Anne adayı seyahat edebilir mi?

Hamilelik belirli şartlar sağlandığında seyahat etmeye engel değil ancak gidilecek bölgedeki tıbbi imkanlar da mutlaka araştırılmalı!

Anne adaylarının aklına takılan sorulardan biri de ''Acaba hamile olmam seyahate çıkmama engel olur mu?'' sorusudur. Hamilelikte önceden tespit edilmiş bir problem yoksa seyahat engeli yok. En ideal seyahat zamanı 18-24. haftalar arası. çünkü bu dönemde spontan düşük veya erken doğum riski en az. Son üç ayda evden uzaklaşmak, oluşabilecek hipertansiyon, erken doğum riski olasılığında doktora ulaşmak zor olabileceğinden çok doğru değil. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Nuri Ceydeli, seyahate çıkacak anne adaylarına dikkat etmeleri gereken noktaları anlattı.

UÇAK YOLCULUĞU

Seyahate çıkmadan önce gidilecek bölgedeki hastane şartları araştırılmalıdır. Gebe olmayan kişileri bile etkileyen rutin yolculuk sıkıntıları olan hazımsızlık, halsizlik, mide yanmaları, uyku düzensizlikleri, vaginal akıntı, bacak krampları, sık idrara çıkma ve hemoroid problemleri görülebilir. Yolculuk boyunca gaz üreten yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir.

Özellikle uçak yolculuklarında kabin içi basınçları kontrollu olduğundan 36. haftaya kadar uçakla yolculuk yapmakta sakınca yoktur. Uluslararası uçuşlarda uçak firmalarının kurallarına göre değişmekle birlikte 32-35. haftalar arası seyahat edilebilir. Eğer kabin basıncı düşerse bebeğin kanının oksijenlenmesi etkilenebilir. Annenin ciddi kansızlığında yolculuk tehlikeli olabilir. Uçak içinde her yarım saatte bir ayağa kalkarak bir süre hareket edilmelidir. Uçuş esnasında bol sıvı alarak kan yoğunluğunun artıp damar tıkanıklığı yapma riski azaltılmalıdır.

KEMER TAKILMALI

Arabayla yolculukta ise, emniyet kemerine bağlı kalması bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye sahip değildir. Otomobil kullanırken 3 noktadan bağlı emniyet kemerlerinin kullanılması gereklidir. Bu kemerin alt kısmının gebenin karnının alt kısmından geçmesi ve rahat olması önemlidir. Kemerin üst tarafı ise memelerin arasından geçecek şekilde olmalıdır. Aynı zamanda araçlardaki havayastıkları devre dışına çıkarılmamalıdır.

CİDDİ BAŞ AĞRISI

Yolculuk sırasında en önemli risk geçirilecek bir infeksiyon ve oluşabilecek bir komplikasyon ile baş etme zorluğudur. Vajinal kanama, ciddi baş ağrısı, karın ağrısı, karında kasılma, su kesesinin açılması, görme problemleri hemen doktora başvurmayı gerektirir. Temiz olmayan su ve gıdaların tüketiminden, barsak infeksiyonlarından özellikle kaçınılmaldır.
 
Üst