüm getirmek için, anti mikrobik teknoloji kullanarak geliştirdiği fırçaları satıyor. Onlardan alabilirsiniz.
Bugun
 
Üst